Utworzono: 10-05-2022

77. Rocznica Wyzwolenia Obozu KL Stutthof

9 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 77. Rocznicy Wyzwolenia Obozu KL Stutthof.

Na terenie obozu, pod pomnikiem Walki i Męczeństwa, odbyła się uroczystość upamiętniająca 77. Rocznicę Oswobodzenia  Obozu KL Stutthof  z udziałem delegacji władz państwowych i samorządowych, wojska, Marynarki Wojennej, służb mundurowych, mieszkańców Pomorza, uczniów i pedagogów szkół, a przede wszystkim byłych więźniów obozu – honorowych gości wydarzenia.

Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego. Następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia; wśród mówców był przedstawiciel więźniów b. obozu KL Stutthof Jan Broziński. W chwili przybycia do miejsca kaźni miał zaledwie dziesięć lat.

Głos zabrał również Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski, oraz dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski, który odniósł się w swoim przemówieniu do bieżących wydarzeń i toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny.

W czasie uroczystości został odczytany list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

W dalszej części wydarzenia odbyła  się ekumeniczna modlitwa ekumeniczna i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa. Uroczystość zakończyła się odegraniem Pieśni Obozowej.

Po zakończeniu uroczystości uczniowie  naszej szkoły zwiedzali pomieszczenia obozowe –łaźnię, salę nocną , salę operacyjną oraz pozostałe obiekty. Była to  żywa lekcja historii.

Poczty sztandarowe
Uczniowie naszej szkoły w poczcie sztandarowym
Delegacja naszej szkoły składa kwiaty pod pomnikiem
Delegacja naszej szkoły i pani kurator