Życie szkoły

2023-03-24

Dzień kolorowych skarpetek

  21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

   Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

   Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

   Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe. Tego dnia uczniowie naszej szkoły chętnie przyłączyli się do tej akcji ubierając się w kolorowe i różne skarpetki.

2023-03-21

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie każdy z nas wyczekuje pierwszych promyków słońca i szukamy pierwszych oznak zwiastujących nadejście wiosny. Liczne atrakcje całkowicie zastąpiły dziś tradycyjne lekcje. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie marzanny, która uosabia zimę i którą wyprasza się w dosadny sposób, aby zrobić miejsce wiośnie. Dziś każda klasa wykonywała własną kukłę, a następnie wszyscy uczniowie wybrali się na przemarsz ulicami Garczegorza. Świętowaliśmy także Dzień Jedności Kaszubów, dlatego wiosenny program dnia uzupełnił występ uczniów, którzy uczęszczają na zajęcia z języka kaszubskiego. Kolejną atrakcją był konkurs na najlepsze wiosenne przebranie. Zainaugurowaliśmy także sezon grillowy, częstując uczniów kiełbaskami. Imprezę zakończyły rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej.

Samorząd Szkolny.

2023-03-18

KANGUR MATEMATYCZNY

     MIĘDZYNARODOWY KONKURS- KANGUR MATEMATYCZNY

     16 marca 2023 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs -Kangur Matematyczny. Ogólnopolskim organizatorem konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, działające przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Swoje umiejętności matematyczne postanowiło sprawdzić 14 uczniów. Przez 75 minut pisali test zawierający zadania o zróżnicowanym stopniu trudności...

2023-03-17

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W ORGANIZACJI WYSTAWY W Z OKAZJI 20-LECIA NADANIA IMIENIA ZESPOŁOWI SZKÓŁ W GARCZEGORZU

Prosimy o pomoc w przygotowaniu w naszej szkole wystawy wspomnieniowej. Potrzebne nam do tego będą Wasze zdjęcia klasowe lub zdjęcia budynków naszych szkół ( Janowice, Krępa Kaszubska, Garczegorze)
Poproście rodziców, dziadków i znajomych o przeszukanie swoich zbiorów, Zdjęcia lub kopie można przekazać osobiście do szkoły lub przesłać na maila szkolnego do końca kwietnia, szkolagarczegorze@nwl.pl.

Będziemy bardzo wdzięczni i zobowiązani.

Dyrekcja wraz całą społecznością szkolną Zespołu Szkół w Garczegorzu.

2023-03-17

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Nasza szkoła przyłączyła się do udziału w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to projekt, w którym wspólnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza. Tworzymy sieć zaangażowanych szkół i przedszkoli, która stopniowo obejmuje obszar całej Polski. Edukujemy dzieci i dorosłych po to, abyśmy jak najszybciej wszyscy mogli odetchnąć czystym powietrzem.

ESA. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!

Uczniowie klas 8 pod opieką p.Karoliny i p.Honoraty biorą udział w Olimpiadzie Antysmogowej. 

2023-03-17

Świetlicowy Konkurs "Wielkanocna Pisanka"

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez świetlicę szkolną. Zadaniem jest wykonanie Pisanki Wielkanocnej w formie przestrzennej, dowolną techniką. Prace prosimy przynosić do świetlicy do 30.03.2023 r.

2023-03-13

I Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki

Tym razem  nasze uczennice w składzie Maja Syldatk, Wiktoria Romanowska i Nikola Karczewska uczestniczyły w I Ogólnopolskim Turnieju Minisiatkówki o Puchar Prezydenta Grudziądza. Oprócz sportowej rywalizacji dziewczęta integrowały się z rówieśniczkami z całej Polski. Łącznie w turnieju wzięły udział 54 zespoły w kategorii „dwójek’  i „trójek”.  W ciągu 7 godzin ciągłej gry odbyło się 296 spotkań. Dziewczęta kolejny raz zaprezentowały wysoki poziom przegrywając tylko 3 mecze w całym turnieju. Ostatecznie zajęły 11 miejsce na 29 drużyn grających w kategorii „dwójek”.

Gratulujemy!!

2023-03-13

Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę uwolnienia uczestników Marszu Śmierci KL Stutthof więźniów obozów ewakuacyjnych w Nawczu i Łowczu.

W dniu 10 marca 2023 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę uwolnienia uczestników Marszu Śmierci KL Stutthof więźniów obozów ewakuacyjnych w Nawczu i Łówczu. 

Dyrektor Szkoły Pani Alicja Guźniczak wraz z uczniami Lilianną Plichta, Tomaszem Małeckim i Nikodemem Sprawskim wzięli udział w w/w uroczystości. Delegacja uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w intencji ofiar Marszu Śmierci KL Stutthof w Kościele Filialnym w Nawczu. Następnie pracownicy Muzeum KL Stutthof zaprezentowali "Marsz Śmierci w pamięci i eksponatach". Pod Pomnikiem Pamięci w Nawczu złożono wiązankę kwiatów.

2023-03-08

Szkolny konkurs- SUDOKU

3 marca 2023 roku odbył się Szkolny Konkurs SUDOKU. Wzięło w nim udział dwudziestu pięciu uczniów z klas V - VIII. W ciągu 50 min uczestnicy konkursu rozwiązywali łamigłówki- Sudoku o zróżnicowanym stopniu trudności. Wszyscy pracowali wytrwale, w wielkim skupieniu. Konkurs miał na celu popularyzację łamigłówek matematycznych wśród dzieci. Uczył logicznego myślenia, przewidywania i dostrzegania związków...