Akcja Żonkile 2023

Utworzono: 20-04-2023

Akcja Żonkile 2023

80.  ROCZNICA  POWSTANIA  W  GETCIE  WARSZAWSKIM

W kwietniu 1943 r. w getcie warszawskim przebywało 50-60 tys. Żydów. Wkrótce getto miało zostać zlikwidowane. 19 kwietnia wybuchło powstanie. Chociaż "nie było żadnej nadziei", 1000-1500 powstańców stanęło do walki - nie o zwycięstwo, ale godność i człowieczeństwo, o śmierć z bronią w ręku. Broni mieli niewiele, ratowali się butelkami z benzyną. Ulegli w nierównej walce 2000 doskonale uzbrojonym Niemcom. Powstanie przeżyło kilkudziesięciu bojowców. Ludność cywilna wymordowano lub wywieziono do obozów, głównie do Treblinki.

W akcję Żonkile 2023 włączyli się uczniowie naszej szkoły. Rozdawali uczniom i pracownikom papierowe żonkile - symbole pamięci o bohaterach powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Na wyróżnienie zasługują i uczennice: Marcjanna Itrych, wiktoria Bemowska, Lilianna Plichta, Oliwia Nadolska oraz uczeń Julian Rzepka. Akcję organizowały panie: Bożena  Lenart, Karolina Naczk i Irena Bednarczyk.

klasa 5
klasa 8