Nabywanie kompetencji językowych....

Witam,

Dzieci uczą się mówić w różnym tempie. Są takie dzieci, które uczą się mówić szybko i artykulacja jest prawidłowa. Ale są też i takie, u których rozwój mowy przebiega z opóźnieniem zarówno pod względem artykulacyjnym jak i w zakresie nabywania słownictwa, budowania zdań. Przyczyn takiego stanu może być wiele, jednak niezależnie od tego każdy rodzic może wspomagać rozwój mowy dziecka, a rodzice, są najlepszymi terapeutami dla swoich pociech, ponieważ to oni spędzają z nimi najwięcej czasu.

Poniżej przedstawię kilka przykładów zabaw, które mają na celu doskonalić sprawność językową i komunikacyjną Waszych pociech.

 

  • Opowiadanie – warto rozmawiać z dzieckiem jak spędziło dzień, w co bawiło się z kolegami, co ciekawego wydarzyło się w szkole. Dziecko powinno budować zdanie po zdaniu, opowiadając w pierwszej osobie liczby pojedynczej: Wstałem wcześnie rano, zjadłem naleśniki i spakowałem się do szkoły – potem – Poszedłem z babcią do szkoły – potem – Po szkole zapytałem Dawida czy pójdzie ze mną na boisko (…).
  • Odnajdź drogę – zabawa polega na budowaniu precyzyjnych wypowiedzi, które mają za zadanie doprowadzić gracza do celu. Zabawa rozwija także orientację oraz wyobraźnię przestrzenną. Na początek możemy rozrysować sobie prowizoryczny plan parku, do którego mamy zamiar się wybrać (zaznaczamy ławkę, kosz na śmieci, duże drzewo, jeziorko, mostek …). Następnie na podstawie zaznaczonych na mapce punktów (znajdujemy się już w prawdziwym parku, który mamy odwzorowany na kartce) ukierunkowujemy gracza np. Idź w prawo do ławki, następnie przy koszu na śmieci skręć w lewo nad jeziorko. W miejscu docelowym może znajdować się skarb (np. batonik).

  • Zgadywanki opisywanki – podczas codziennych czynności zadawaj dziecku polecenia za pomocą opisu przedmiotu np. Podaj mi rzecz, którą można trzymać w torebce lub kieszeni, brzęczy i jej użycie może uchronić przed włamaniem. Raz Ty zadaj dziecku zagadkę, następnie dziecko Tobie.

  • Zabawa w dubbing – włączcie Waszą ulubioną bajkę, wyłączcie głos. Starajcie się podkładać swój własny głos pod odpowiednie postaci, wymyślając przy tym własne dialogi.

  • Czytanie – czytajcie bajki, przynajmniej 15 min dziennie, przed snem. Głośne czytanie bajek wyrabia w dziecku nawyk słuchania, rozwija jego wyobraźnię, pobudza ciekawość, wzbogaca słownictwo.

  • Abstrakcja – malowanie abstrakcyjnych obrazków może okazać się fajną zabawą, gdy na koniec nadamy im treść i znaczenie. Dla przykładu: czarna plama w kropki oznaczać może kosmos, w którym (…).

Serdecznie polecam

Tomasz Neubauer

Grafika 1: Nabywanie kompetencji językowych.