AKTUALNOŚCI
11 Listopada - Dzień Niepodległości
Dnia 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Klasa V pod kierunkiem p. Karoliny Naczk przygotowała prawdziwą lekcję historii i patriotyzmu. Całość dopełnił śpiew uczniów klasy 3 prowadzony przez p. Annę Polską. Akademia miała na celu przybliżenie wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku oraz refleksję nad losem ludzi, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów, nauczycieli i zaproszonych gości. Na zakończenie Pani Dyrektor przeprowadziła test wiedzy historycznej, z którym uczniowie doskonale sobie poradzili poprawnie odpowiadając na zadawane im pytania.
O godzinie 11.11 cała szkoła zaśpiewała Mazurka Dąbrowskiego dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w ramach akcji- ,,Szkoła do hymnu".
Pola Nadziei 2023
Wolontariusze naszej szkoły, wspólnie z Panią Zosią Giełażyn, sołtys Garczegorza, zasadzili cebulki żonkili przy kościele, które pięknie zakwitną na wiosnę 2024r.
Dyniowe cudaki - konkurs
W piątek 10 listopada został rozstrzygnięty szkolny konkurs "Dyniowe cudaki" zorganizowany przez panią Patrycję Czachorowską. Wszystkie zgłoszone prace były wyjątkowe, piękne i pomysłowe, dlatego każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz piękne nagrody rzeczowe.
Serdecznie dziękujemy Panu Jackowi Marciszowi, który zasponsorował nagrody w konkursie. Jesteśmy wdzięczni!
Przedstawienie dla rodziców
W dniu 8 listopada nasi uczniowie wystąpili dla rodziców i lokalnej społeczności w programie słowno-muzycznym zaprezentowanym na uroczystości 20-lecia nadania szkole imienia. Na zakończenie pani dyrektor Alicja Guźniczak podziękowała wszystkim występującym i przygotowującym ich nauczycielom.
Przedstawienie wywołało wiele wzruszeń u rodziców, a uczniowie zadowoleni byli z możliwości popisu swoimi zdolnościami aktorskimi na scenie.
Wszystkim aktorom i przygotowującym ich nauczycielom - SERDECZNIE GRATULUJEMY!
BohaterOn - włącz historię.
Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Leyk wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej "BohaterON – włącz historię!" - Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. Uczniowie wysłuchali opowiadania oraz piosenki, a także stworzyli piękne prace plastyczne.
Projekt ,,Od Bałtyku do Atlantyku”
W listopadzie uczniowie klas II-VIII Szkoły Podstawowej w Garczegorzu w ramach projektu ,,Od Bałtyku do Atlantyku” dla dzieci i młodzieży pomorskich szkół biorą udział w zajęciach zorganizowanych na terenie Akwarium Gdyńskiego. Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej. Warsztaty i zwiedzanie akwarium odbywa się w ramach projektu RPO - ,,Rozbudowa ścieżki edukacyjnej Akwarium Gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego- Państwowego Instytutu Badawczego.’’ Pierwszą grupą, która wzięła udział w projekcie była klasa II I III. W następnych tygodniach udział wezmą pozostałe klasy.
Mistrz tańca
4 listopada 2023 roku w Łebie odbył się Ogólnopolski Turniej Solistów, Duetów i Formacji "MISTRZ TAŃCA". Uczeń klasy II - Michał Mielewczyk zwyciężył w kategorii DEBIUTY HIP-HOP SOLO do lat 8 zdobywając I miejsce. Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni!
Wyjście na cmentarz
Dnia 6 listopada 2023 r. dzieci z oddziału Przedszkolnego w Garczegorzu wraz z wolontariuszami z klas VII I VIII pod opieką pani Sabiny Semak-Studniarz I pani Honoraty Smentoch odwiedziły cmentarz w Garczegorzu w ramach akcji "Szkoła Pamięta".Uczniowie złożyli znicze na grobach swoich krewnych oraz zapomnianych mogiłach. Wolontariusze pomagali młodszym uczniom odszukać groby bliskich osób i odpalić na nich znicze.
Cytrynowe karmniki
Uczniowie klasy Ia pod kierunkiem wychowawczyni pani Emilii Biry wykonali na zajęciach karmniki dla ptaków. Do zrobienia prac wykorzystali cytrynę oraz sznurki. Dzieci przyniosły ziarenka, które wsypaliśmy do gotowych zawieszek. Dzieci podeszły do tematu z radością i zaangażowaniem, a efekty były owocne.
Wycieczka do Muzeum w Lęborku dla klas IV-VIII
Dnia 31 października uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w wycieczce do Lęborka. Celem wycieczki było zwiedzanie muzeum oraz poznanie techniki zanikających rzemiosł- linorytu. Linoryt polega na rytowaniu w linoleum lub gumoleum nożem, igłami i dłutami wklęsłymi. Uczestnicy warsztatów poznali podstawowe zagadnienia dotyczące materiału i narzędzi potrzebnych do wykonania linorytu oraz wykonali grafikę w linoleum. Końcowym efektem była własnoręcznie zrobiona odbitka na papierze. Kolejnym punktem spotkania z historią było zwiedzanie wystawy stałej dotyczącej historii grodów - Białogardy i Lęborka.
Hodowla fasoli
Uczniowie klasy III na zajęciach z edukacji przyrodniczej założyli hodowlę fasoli. Celem pracy było poznanie czynników potrzebnych do kiełkowania i wzrostu rośliny oraz etapów dojrzewania rośliny. Przez następne dni uczniowie będą dokonywać obserwacji i zapisywać wnioski. Już nie możemy doczekać się efektów!
Świat bajek
Dzisiaj uczniowie klasy 1a przenieśli się do świata bajek. Bajkowe lekcje sprawiły wszystkim dużo radości i przypomniały jak ważne są bajki w naszym życiu. Temat dzieciom jest bardzo dobrze znany i chętnie brały udział w zabawach.
Wycieczka do Muzeum w Lęborku
Aby wzbogacić doświadczenia dzieci w wiedzę o najbliższym regionie uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego, klasy I-III, 24 października wzięli udział w wycieczce do muzeum w Lęborku. Celem wycieczki było poznanie historii Kaszub, Lęborka i okolic coraz przybliżenie pojęć związanych z muzeum: eksponat, ekspozycja, wystawa. Pani przewodnik przedstawiła m.in. zbiory z zakresu historii miasta i regionu, sztuki dawnej, archeologii, etnografii. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach z garncarstwa. Zajęcia te pozwoliły odkryć jedno z najstarszych rzemiosł rękodzielniczych, polegające na ręcznym modelowaniu gliny. Każdy z uczestników zdobył wiedzę na temat garncarstwa oraz miał możliwość wykonania przedmiotu dowolnymi metodami tj. metodą wygniatania. Uczniowie wykonywali sowy i jeże z gliny. Ostatnim punktem wycieczki był spacer wzdłuż murów obronnych i baszt.
Wielka Kwesta Listopadowa
Uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły podjęli się pięknej inicjatywy - Wielkiej Kwesty Listopadowej. W niedzielę 29 października przy kościele w Garczegorzu i Janowicach zbierali pieniądze na budowę hospicjum stacjonarnego w Lęborku. Dzięki ich zaangażowaniu i determinacji udało się zebrać znaczną sumę pieniędzy, która wesprze rozwijające się hospicjum, oferując wsparcie osobom w trudnym okresie życia. To doskonały przykład zaangażowania społecznego młodzieży w ważne cele charytatywne. Koordynatorami akcji były pani Honorata Smentoch, Ewelina Gańska, Dorota Boetcher oraz Emilia Bira.