AKTUALNOŚCI
Dzień Chłopaka
W klasie drugiej z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki przygotowały dla chłopców piękne prezenty oraz życzenia. Kolejną niespodzianką był słodki poczęstunek oraz życzenia od Samorządu Uczniowskiego. Kolorowe dekoracje urozmaiciły ten wspaniały dzień. Chłopcy byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi.
ZBIERAMY KASZTANY I ŻOŁĘDZIE
Wysuszone kasztany i żołędzie przynosimy z dołączoną informacją:
Imię i nazwisko ucznia.................................
Klasa..............................
Zebrane kasztany i żołędzie przekazujemy panu konserwatorowi.
Kolorowa lekcja chemii
Uczniowie klasy 7 wykonywali na lekcji chemii tęczowe doświadczenie. Przy pomocy soli, cukru i bibuły sporządzali roztwory o różnej gęstości, które po odpowiednim wlaniu do probówek utworzyły kolorową tęczę. Uczniowie w praktyczny sposób zapoznali się z pojęciem gęstości.
Ślubowanie klas pierwszych
29.09.2023r odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Wicedyrektor Alicję Stromską. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Chłopcy z naszej szkoły Mistrzami Gminy w Badmintonie (Igrzyska Młodzieży)
W dniu 28 września na sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Łebieniu odbyły się gminne zawody w badmintonie. Najlepszy wynik uzyskali chłopcy z klasy 8, którzy pokonali wszystkich rywali zdobywając mistrzostwo gminy oraz uzyskali awans do finału powiatowego. Do podwójnego mistrzostwa zabrakło niewiele, ponieważ dziewczęta w składzie Amelia Gerc, Zuzanna Kadłubowska i Sandra Labuda po bardzo zaciętej i wyrównanej walce przegrały mecz o 1 miejsce z uczennicami ze Szkoły Podstawowej w Redkowicach (wynik spotkania 3:2 dla Redkowic). W grupie młodszej (klasy 4-6) zarówno dziewczęta jak i chłopcy wywalczyli 3 miejsce w gminie. Gratulujemy!
Podwójne Mistrzostwo Gminy w Szachach Drużynowych!!!
dniu 27 września nasza szkoła była gospodarzem gminnych zawodów w szachach drużynowych w ramach Wojewódzkich Igrzysk Dzieci i Młodzieży. Zarówno w kategorii klas 4-6 oraz 7-8 uczniowie naszej szkoły zdominowali rywalizację i odnieśli zasłużone zwycięstwo. Jako mistrzowie gminy uzyskali awans do finału powiatowego, na którym będą reprezentowali naszą gminę. Turniej odbędzie się 4 października na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Łebie. Gratulujemy!
Skład drużyny (klas 4-6):
Igor Środa
Kacper Mrzygłód
Kacper Kotłowski
Zuzanna Czechowicz
Skład drużyny (klas 7-8):
Adrii Rumiantsev
Oskar Okrój
Marcel Detlaf
Amelia Gerc
Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt w Chwaszczynie
W dniach 23 i 24 września na hali sportowej w Chwaszczynie odbył się I Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt w kategorii „dwójek” i „trójek”. W turnieju wzięły udział m. in. drużyny ze Szczecina, Koszalina, Zawiercia, Goleniowa, Gdańska, Gdyni, Starogardu Gdańskiego, Wasilkowa i Chwaszczyna. To był pierwszy turniej w tym roku szkolnym. Zebraliśmy cenne doświadczenie i materiał szkoleniowy. Przed nami udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Polski „Kinder of Joy”. Uczennice naszej szkoły wraz z koleżankami z SP Łebień są reprezentantkami gminnego klubu sportowego UKS „Libero” Łebień.
Kategoria „dwójek”
Natalia Tandek
Iga Budzeń
Kategoria „trójek”
Maja Syldatk
Wiktoria Romanowska
Nikola Karczewska
Wiktoria Janiszewska
UROCZYSTOŚCI RELIGIJNO-PATRIOTYCZNE WKRĘPIE KASZUBSKIEJ
Uroczystości rozpoczęto zapaleniem zniczy i złożeniem wieńców przy Pomniku Ofiar Marszu Śmierci w Gęsi. O godzinie 14.00 na cmentarz w Krępie Kaszubskiej wprowadzono sztandary, kompanię honorową 1. Lęborskiego Zmechanizowanego Batalionu im gen. Jerzego Jastrzębskiego i odśpiewano hymn państwowy. Na cmentarzu zgromadzili się mieszkańcy Ziemi Lęborskiej, poczty sztandarowe, delegacje szkół , instytucji i samorządowcy.
Po Mszy św. – odprawionej w intencji poległych w Marszu Śmierci – uczniowie naszej szkoły przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. ,,Miałam 13 lat…” przygotowany przez panie: I. Bednarczyk, E. Gębarowską i B. Lenart. W montażu wystąpili: M. Majewska, A. Lejkowska, M. Bratek, A. Klawikowska, D. Napieraj, M. Itrych, K. Brylowska, W. Block, S. Labuda, W. Bemowska, M. Krotoszyńska, K. Abczyński, L. Klawińska.
Kierownik Działu Naukowego Muzeum Stutthof w Sztutowie pan Marcin Owsiński wygłosił krótką prelekcję poświęconą więźniom, którzy szli w Marszu Śmierci. Kustosz do spraw zbiorów pani Bogusława Tartakowska zaprezentowała eksponaty przywiezione z Muzeum w Sztutowie - pasiak, buty oraz pasek z wyrytymi datami i nazwami miejscowości.
Żołnierze 1. Lęborskiego Zmechanizowanego Batalionu im gen. Jerzego Jastrzębskiego odczytali Apel Poległych i oddali salwę honorową. Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem pamięci. Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani odśpiewali Rotę.
Osoby zainteresowane miały możliwość odwiedzenia Izby Pamięci Ofiar Marszu Śmierci.
Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej
Dnia 19 września br. ósmoklasiści – wraz z kolegami z SP nr 3 w Lęborku – wybrali się na wycieczkę do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Uczniowie mogli obejrzeć ciekawe ekspozycje i filmy ilustrujące początki faszyzmu i komunizmu, grozę wojny, powojenny podział świata i narodziny wolnej Polski zapoczątkowane w Stoczni Gdańskiej. Opiekę zapewniły panie: Bożena Majer, Bożena Lenart i Irena Bednarczyk.
95 ROCZNICA POWSTANIA ZWIĄZKÓW SYBIRAKÓW
W uznaniu zasług wniesionych w działalność Związku Sybiraków w 95-tą rocznicę Powstania Zarządu Związków Sybiraków Pani Dyrektor Alicja Guźniczak została wyróżniona medalem pamiątkowym "95 ROCZNICA POWSTANIA ZWIĄZKÓW SYBIRAKÓW"
Dzień kropki w kl. II
15 września klasa II obchodziła święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kropeczki. Świętowanie rozpoczęli od wysłuchania opowiastki pt. „The Dot” (kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza Petera H. Reynoldsa. Stała się już tak popularna, że została inspiracją do ustanowienia w 2008r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach. Uczniowie świetnie się bawili podczas wykonywania kreatywnych prac plastycznych oraz kart pracy związanych z tematem kropki. To był wspaniały dzień dla wszystkich.
Uroczystość patriotyczno-religijna ku czci pomordowanych więźniów Obozu Koncentracyjnego Stutthof
Krępa Kaszubska, 24 września (niedziela), godz. 14.00.
Nawigacja w przyszłość, czyli lekcje z klimatem w SPN
13 września 2023 roku uczniowie klasy V, VI i VII uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie. Wyjazd był już kolejnym w ramach projektu „Nawigacja w przyszłość, czyli lekcje z klimatem w SPN”. W części teoretycznej zajęć uczniowie określili pojęcie antropopresji oraz wskazali przykłady negatywnego wpływu człowieka na przyrodę. Doskonale poradzili sobie również z określeniem działań zwiększających bioróżnorodność środowisk. Swoją wiedzę mogli sprawdzić przez rozwiązywanie zadań interaktywnych w Muzeum Słowińskiego PN.
EuroSkills 2023 - Gdańsk
8 września uczniowie klas 7 i 8 mieli możliwość zobaczyć największe w Europie wydarzanie związane z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności, które odbyło się w Gdańsku – EuroSkills 2023. EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o szansę pozostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności.
84 rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof
W sobotę (2 września) w Muzeum Stutthof w Sztutowie odbyły się obchody 84 rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof. To wówczas, na niewielką polanę w nadmorskiej miejscowości Niemcy przewieźli grupę 150 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Aresztowani to w większości działacze polskich organizacji na Pomorzu; m.in. urzędnicy, nauczyciele oraz księża. Ich los zapoczątkował trwającą 2077 dni tragiczną historię obozu Stutthof.
W uroczystościach wzięli udział więźniowie, ich rodziny, wielu mieszkańców, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych oraz uczniowie szkół z regionu. Wśród nich byli też uczniowie klasy 8 z naszej szkoły. Oprócz wystawienia pocztu sztandarowego dziewczęta pomagały przy składaniu kwiatów pod pomnikiem przez różne instytucje, organizacje rządowe i pozarządowe.