DOCIEKLIWOŚĆ

Utworzono: 12-04-2021

Dociekliwość to skłonność do zadawania pytań i poszukiwania jak najdokładniejszej odpowiedzi na te już postawione. Wiąże się z pragnieniem zrozumienia i dowiedzenia się jak najwięcej. Jest to umiejętność, która może okazać się bardzo przydatna nie tylko podczas nauki w przedszkolu i szkole, lecz także w dorosłym życiu.

Elementami tej cechy są zdolność do zadawania wnikliwych pytań oraz ciekawość, która pomaga w wytrwałym poszukiwaniu odpowiedzi. Umożliwia to dokładną analizę zjawiska i dojście do sedna.
– Ważne jest zachęcanie dzieci do zadawania pytań, uczenie ich dokładnego formułowania i dawanieim możliwości ćwiczenia dociekliwości podczas różnych zabaw.
– Kiedy dzieci są ciekawe i o coś dopytują, dobrze jest pamiętać o chwaleniu wszystkich: zarówno tych, które z natury są bardziej dociekliwe i zadają wnikliwe pytania, jak i tych, które szybko rezygnują i bardzo potrzebują wsparcia, by się nie poddawać.
– Lepiej nie odpowiadać od razu wprost na wszystkie pytania, ale stworzyć przestrzeń do przynajmniej częściowo samodzielnego odnalezienia odpowiedzi.

Grafika 1: DOCIEKLIWOŚĆ
Grafika 2: DOCIEKLIWOŚĆ