Skocz do głównej treści strony
Zespół Szkół w Garczegorzu

Zespół Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu

2021-09-27

Uroczystość w Krępie Kaszubskiej

Na cmentarzu ofiar Marszu Śmierci w 1945 r. odbywa się uroczystość patriotyczno - religijna. Wśród uczestników był Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof oraz Alicja Guźniczak, dyrektor Zespołu Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu.  Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno - muzyczny.
Uroczystość w Krępie  Kaszubskiej poprzedziło złożenie kwiatów przy pomniku w Gęsi, gdzie był obóz ewakuacyjny.

2021-09-25

Sprzątanie cmentarza w Krępie

W sobotę, 25 września 2021 r., mieszkający w Krępie Kaszubskiej uczniowie naszej szkoły pod kierownictwem Pani Ireny Bednarczyk, przybyli na miejscowy cmentarz. Tradycyjnie już – w przeddzień uroczystości patriotyczno-religijnych odbywających się w ostatnią niedzielę września – uprzątnęli teren cmentarza, na którym pochowani są więźniowie KL Stutthof, którzy zmarli w czasie Marszu Śmierci w 1945r.

W prace porządkowe  zaangażowali się: siódmoklasista  Julian Rzepka, ósmoklasiści Natalia Drywa i Filip Polewik, a także najmłodsza drugoklasistka – Malwina Drywa. Pomagali też rodzice: mamy – panie Ilona Drywa, Aleksandra Polewik oraz tata, p. Adam Rzepka.  Inicjatorem prac porządkowych  była Pani Irena Bednarczyk, której należą się ogromne podziękowania.

Wszystkim dziękujemy za pracę i poświęcony czas.

2021-09-22

Dzień Sybiraka

Przy pomniku Zesłańców Sybiru w Lęborku odbyły się uroczystości, w których braliśmy udział. W poczcie sztandarowym godnie reprezentowali nasza szkołę: Julia Domarus, Amelia Las i Kacper Labuda.

2021-09-21

Spotkanie autorskie z Panią Adelą Andrzejewską

Pani Adela Andrzejewska- nasz przyjaciel szkoły, córka żołnierza AK, wydała tomik poezji.
28 września (wtorek) o godzinie 16.00 odbędzie się w szkole  spotkanie autorskie z Panią Adelą. Chętnych, którzy chcieliby nabyć tomik wierszy informujemy, ze będzie on dostępny na spotkaniu.

Ze względu na obecną sytuację pandemiczną- dla bezpieczeństwa, musimy znać ilość osób przebywających na sali. Dlatego bardzo prosimy o informację o Państwa obecności w formie podpisanego oświadczenia do dnia 23.09.2021r.( czwartek).
Oświadczenia uczniowie przekażą Państwu w środę.

Podczas spotkania autorskiego obowiązuje reżim sanitarny- maseczki.

2021-09-21

Uroczyste Ślubowanie klasy II

Uroczysty Apel z okazji Ślubowania uczniów naszej szkoły. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej.
Uczniowie klasy drugiej przygotowali z tej okazji piękne przedstawienie.
Zaprezentowani swoje umiejętności i opowiedzieli nam, o tym czego się do tej pory nauczyli. Na zakończenie uwieńczyli  uroczystość radosnym tańcem w rytmie "Chocolate".

2021-09-17

Wycieczka do Kniewa na farmę strusi.

15 września, w ramach języka kaszubskiego udaliśmy się na Farmę Strusi do Kniewa, którą zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Oprócz wspomnianych strusi podziwialiśmy także inne zwierzęta: lamy, kozy, owce, króliki, konie, kury, gęsi, osły, alpakę.

2021-09-17

82 rocznica agresji ZSRR na Polskę

82 lata temu- 17 września 1939 roku, około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop- Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRR na przestrzeni nieco ponad 2 tygodni zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej. Armia Czerwona uderzyła na Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP (ponad 1400 km). Polakom zacięcie zmagającym się od 1 września z armią III Rzeszy został wbity nóż w plecy. Rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Poza tym ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat.

Pamiętajmy o ofiarach wojny. Oddajmy Im hołd.

2021-09-15

Z podwórka na bieżnię

W dniu 14 września rozpoczął się cykl imprez „ORLEN z podwórka na bieżnię” pod patronatem Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W tym roku akcja obejmuje 10 miast na terenie Polski. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali z rówieśnikami innych szkół i uczniowskich klubów sportowych. Łącznie udział wzięło ok. 500 zawodników i zawodniczek.

2021-09-13

POMÓŻ MŁODYM NA KRESACH!

KREDKOBRANIE to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest wsparcie naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej.