AKTUALNOŚCI

      

2024-05-10

Zawody w lekkiej atletyce.

8 maja na stadionie przy Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Lęborskiej odbyły się zawody z lekkiej atletyki klas 7-8.Reprezentacje dziewcząt i chłopców zajęły 2 miejsce w gminie. Do finału powiatowego awansowały dwie uczennice: Zuzanna Kadłubowska w biegu na 1000m dziewcząt oraz Amelia Gerc w rzucie oszczepem. Gratulujemy!!!

2024-05-10

Szkolny Konkurs Historyczny Wiedzy o KL Stutthof

Dnia 10 maja 2024 r. odbył się II etap Szkolnego Konkursu Historycznego Wiedzy o KL Stutthof. Uczniowie klas IV-VI  wylosowali grupy, a w każdej z nich znalazł się czwarto-,piąto- i szóstoklasista. Po naradzie odpowiadali na wybrane przez siebie  pytania. 

I miejsce zajął zespół w składzie: Alicja Lejkowska, Maja Syldatk i Marcelina Pawelczyk.

 II miejsce: Maja Majewska, Szymon Domarus i Milena Zelewska.

III miejsce: Katarzyna Brylowska, Zuzanna Czechowicz i Dawid Kadłubowski.

IV miejsce: Filip Lejk, Dorian Las i Wiktoria Czarniak.

 W kategorii klas VII-VIII uczniowie odpowiadali indywidualnie na pytania zajmując kolejne miejsca:

I - Wiktoria Bemowska,

II- Małgorzata Krotoszyńska,

III- Oskar Okrój,

IV- Amelia Gerc, Marcel Detlaf,

V- Marika Procajło,

VI- Alicja Postma.

Odpowiadającym uczniom przysłuchiwali się młodsi koledzy z klas II i III.  Konkurs przygotowała i przeprowadziła p. Irena Bednarczyk.

2024-05-10

79 rocznica oswobodzenia KL Stutthof

Dzień 9 maja br. to 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof przez oddziały Armii Czerwonej, dlatego w Muzeum Stutthof w Sztutowie odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne zdarzenia. W uroczystościach wzięli udział byli więźniowie obozu koncentracyjnego Stutthof: p. Maria Kowalska, p. Helena Majkowska, p. Jan Brodziński oraz członkowie ich rodzin. Licznie przybyli przedstawiciele m.in. władz państwowych, samorządowych, jednostek muzealnych, uczniów pomorskich szkół.

Zebrani pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa wysłuchali nagranych wspomnień p. Tadeusza Rydzewskiego, który zmarł w październiku 2022 r. Wśród innych osób zabierających głos, był p. Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, który powiedział:

„Stojąc tutaj, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof, w miejscu, gdzie historia odcisnęła swój najcięższy ślad, proszę Was o chwilę refleksji. Oto jesteśmy otoczeni pamięcią, która przekracza nasze indywidualne doświadczenia, w miejscu które jest świadkiem prawd brutalniejszych niż jakiekolwiek słowa mogą wyrazić. W obliczu tej pamięci, w obliczu prawdy i wartości, które wyznajemy w naszych różnorodnych religiach i przekonaniach, zastanówmy się wspólnie: dlaczego historia zdaje się zataczać koło? Czy naprawdę jesteśmy skazani na ciągłe powtarzanie błędów przeszłości? Niech ta chwila refleksji będzie dla nas wszystkich przestrzenią na zastanowienie się nad naszymi działaniami i ich wpływem na przyszłe pokolenia. Jak możemy, każdy z nas, działać, aby nasze jutro było wolne od błędów wczoraj. Pomyślmy… bo: #ToMYjesteśmyPamięcią”.

Po wysłuchaniu ekumenicznego nabożeństwa, delegacje tradycyjnie złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, a następnie można było zwiedzić teren byłego obozu KL Stutthof.

Uczestniczący w uroczystościach uczniowie klasy siódmej i ósmej godnie reprezentowali naszą szkołę.

 

2024-05-10

Wyróżnienie

Uczennica klasy II - Anastazja Oborzyńska otrzymała wyróżnienie w Rodzinnym konkursie na stworzenie wagonu inspirowanego wierszem "Lokomotywa" J. Tuwima. Organizatorem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku. 
Brawo Nastka - tak trzymaj

2024-05-08

Zapisy do PRZEDSZKOLA w Janowicach

DRODZY RODZICE!

Serdecznie zapraszamy do zapisów dzieci do oddziału przedszkolnego w JanowicachZapewniamy wymarzone warunki: nowy, piękny obiekt, wykwalifikowaną kadrę, przestronną świetnie wyposażoną salę oraz opiekę zapewnioną do godz. 1600.

Czekamy na Was!

Z wyrazami szacunku:

Alicja Guźniczak

2024-05-08

Koncert

Dnia 8 maja odwiedził nas z koncertem po raz kolejny p. Andrzej Formela wraz z dwójką swoich muzykalnych dzieci. Tematem wspaniałych pokazów muzycznych były melodie ze znanych filmów. Pokaz umiejętności muzycznych naszych gości być może, zachęci niektórych z uczniów do wstąpienia w mury szkoły muzycznej. Po wyjściu z sali wielu z nas nuciło ulubione melodie filmowe...

2024-05-08

Wręczenie powierzenia stanowiska

W dniu 6 maja 2024 r.  Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisław Chojnacki wręczył powierzenie stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu Pani Alicji Guźniczak, Stanowisko dyrektora zostało powierzone na okres od 1 września 2024 r. do 31 sierpnia 2029 r. 

2024-05-07

Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa"

6 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnych Eliminacjach Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa".Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej. Zgromadzeni uczestnicy zaprezentowali utwory poetyckie oraz  fragmenty prozy. Naszą szkołę reprezentowały: w kategorii klas I-III- Małgorzata Majewska - II miejsce, Nadia Urbowska- III miejsce, w kategorii klas IV-VI - Maja Majewska -II miejsce oraz Lena Klawińska. Uczennice, które zajęły II miejsca  bedą reprezentować naszą szkołę w  eliminacjach powiatowych. Uczennice do konkursu przygotowały panie Małgorzata Leyk i Bożena Lenart.

Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

2024-04-26

Konkurs Sudoku

10 kwietnia 2024r. odbył się Szkolny Konkurs SUDOKU. Wzięło  w nim udział dziewiętnastu uczniów z klas IV - VIII. W ciągu 50 minut uczestnicy konkursu rozwiązywali łamigłówki- Sudoku o zróżnicowanym stopniu trudności. Wszyscy pracowali wytrwale, w wielkim skupieniu. Konkurs miał na celu popularyzację łamigłówek matematycznych wśród dzieci. Uczył logicznego myślenia, przewidywania i dostrzegania związków. Oficjalne rozdanie nagród odbyło się po uroczystym apelu z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

WYNIKI KONKURSU

I miejsce – Zuzanna Kadłubowska z kl. VIII,

 II miejsce – Amelia Gerc z kl. VIII,

 III miejsce – Wiktoria Bemowska z kl. VII

Gratulujemy uczniom i życzymy im dalszych sukcesów!

                                                                 Beata Granzin

2024-04-26

WIWAT 3 Maj!

Święto Konstytucji 3 Maja

26 kwietnia 2024 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel  z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Na początku wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn państwowy. Następnie uczniowie klasy szóstej 
i siódmej przedstawili wydarzenia historyczne związane z ustanowieniem Konstytucji 3 Maja. Tak, więc Królowie Prus i Austrii oraz królowa Rosji dokonali rozbioru Polski a Marszałek Małachowski przedstawił postanowienia obrad Sejmu Czteroletniego. Urozmaiceniem przedstawienia były okolicznościowe pieśni wykonane przez szkolny chórek i solistki: „Witaj majowa jutrzenko”, „Jak długo na Wawelu”, „Ojczyzna” i „Taki kraj”. Za tą część apelu odpowiedzialna była p. R. Kasprzak. Specjalnie z tej okazji, uczniowie klasy pierwszej przygotowani przez p. A. Polską, przedstawili dialog, „Kto ty jesteś, Polak mały”Oprócz części oficjalnej odbyła się też część humorystyczna. W kabaretowej scence Król Stanisław August Poniatowski i jego sługus spotkali się z polskimi studentami, by dowiedzieć się jak to jest w tej naszej Polsce. Tutaj swoim talentem aktorskim popisali się uczniowie klasy VIII. Po zakończonej uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród.

Za przygotowanie całej uroczystości odpowiedzialne były p. J. Rosik i p. B. Granzin wraz z uczniami.

2024-04-24

SPOTKANIE POKOLEŃ ...

Dnia 24 kwietnia w naszej szkole obyło się spotkanie z Sybirakami:

  • p. Zofia Bladowska, autorka książek ,,A gdy zabrakło mamy..." oraz ,,Na Sybir",
  • p. Krystyna Olszewska,
  • p. Leokadia Szanter,
  • p. Edmund Robak.

Przybyli też przyjaciele Sybiraków : p. Regina i Zygmunt Sikorscy, p. Jadwiga Zarzycka i p. Alojzy Bajor. Władze samorządowe reprezentowali p. Starosta Alicja Zajączkowska, p. Inspektor Oświaty w Gminie NWL-  Małgorzata Markiewicz.

Z Kuratorium Oświaty w Gdańsku Delegatura Słupsk przybyła  Starszy Wizytator p. Ewa Mroczek-Hałas. Odwiedzili nas także: Proboszcz Parafii Garczegorze Ksiądz Czesław Kubera, radni Gminy NWL: p. Marian Syldatk, p. Andrzej Florczyk, p. Rafał Gajewski oraz przedstawiciele Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Garczegorzu: p. Anna Gibuła i p. Aleksandra Lejkowska

Zapraszamy do filmiku z uroczystości - KLIKNIJ!

 

2024-04-22

Akcja Żonkile 2024

Dnia 19 kwietnia br. nasza szkoła dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W organizację akcji najbardziej zaangażowały się uczennice klasy VII: Wiktoria Bemowska, Marcjanna Itrych a także Małgorzata Krotoszyńska. Wiktoria i Marcysia  przygotowane żonkile wręczały uczniom i pracownikom.

2024-04-22

Single w Malborku

Na hali sportowej w Malborku odbyły się ostatnie mecze chłopców klas trzecich i młodszych. Uczniowie naszej szkoły reprezentujący gminny klub UKS "Libero" Łebień zaprezentowali grę na dobrym poziomie technicznym. Jednocześnie zdobyte doświadczenie powinno zaowocować w przyszłości. Filip Plichta wygrał wszystkie mecze w swojej grupie. W pozostałych grupach Marcel Bemowski wygrał trzy mecze i jeden przegrał. Maksymilian Machola pokonał dwóch rywali a w trzech pozostałych spotkaniach musiał uznać wyższość przeciwników. Wyjazd mógł być zrealizowany dzięki środkom własnym Gminy Nowa Wieś Lęborska. Gratulujemy

2024-04-22

Zakończenie sezonu ligowego w kategorii "dwójek" dziewcząt

W sobotę odbył się ostatni turniej ligowy w ramach Ogólnopolskich Mistrzostw Polski Kinder Joy of Moving. Dziewczęta z naszej szkoły wraz z koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Łebieniu rywalizowały na boiskach w Starogardzie Gdańskim. Udział w rozgrywkach był możliwy dzięki dofinasowaniu ze środków własnych Gminy Nowa Wieś Lęborska.