Akcja Żonkile

Utworzono: 16-04-2021

                         19 kwietnia przypada 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W 1943 roku walczono o resztki godności ludzkiej, chociaż jak powiedział Marek Edelman, jeden  z przywódców powstania- „nadziei nie było żadnej”. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek  i nadzieję. Przez wiele lat, co roku w miejscach pamięci związanych z zagładą Żydów, Marek Edelman składał bukiet żonkili. Stąd wziął się pomysł, aby symbolem obchodów rocznicy powstania były właśnie żonkile. Muzeum Polin w Warszawie już po raz ósmy organizuje akcję Żonkile w celu upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń. Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w akcji. Niestety nie uda nam się w tym roku wykonać w szkole żonkili i przypiąć koleżankom i kolegom do bluzki… Możemy jednak przyłączyć się do akcji w inny sposób, pokazać, że pamiętamy… Muzeum Polin proponuje nam różnego rodzaju aktywność, zajęcia online,  wirtualne zwiedzanie muzeum, samodzielne wykonanie żonkila i przypięcie go do bluzki 19 kwietnia… 

A teraz kilka słów o powstaniu… 

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się rankiem 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców – bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria. 

Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi. Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. 

Wszystkie informacje na temat Akcji Żonkile znaleźć można tutaj: 

https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-szkoly-biblioteki-instytucje 

Zachęcamy do włączenia się w wirtualne obchody upamiętniające wydarzenia z 1943 roku. 

Poniżej znajduje się link do szablonu żonkila: 

https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf 

Zapraszamy również do obejrzenia instrukcji, jak złożyć żonkila: 

https://www.youtube.com/watch?v=8R9QbajMHks 

Zachęcamy do włączenia się w akcję. Pamiętajmy o tych, którzy zginęli!