AKTUALNOŚCI

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA SYBIRAKA

              Dziś, pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru w Alei Sybiraków w Parku im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku, odbyła się wzruszająca uroczystość upamiętniająca Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hymnu Sybiraków, po czym uczestnicy wysłuchali wzruszającej pieśni Niepodległość, wykonanej przez uczniów  Szkoły Podstawowej w Garczegorzu oraz fragmentu wspomnień Sybiraków. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili Sybiracy - pani Zofia Bladowska, pani Krystyna Olszewska, pani Leokadia Szanter, pan Marian Siejka, pan Edmund Robak oraz pan Zygmund Sikorski - Przyjaciel Przewodniczącego lęborskiego koła Związku Sybiraków śp. pana Witolda Bani i brat pana Jana Redźko.  Pani Zofia Bladowska - wręczyła w imieniu Związku Sybiraków ze Słupska medal i dyplom rzeźbiarzowi panu Janowi Redźko – autorowi pomnika Zesłańcom Sybiru w Lęborku.

Na miejscu zgromadzili się przedstawiciele lokalnych władz oraz liczni mieszkańcy, aby uczcić pamięć o tragicznych losach Polaków zesłanych na Syberię. Wśród licznych gości znaleźli się Burmistrz Miasta Lęborka, Jarosław Litwin, radna wojewódzka Iwona Mielewczyk, Starosta Lęborski Tomasz Litwin, oraz przedstawiciele innych gmin i miast regionu, w tym Jerzy Bańka - wójt gminy Cewice, Agnieszka Derba - burmistrz miasta Łeba oraz Szymon Medalion - wójt gminy Nowa Wieś Lęborska. Obecni byli również radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele Wojska Polskiego, służb mundurowych, szkół oraz organizacji społecznych. Głos zabrał burmistrz miasta Jarosław Litwin, który podzielił się refleksjami na temat znaczenia pamięci historycznej i konieczności przekazywania jej młodym pokoleniom. Następnie odczytany został apel pamięci, a kompania honorowa 1. Lęborskiego batalionu zmechanizowanego oddała salwę honorową, upamiętniając zmarłych Sybiraków. Na zakończenie przedstawicieli delegacji złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem, manifestując hołd dla wszystkich, którzy cierpieli i zmarli na zesłaniu, jak również dla tych, którzy wrócili do ojczyzny z utraconym zdrowiem.

2024-09-19

Dzień Sybiraka

Światowy Dzień Sybiraka, to polskie święto obchodzone co roku 17 września, upamiętniające rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Po raz pierwszy odbył się w 2004 roku z inicjatywy Związku Sybiraków, a od 2013 roku ma status święta państwowego. Delegacja naszej szkoły również uczestniczyła w tegorocznych obchodach przy pomniku Sybiraków w Lęborku. Uroczystość uświetnił występ naszego chóru pod kierunkiem p. Romany Kasprzak.

2024-09-19

MEGA MISJA

Za nami kolejne zajęcia w ramach programu MegaMisja prowadzone przez Emilię Birę oraz Dorotę Boetcher. Tematyka dotyczyła różnorodnych źródeł informacji w połączeniu z przyrodą. Uczniowie świetnie się w tym odnaleźli i już nie mogą się doczekać kolejnych zajęć.

2024-09-18

Pomoc powodzianom

Apel
W związku z dramatyczną sytuacja powodziową na południu kraju Szkoła Podstawowa w Garczegorzu włącza się w organizowaną przez Odział Rejonowy PCK w Lęborku pomoc dla poszkodowanych.
Najbardziej potrzebne artykuły:

  • butelkowaną wodę pitną,
  • żywność o długim terminie przydatności do spożycia,
  • środki czystości i higieny osobistej,
  • koce i śpiwory,
  • produkty dla dzieci i niemowląt,
  • albo innych nowych rzeczy
    Dary dla powodzian można składać u pedagoga szkolnego do odwołania. Każdy może pomóc. Liczy się każda złotówka i każdy dar. Numer konta PCK 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060.
    Ufamy, że nasza społeczność szkolna nie zawiedzie, okaże wielkie serce i aktywnie oraz hojnie włączy w tę szlachetną akcję. Pedagog szkolny Honorata Smentoch 
2024-09-17

Dzień Kropki w klasie III

 

Uczniowie wykonali wiele kreatywnych prac.
Oto kilka z nich

2024-09-12

MEGA MISJA

Pierwsze zajęcia w klasie II a już za nami, a uczniowie mega zadowoleni. To świetny pomysł na przygotowanie dzieci do pierwszych kroków w świecie pełnym ekranów. 
Kilka słów o Fundacji Orange i programie MegaMisja. Fundacja ta wspiera dzieci, młodzież i nauczycieli w nabywaniu kompetencji przyszłości. Nasza szkoła przystąpiła do programu MegaMisja. Jest to ogromne osiągnięcie bo udało się to tylko 140 placówkom z całej Polski. Jest to cykl zajęć angażujących dzieci w wyzwania i ćwiczenia. To dobra zabawa i jednocześnie nauka ważnych kompetencji społecznych i cyfrowych. Na zajęciach jest mało technologii, a dużo pracy w grupie, pola do kreatywności i aktywności, które uwielbiają dzieci w tym wieku. 

2024-09-12

„Zajęcia sportowe dla uczniów 2024”

 Gmina Nowa Wieś Lęborska przystąpiła do realizacji projektu 

„Gimnastyka korekcyjno - kompensacyjna w placówkach oświatowych gminy Nowa Wieś Lęborska” współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach programu

„Zajęcia sportowe dla uczniów 2024”

W ramach zadania na terenie szkół podstawowych w gminie Nowa Wieś Lęborska (łącznie 5 placówek) będą prowadzone zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla uczniów klas 0-3 w okresie od września do grudnia 2024.

Obecnie trwa proces rekrutacji uczestników zajęć. Deklarację uczestnictwa w projekcie można pobrać ze strony internetowej (w załączeniu) bądź w szkole, do której uczęszcza dziecko. Formularz wypełnia rodzic/opiekun dziecka i składa w sekretariacie szkoły. O przyjęciu dziecka do grupy ćwiczeniowej decyduje: dyrektor szkoły (po konsultacji z pielęgniarką szkolną i instruktorem/nauczycielem wychowania fizycznego). Dyrektor uwzględnia wyniki badań lekarskich, rodzaj schorzeń zgłoszonego ucznia, jego poziom sprawności fizycznej, informacje przedstawione przez rodzica w formularzu zgłoszeniowym.

Termin składania deklaracji – 7 wrzesień 2024 roku. Zachęcamy do udziału w projekcie!

2024-09-11

WYBORY SAMORZĄDU SZKOLNEGO

Dziś odbyły się wybory władz Samorządu Szkolnego. Z pośród trzech zgłoszonych kandydatur na przewodniczącego Samorządu, gospodarze poszczególnych klas wybrali:

przewodniczącą: Marcjannę Itrych 

zastępczynię przewodniczącej: Wiktorię Bemowską

Opiekunem Samorządu niemal jednogłośnie wybrany został p. Michał Górski. 

2024-09-02

OBCHODY 85 ROCZNICY PIERWSZEGO TRANSPORTU WIĘŹNIÓW DO OBOZU STUTTHOF

W poniedziałek 2 września w Muzeum Stutthof w Sztutowie odbyły się obchody 85 rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof. To wówczas, na niewielką polanę w nadmorskiej miejscowości Niemcy przewieźli grupę 150 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Byli to aresztowani w większości dzień wcześniej działacze polskich organizacji na Pomorzu, urzędnicy, nauczyciele oraz księża. Ich los zapoczątkował trwającą 2077 dni tragiczną historię obozu Stutthof.

W uroczystościach wzięli udział więźniowie, ich rodziny, wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, uczniowie szkół z regionu. Wśród nich była też delegacja z naszej szkoły pod opieką p. Ireny Bednarczyk i p. Tomasza Neubauera w składzie: Kacper Mrzygłód, Wiktoria Bemowska , Marcjanna Itrych, Alicja Postma, Oliwia Miedzińska, Krzysztof Rybakowski.

2024-07-19

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

Link do wykazu podręczników w roku szkolnym 2024/2025:

           ↓

Wykaz podręczników w roku szkolnym 2024/2025

2024-06-26

MIASTECZKA ROWEROWE WZBOGACĄ SIĘ O NOWE ROWERY!

Gmina Nowa Wieś Lęborska została jednym z laureatów kolejnej edycji programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne grantowi w wysokości 23 tys. złotych 5 utworzonych w 2023 roku miasteczek rowerowych przy szkołach podstawowych w gminie zostanie wyposażonych w komplet 4 rowerów i w kaski ochronne. Zakupiony sprzęt będzie służył min. organizowaniu praktycznych zajęć z bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Grupą docelową w projekcie jest ogół uczniów szkół podstawowych w gminie Nowa Wieś Lęborska, którym umożliwi się przeprowadzanie ćwiczeń rowerowych i egzaminów na kartę rowerową na sprzęcie zakupionym w ramach projektu. Tym samym osiągnięty zostanie cel projektu - poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży.

„Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą infrastrukturę. Celem programu jest wsparcie projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc w ich wdrożeniu. Jego idea jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

W sześciu edycjach programu, PSE przyznały już ponad 1050 grantów o łącznej wartości prawie 22 mln złotych. Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach  internetowych

https://www.wzmocnijotoczenie.pl, https://www.energetycznykompas.pl.