JĘZYK KASZUBSKI W ROKU SZKOLNYM 2026/2027
Zgodnie ze znowelizowanym Rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 15 kwietnia 2025 r., zmianie uległy terminy składania wniosków o naukę języka regionalnego (kaszubskiego) oraz własnej historii i kultury Kaszubów, jak i też oświadczeń o rezygnacji z tej nauki.
- Wniosek o uczęszczanie na język kaszubski oraz naukę własnej historii i kultury Kaszubów od roku szkolnego 2026/2027 składa się pisemnie do Dyrektora szkoły najpóźniej do dnia 31 marca 2026 r.
- Oświadczenie o rezygnacji z języka kaszubskiego oraz nauki własnej historii i kultury Kaszubów od roku szkolnego 2026/2027 składa się pisemnie do Dyrektora szkoły najpóźniej do dnia 31 marca 2026 r.
- W przypadku uczniów uczęszczających już na język kaszubski lub własną historię i kulturę Kaszubów nie trzeba składać ponownego wniosku o naukę - jest to kontynuacja.
- Po tym terminie (31 marca) nie będzie możliwe ani zapisanie dziecka, ani rezygnacja z języka kaszubskiego oraz nauki własnej historii i kultury Kaszubów.
- W przypadku dziecka lub ucznia rozpoczynającego naukę w szkole - wniosek o uczęszczanie na język kaszubski oraz naukę własnej historii i kultury składa się do dnia 31 lipca 2026r.
- Język kaszubski od roku szkolnego 2026/2027 będzie tak, jak dotychczas nauczany w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Jednak od nowego roku szkolnego trzecia godzina również będzie ujęta w planie lekcji.
- Wnioski można pobrać w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej szkoły.
JĘZYK KASZUBSKI W ROKU SZKOLNYM 2025/2026
W naszej szkole istnieje możliwość uczęszczania na lekcje języka kaszubskiego. Podstawowym celem zajęć jest rozwijanie umiejętności językowych i poznanie jedynego języka regionalnego w Polsce. Ponadto uczniowie odkrywają bogactwo kultury Pomorza, uczą się szacunku do regionu, poznają historię najbliższej okolicy i odkrywają swoje korzenie. Zajęcia realizowane są w wymiarze 3 godzin tygodniowo, z tym że w salach lekcyjnych odbywają się 2 godziny w tygodniu. W ramach trzeciej godziny realizowane są warsztaty, spotkania z regionalistami oraz wycieczki edukacyjne.
Naukę języka kaszubskiego może rozpocząć każdy uczeń (nie musi posiadać korzeni kaszubskich), którego rodzic złoży odpowiedni wniosek w sekretariacie szkoły (link na dole strony), nie później niż do dnia 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, którego organizacja zajęć ma dotyczyć, a w przypadku ucznia rozpoczynającego naukę w szkole – nie później niż do dnia 31 lipca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpoczyna naukę w szkole. Rodzice dziecka lub ucznia albo pełnoletni uczeń mogą złożyć oświadczenie o rezygnacji z nauki języka mniejszości, nauki języka regionalnego i nauki własnej historii i kultury (link na dole strony). Oświadczenie składa się dyrektorowi szkoły nie później niż do dnia 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, którego dotyczy rezygnacja.
https://share.google/2Da54cOomGUANHXcY (rezygnacja)
https://share.google/KJGo8f2JeBH8si6qv (wniosek o objęcie)

