JĘZYK KASZUBSKI

JĘZYK KASZUBSKI W ROKU SZKOLNYM 2026/2027

Zgodnie ze znowelizowanym Rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 15 kwietnia 2025 r., zmianie uległy terminy składania wniosków o naukę języka regionalnego (kaszubskiego) oraz własnej historii i kultury Kaszubów, jak i też oświadczeń o rezygnacji z tej nauki.

  • Wniosek o uczęszczanie na język kaszubski oraz naukę własnej historii i kultury Kaszubów  od roku szkolnego 2026/2027 składa się pisemnie do Dyrektora szkoły najpóźniej do dnia 31 marca 2026 r.
  • Oświadczenie o rezygnacji z języka kaszubskiego oraz nauki własnej historii i kultury Kaszubów od roku szkolnego 2026/2027 składa się pisemnie do Dyrektora szkoły najpóźniej do dnia 31 marca 2026 r.
  • W przypadku uczniów uczęszczających już na język kaszubski lub własną historię i kulturę Kaszubów nie trzeba składać ponownego wniosku o naukę - jest to kontynuacja.
  • Po tym terminie (31 marca) nie będzie możliwe ani zapisanie dziecka, ani rezygnacja z języka kaszubskiego oraz nauki własnej historii i kultury Kaszubów.
  • W przypadku dziecka lub ucznia rozpoczynającego naukę w szkole - wniosek o uczęszczanie na język kaszubski oraz naukę własnej historii i kultury  składa się do dnia 31 lipca 2026r.
  • Język kaszubski od roku szkolnego 2026/2027 będzie tak, jak dotychczas nauczany w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Jednak od nowego roku szkolnego trzecia godzina również będzie ujęta w planie lekcji.
  • Wnioski można pobrać w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej szkoły.

 

JĘZYK KASZUBSKI W ROKU SZKOLNYM 2025/2026

 

W naszej szkole istnieje możliwość uczęszczania na lekcje języka kaszubskiego. Podstawowym celem zajęć jest rozwijanie umiejętności językowych i poznanie jedynego języka regionalnego w Polsce. Ponadto uczniowie odkrywają bogactwo kultury Pomorza, uczą się szacunku do regionu, poznają historię najbliższej okolicy i odkrywają swoje korzenie. Zajęcia realizowane są w wymiarze 3 godzin tygodniowo, z tym że w salach lekcyjnych odbywają się 2 godziny w tygodniuW ramach trzeciej godziny realizowane są warsztaty, spotkania z regionalistami oraz wycieczki edukacyjne.

Naukę języka kaszubskiego może rozpocząć każdy uczeń (nie musi posiadać korzeni kaszubskich), którego rodzic złoży odpowiedni wniosek w sekretariacie szkoły (link na dole strony),  nie później niż do dnia 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, którego organizacja zajęć ma dotyczyć, a w przypadku  ucznia rozpoczynającego naukę w szkole – nie później niż do dnia 31 lipca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpoczyna naukę w szkole. Rodzice dziecka lub ucznia albo pełnoletni uczeń mogą złożyć oświadczenie o rezygnacji z nauki języka mniejszości, nauki języka regionalnego i nauki własnej historii i kultury (link na dole strony). Oświadczenie składa się dyrektorowi szkoły nie później niż do dnia 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, którego dotyczy rezygnacja.

https://share.google/2Da54cOomGUANHXcY (rezygnacja)

https://share.google/KJGo8f2JeBH8si6qv (wniosek o objęcie) 

2026-04-14

Wycieczka do Kluk.

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w niezwykłym miejscu – skansenie w Klukach, gdzie przenieśliśmy się w czasie do dawnej wsi słowińskiej. Nie była to jednak zwykła lekcja historii, ale dzień pełen ciężkiej, lecz satysfakcjonującej pracy i świetnej zabawy.

Podczas warsztatów poczuliśmy się jak dawni mieszkańcy tych ziem. Nasza przygoda zaczęła się od zwiedzania zabytkowych chat, w których poznaliśmy dawne sprzęty domowe. Następnie przeszliśmy do konkretnych zadań:

  1. Tradycyjne kulinaria: Samodzielnie przygotowaliśmy składniki na zupę oraz ubiliśmy świeże masło. Najwięcej emocji wzbudził jednak wypiek chleba – od formowania bochnów po zapach wydobywający się z pieca.
  2. Prace domowe i rzemiosło: Dowiedzieliśmy się, jak trudne było dawniej utrzymanie czystości, piorąc na tarach, a także własnoręcznie wykonaliśmy sznur.
  3. Budownictwo i praca w polu: Jako mali budowniczowie stawialiśmy ścianę szachulcową (charakterystyczną "kratę"), a później sprawdziliśmy swoją siłę przy przenoszeniu torfu, który dawniej służył jako opał.

Po intensywnej pracy przyszedł czas na zasłużoną nagrodę. Wspólnie zjedliśmy przygotowaną przez nas zupę, świeżo upieczony chleb oraz słodkie wafle. Na zakończenie każdy z nas otrzymał duży kawał chleba. Wróciliśmy najedzeni i bardzo zadowoleni.

2026-04-13

Wyjazd do Technikum Leśnego w Warcinie

W sobotę 11 marca odwiedziliśmy Technikum Leśne w Warcinie. Dni Otwarte w Technikum Leśnym w Warcinie to okazja do zwiedzania pałacu, sal lekcyjnych i internatu. Rozpoczęliśmy spacer od zabytkowego kościoła  o konstrukcji szachulcowej. Następnie przeszliśmy po zabytkowych wnętrzach pałacu, które pełnią funkcję sal lekcyjnych i administracji szkoły. Największe wrażenie zrobiły historyczne detale łączące tradycję z nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym. Szkoła oferuje pełne zakwaterowanie, co tworzy unikalny, "rodzinny" klimat społeczności leśnej. Obejrzeliśmy prezentacje kół zainteresowań – od pokazów pracy pilarzy, przez sygnalistów myśliwskich, aż po pracę z ptakami łowczymi w sokolarni.

Szkoła wyróżnia się niesamowitą lokalizacją w sercu lasu i silnym przywiązaniem do tradycji leśnych. To miejsce nie tylko do nauki, ale i rozwijania pasji przyrodniczych. Wyjazd pozwolił lepiej zrozumieć, jak wygląda codzienność przyszłego leśnika.

 

 

2026-03-23

Mecz Kaszubski

20 marca uczniowie uczęszczający na lekcje j. kaszubskiego zasiedli na trybunach Ergo Areny, aby kibicować koszykarskiej drużynie Trefla. W tym roku liczba kibiców wyniosła 9 653. W prawie 100% składająca się z uczniów pomorskich szkół, w których prowadzona jest nauka „Rodny Mòwë”. Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Aktywne Kaszuby”, którego tematem przewodnim była postać Róży Ostrowskiej - tegorocznej patronki Roku Kaszubskiego. Mimo, iż drużyna z Sopotu przegrała spotkanie, to w naszej pamięci na długo pozostanie cudowna atmosfera stadionu. 

2026-03-11

Warsztaty malowania na szkle

Dziś po raz kolejny uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach malowania na szkle.

       Historia malarstwa na szkle na Kaszubach sięga XVIII wieku. Wówczas technika ta zyskała popularność wśród miejscowych artystów i rzemieślników. Pierwotnie, obrazy malowane były na odwrocie przezroczystych szyb szklanych, co dawało im unikatowy efekt i głębię. Malarstwo na szkle na Kaszubach jest integralną częścią lokalnej kultury i tradycji. Obrazy te często przedstawiają motywy związane ze sztuką sakralną. Są one ważnym elementem dekoracyjnym w tradycyjnych kaszubskich domach oraz kaplicach. Malarstwo na szkle pełniło także funkcję edukacyjną i religijną, przekazując wartości. Dziś sztuka ta nadal jest pielęgnowana przez lokalnych artystów i rzemieślników na Kaszubach, chociaż może być trudno spotkać autentyczne dzieła sprzed wieków. 

2026-02-11

Warsztaty tańca kaszubskiego

10 lutego po raz kolejny nauczyciele j. kaszubskiego zorganizowali warsztaty taneczne dla uczniów klas I-III. Uczniowie trenowali tym razem 3 układy taneczne tańców kaszubskich:

”Szewiec”

”Kowal”

„Klepôcz”

W przerwach między treningami na uczniów czekał słodki poczęstunek. Kolejne spotkanie już w krótce. 

2026-01-09

WARSZTATY- SZYDEŁKOWANIE

   Zastanawiasz się jak zacząć szydełkowanie i jakie są podstawy „dziergania” na szydełku? Czy ja w ogóle nadaję się do szydełkowania? Zdecydowania tak!!! Dlaczego? Ponieważ prace ręczne takie jak szydełkowanie, robienie na drutach i wyszywanie wprowadzają element uporządkowania i odprężenia do naszego życia. Są swoistego typu terapią dla naszego zdrowia psychicznego.

    Szydełkowanie powróciło do łask i znów staje się bardzo popularne wśród twórców rękodzieła. Nie jest to jednak hobby przeznaczone jedynie dla kobiet. Staje się ono także coraz bardziej popularne wśród dzieci i młodzieży. I być może nie jest to pasja, która wpisuje się w trendy. Być może nie wymaga odwagi, siły czy wielkiej ilości pieniędzy, ale zdecydowanie jest wspaniałą formą zrelaksowania się. Każdy z nas powinien mieć coś takiego, co daje Nam możliwość złapania oddechu, poczucia spełnienia, daje radość i satysfakcję, nierzadko na przekór ludzkiemu gadaniu.

2025-12-15

WARSZTATY PLASTYCZNE

   W miesiącu grudniu odbyły  się w naszej szkole świąteczne warsztaty  dla uczniów uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego. Podczas zajęć uczniowie wykonali piękne wiszące stroiki z gałązek świerkowych . Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem i przyjemnością. Podczas pracy było dużo śmiechu, radości  i zabaw

2025-11-04

Wycieczka do Gdańska

   24 października odbyła się wycieczka do Gdańska. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była katedra w Gdańsku-Oliwie. To szczególnie ważne miejsce dla Kaszubów. Właśnie w oliwskiej katedrze znajdują się groby książąt pomorskich, które wg autora kaszubskiej epopei „Żëcé i przigòdë Remusa” powinien odwiedzić każdy Kaszuba. Po duchowych doznaniach pojechaliśmy na mecz polskiej reprezentacji w piłce nożnej kobiet na stadion Polsat Plus Arena. 

2025-10-09

Wycieczka do Szymbarku

    30 września uczniowie uczęszczający na lekcje j. kaszubskiego pojechali na wycieczkę do Szymbarku. Szymbark jest kaszubską wsią  na obszarze najbardziej atrakcyjnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, czyli Szwajcarii Kaszubskiej. Na terenie wsi znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Właśnie w tym miejscu uczestnicy wycieczki spotkali się z przewodnikiem, który oprowadzał po skansenie w Szymbarku. Uczniowie zobaczyli „Najdłuższą Deskę Świata”, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa.  Kolejnym obiektem na terenie CEiPR wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa, a który obejrzeli wycieczkowicze, był „Największy Fortepian Świata”. Oprócz rekordowych obiektów, uczniowie zwiedzili Dom Sybiraka z łagrem, Bunkier i Pomnik Gryfa Pomorskiego, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Dom Powstańca Polskiego z Adampola, Kościółek św. Rafała Kalinowskiego. Kulminacyjnym punktem wycieczki było zwiedzanie „Domu do Góry Nogami”. Jest to drewniany dom, który został postawiony na dachu. Uczniowie jego zwiedzanie zaczynali od… wchodzenia przez  szczytowe okno i cały czas poruszali się po suficie.  Zwiedzający dom na własnej skórze odczuli efekty zawirowań błędnika. Ostatnią atrakcją było wejście na wieżę widokową usytuowaną na najwyższym szczycie województwa - Wieżycy.

2025-10-09

Wycieczka do Kościerzyny.

   7 października uczniowie z klas I-III, uczący się j. kaszubskiego, wybrali się na wycieczkę do Kościerzyny. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa z przewodnikiem. Tu uczniowie mogli pooglądać przeróżne parowozy, mniejsze i większe, różnego rodzaju wagony, czy też nietypowe pojazdy szynowe, min. miniaturową kolejkę tzw. lilipucią, którą mogli się przejechać. Pracownicy muzeum przybliżyli zwiedzającym zasady bezpieczeństwa jakie obowiązują na peronie oraz podczas jazdy pociągiem. Na koniec powędrowaliśmy do zabytkowego centrum Kościerzyny, aby przybliżyć sobie postać Remusa - kaszubskiego herosa, bohatera epopei „Żëcé i przigòdë Remusa” A. Majkowskiego i zrobić sobie z jego rzeźbą pamiątkowe zdjęcie.

2026-03-26

Szkolne Obchody Dnia Jedności Kaszubów

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Jedności Kaszubów. Święto to upamiętnia pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach, zawartą w bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 roku. Uczniowie klas Vb i VIII uczęszczający na zajęcia z j. kaszubskiego zaprezentowali się jako aktorzy w legendzie J. Mamelskiego pt.”Stworzenie Kaszub”. O oprawę muzyczną zadbali uczniowie klas młodszych. Widzowie mogli usłyszeć „Kaszëbsczé Jezora” oraz już tradycyjnie zatańczyć „Kowala”. Uroczystość była wyjątkową lekcją tożsamości i integracji społeczności szkolnej, przypominając o sile wspólnoty i bogactwie dziedzictwa naszych przodków.