AKTUALNOŚCI

      

2024-01-17

Zajęcia praktyczne z techniki

Dzięki sprzętowi zakupionymi z programu "Laboratoria przyszłości" zostały przeprowadzone zajęcia praktyczne z techniki. Na zakończenie działu o drewnie uczniowie klasy 5-tej poznali umiejętność wiercenia i wkręcania wkrętów w drewnie. Dla niektórych, to było pierwsze wiercenie i wkręcanie wkrętów w życiu! Czynności te przydadzą się na pewno w przyszłości, szczególnie gdy komuś spodoba się zawód stolarza lub cieśli.

2024-01-12

DOKARMIAMY PTAKI

W czasie zimy wiele osób chętnie dokarmia ptaki. Niestety, nie zawsze robimy to umiejętnie i zamiast pomagać ptakom, niechcący im szkodzimy. Zanim rozpocznie się dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się co nieco na ten temat, zwłaszcza gdy angażuje się do tego dzieci. Uczniowie  klas: Ia, II i III  uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego dowiedzieli się jakiego rodzaju pokarmu potrzebują poszczególne ptaki, poznali zasady ich dokarmiania.  Wykonali zawieszki do kulek z ziarnami. Tak przygotowane smakołyki zawiesiły na krzaczkach i na siatce przed szkołą. Teraz pozostaje już tylko obserwować, kto będzie odwiedzać tę ptasią stołówkę.

2024-01-11

Wyjazd na spektakl pt. „Hejter” z Wrocławia.

Hejt to zjawisko obecnie już powszechne, a przy tym szkodliwe i groźne. Hejtowanie może być rodzajem mowy nienawiści, albo bezmyślnym obrażaniem kogoś, deprecjonującym i nienawistnym. Często ten nienawistny komentarz jest wyrażony za pomocą słowa lub obrazu czy filmu, ale zawsze ma na celu zdyskredytowanie innej osoby.

10 stycznia 2024 roku w Lęborskim Centrum Kultury „Fregata” uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję zobaczyć spektakl pt. „Hejter”. Został on zrealizowany przez aktorów z Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia. Cyberprzemoc, kradzież tożsamości i obrażanie w Internecie to problemy, z którymi każdy może się spotkać i będzie musiał sobie z nimi radzić. Spektakl pokazywał, do czego może doprowadzić działanie hejtera.

2024-01-11

Grudzień - siatkarskim miesiącem naszej szkoły

Dziewczęta i chłopcy klas trzecich, czwartych i piątych rywalizowali w Ogólnopolskich Mistrzostwach w Mini Piłce Siatkowej. W ramach współpracy z UKS „Libero” Łebień nasi uczniowie rywalizowali w turniejach rozstawieniowych w Malborku i Chwaszczynie. Dodatkowo dziewczęta z klasy piątej uczestniczyły w turnieju w Wałczu. W styczniu czekają nas kolejne sportowe emocje. Trzymamy kciuki!

2024-01-05

POMOC SCHRONISKU W MAŁOSZYCACH

Schronisko dla bezdomnych zwierząt jest miejscem, w którym zwierzę może znaleźć schronienie i pożywienie, jednak brakuje mu przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa oraz miłości. W takich miejscach mieszkają przecież głównie psy i koty porzucone przez swoich "właścicieli".

Przed świętami grupa uczniów naszej szkoły spakowała zebrane przez nas dary, które zawieźliśmy do schroniska w Małoszycach.  Podczas wizyty pracownicy opiekujący się zwierzętami opowiedzieli nam o pracy w schronisku, o zwierzętach i ich problemach.

2023-12-30

Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka to pomoc, która wynika z chęci dzielenia się z drugim człowiekiem. Po raz kolejny przyłączyliśmy się do pomocy osobom, które w danym momencie znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Dziękujemy, wszystkim za przyłączenie się do przygotowania Szlachetnej Paczki. Wspólnie razem jesteśmy w stanie zmieniać świat na dobre.
Poniżej przeczytacie jakie były wrażenia Rodziny (Pani Katarzyna z rodziną) oraz słowa Wolontariusza, Wolontariuszki z Weekendu Cudów.

2023-12-29

Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS

W miesiącu grudniu zostały przedstawione wyniki  ,, Szkolnego konkursu Wiedzy o HIV i AIDS ". Udział w zmaganiach wzięło 18 uczniów z klasy VI - VIII. 
I miejsce - Aleksandra Klawikowska ( kl. VI )
II miejsce - Amelia Gerc ( kl. VIII  )
III miejsce - Klaudia Rogowska ( kl. VIII).
Chętne osoby wykonały plakaty związane z tematyką Światowego Dnia Wiedzy o AIDS. W działania profilaktyczne zaangażowały się p. Justyna Rosik i p. Honorata Smentoch.

2023-12-29

"Wzrost kompetencji dzieci z terenu Gminy Nowa Wieś Lęborska w zakresie bezpieczeństwa na drodze poprzez budowę miasteczek ruchu drogowego i montaż radarowego wyświetlacza prędkości"

Gmina Nowa Wieś Lęborska zrealizowała projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wzrost kompetencji dzieci z terenu Gminy Nowa Wieś Lęborska w zakresie bezpieczeństwa na drodze poprzez budowę miasteczek ruchu drogowego i montaż radarowego wyświetlacza prędkości”. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska.
Wydatki ogółem: 514.698,72 PLN
Wydatki kwalifikowalne: 514.698,72 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 437.493,91 PLN
Efekty projektu:

2023-12-22

WARSZTATY- BOMBKI OZDABIANE METODĄ DECOUPAGE

W dniach 04-22 grudnia w naszej szkole uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego uczestniczyli w bożonarodzeniowych  warsztatach decoupage. Na pięciu  spotkaniach ozdabialiśmy steropianowe bombki metodą serwetkową. 

   Warsztaty ozdabiania bombek choinkowych wyzwoliły w dzieciach mnóstwo kreatywności oraz paletę niepowtarzalnych pomysłów. Każda z wykonanych bombek była spersonalizowana i wykonana według innego wzoru. Dzieci wykazały się  ogromną cierpliwością, ponieważ wbrew pozorom przyklejanie cienkiej serwetki na kulistą powierzchnię nie należy do rzeczy łatwych. Mimo to uczestniczy wspaniale sobie poradzili z zadaniem a efekt końcowy był zaskakująco piękny i udany. 

2023-12-21

AKADEMIA PSZCZOŁY BOHATERA

   W klasie III odbyły się  zajęcia na temat CYKL ŻYCIA PSZCZOŁY. Dotyczyły one zagadnień związanych z rozwijaniem się pszczół od jaja do postaci dorosłej. Dzieci obejrzały film i wysłuchały pogadanki. Na koniec zajęć otrzymały ekologiczne chipsy jabłkowe.

2023-12-20

MARATON PISANIA LISTÓW

  Po raz czwarty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Maratonie Pisania Listów – globalnej akcji organizowanej od dwudziestu trzech lat przez Amnesty International.  Celem Maratonu Pisania Listów jest obrona 10-12 konkretnych ludzi z całego świata, których prawa człowieka są łamane.

 Listy pisali uczniowie klasy ósmej na lekcjach WOS-u, a niektórzy także w domu. Najwięcej listów przyniósł Mariusz Paczos. Do akcji przyłączyli się również nauczyciele i ich rodziny. Listy pisano także w trakcie kiermaszu - zaangażowali się rodzice, uczniowie oraz inni goście. Szczególne podziękowania należą się wolontariuszkom : Alicji Lejkowskiej, Wiktorii Block, Wiktorii Bemowskiej, Marcjannie Itrych i Małgorzacie Krotoszyńskiej.