Biblioteka

Biblioteka szkolna – mgr Bożena Lenart

Grafika: Biblioteka

Otwarta w godz.:

poniedziałek – 6:45 – 13:45
wtorek –  6:45 – 13:45 
środa  -  6:45 – 13:45
czwartek -  6:45 – 13:45
piątek -  6:45 – 13:45

UWAGA!

Podręczniki - kl.I i IV (stare) można odebrać w bibliotece szkolnej i wykorzystać do zajęć wyrównawczych lub kompensacyjnych.

mgr B. Lenart

2021-02-08

DOKARMIANIE PTAKÓW

  DOKARMIANIE PTAKÓW  

Zima to trudny czas dla ptaków w ogrodzie. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. W ogrodzie pokrytym śniegową pierzynką często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy musimy  je dokarmiać.

Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2-3 tyg), ponieważ gdy zjełczeje może zaszkodzić ptakom.

Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi – t.j. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren!

   Uczniowie klas I-III , uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego,  po lekcji dotyczącej  zimowego dokarmiania ptaków i zapoznaniu się z zasadami dokarmiania  zawiesili wokół szkoły kule z ziarnami. Z przyjemnością przyglądaliśmy się ptakom odwiedzającym naszą zimową stołówkę.

 

2021-02-08

„Mała książka – wielki człowiek”

Klasa pierwsza naszej szkoły bierze udział  w projekcie „Mała książka – wielki człowiek” skierowanym do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Wyrobienie nawyków czytelniczych i rozbudzenie miłości do książek zaczyna się już od wczesnego dzieciństwa.

2021-02-08

Escape room

Zabawa z nauką to przyjemność, skorzystaj , odpręż się !

2021-02-08

Czytelnik Miesiąca Stycznia

„Kto czyta książki-żyje podwójnie”

                                                 Umberto Eco

 

CZYTELNIK  STYCZNIA

Maja  Majewska

 

Uczennica klasy III-     Maja Majewska    wypożyczyła i przeczytała najwięcej książek  w miesiącu STYCZNIU.

Gratulujemy i zapraszamy do biblioteki.

 

2021-02-08

Escape room

 

Escape room

Zabawa z nauką to przyjemność, skorzystaj , odpręż się !

Temat: “Śpiąca królewna”.

Temat: Przygoda w Hogwarcie

:

2021-01-21

Zimowa akcja konkursowa

Na zgłoszenia czekamy do 25 stycznia . Prace oddajemy do biblioteki szkolnej.

Nagrody czekają -zapraszamy.

Szczegóły ZIMOWEJ AKCJI KONKURSOWEJ PBW w Gdańsku w załączniku lub na stronie  lub Facebooku biblioteki 

2021-01-18

Dzień najsłynniejszego misia na świecie - Kubusia Puchatka

18 stycznia obchodzimy międzynarodowy dzień najsłynniejszego misia na świecie - .  Wszyscy go znają i uwielbiają, ale czego o nim nie wiemy? Poznajcie nieznane fakty oraz tajemnice prosto ze Stumilowego Lasu.

 

2021-01-13

„ADA I JEJ CZTERY PRZYGODY” - bezpłatny e-book do pobrania

Opowiadanie „Ada i jej cztery przygody" Jana Kerdena jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. To chwila gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości – rzecz o którą coraz trudniej w literaturze i codzienności.

2020-12-22

Czytelnik miesiąca listopada 2020

Czytelnikiem miesiąca została Iga Budzeń z Oddziału Przedszkolnego w Garczegorzu.

Gratulujemy !!!

2020-12-21

Akcja "Razem na Święta" w Bibliotece oraz w Świetlicy Szkolnej

,,Razem na święta”

Biblioteka i świetlica szkolna w ramach akcji ,,Razem na święta” przygotowały kartki świąteczne dla osób starszych i samotnych. Wykonane prace przekazaliśmy pani Zofii Giełażyn- sołtys, która odwiedzi seniorów w ich domach.  W tym okresie świątecznym szczególnie pamiętamy o osobach starszych i samotnych z  naszej okolicy.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM SPOKOJNYCH I ZDROWYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

 

Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
jest taka moc, co smutek w radość przemienia,
jest taka siła, co spełnia marzenia…
To właśnie Święta Bożego Narodzenia.

 

2020-12-18

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO ,,MÓJ MIŚ”

Wszyscy kochamy misie- Pluszowy Miś od ponad stu lat jest najwierniejszym przyjacielem dzieci na całym świecie. Towarzyszy dzieciom w ich codziennym życiu dzieląc z nimi chwile radości, bywa również powiernikiem smutków i lęków. Miś stał się również jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej i na stałe zagościł w świecie bajek.

 

W szkolnym konkursie plastycznym - ,,Mój Miś” , w kategorii klas I-III  przyznaliśmy następujące miejsca:

I miejsce  -Marcelina Pawelczyk

II miejsce- Maja Majewska

III miejsce- Kacper Mrzygłód

Gratulujemy!

Nagrody wręczymy po powrocie do szkoły.

2020-11-25

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Czy warto go świętować? Uważam, że w dobie pandemii zdecydowanie tak. Niewiele rzeczy w dzisiejszym świecie wzrusza, pobudza ciepłe emocje i ma w sobie tyle łagodności i dobra, ile zawiera się w tej prostej zabawce, jaką jest pluszowy miś. Jest też prawdziwym indywidualistą XXI wieku – ile osobowości, tyle misiów i ich wciele

2020-11-18

WIRTUALNY KIERMASZ KSIĄŻEK

W związku z istniejącą sytuacją pandemiczną przekazujemy bezpieczny sposób zakupu książek od wydawnictwa,  z którym współpracujemy.

Przy zamówieniu należy podać kod szkoły

Kod szkoły t.leb.garcz.zsp 

Poniżej nowy katalog

 

Zachęcamy do polubienia strony Księgarni i Hurtowni Taniej Książki KiHTK na Facebooku:

 
oraz strony wydawnictwa IBIS:

2020-11-06

GRY I ZABAWY NASZYCH DZIADKÓW

Gdy czasem dopadnie Was nuda, przenieście się w świat dwudziestolecia międzywojennego, by poznać ówczesne gry i zabawy. Z inicjatywy Biura Programu “Niepodległa”, w ramach projektu edukacyjnego łączącego przeszłość z teraźniejszością, powstały “Karty retro zabaw”, z których może skorzystać absolutnie każdy! Karty powstały na bazie książek, poradników i czasopism, po które chętnie sięgali nasi pradziadkowie, by przybliżyć obecnemu pokoleniu niezliczoną ilość zabaw “bez prądu” :). Jesteście ciekawi, na jakich aktywnościach upływał dzieciom czas okrągłe 100 lat temu? Poniżej macie link, który przeniesie Was w czasie!Miłej zabawy !

  • Zabawa słowna „Mama i tata”;

  • Gra ruchowa „Szukanie naparstka”;

  • Prace manualne „Obrazki nakrapiane”;

  • Zabawa niespodzianka – eksperyment ze szklanką, wodą i kartką papieru./files/site-spgarczegorze/userfiles/import/karty-retro-zabaw-zestaw-1.pdf

2020-11-06

Czytelnik Miesiąca Października

„Kto czyta książki-żyje podwójnie”

                                                 Umberto Eco

 

CZYTELNIK  PAŹDZIERNIKA

Maja  Majewska

 

Uczennica klasy III-     Maja Majewska    wypożyczyła i przeczytała najwięcej książek  w miesiącu październiku.

Gratulujemy i zapraszamy do biblioteki.