AKTUALNOŚCI

      

2023-03-31

KONCERT Z OKAZJI DNIA JEDNOŚCI KASZUBÓW

31marca odbył się w naszej szkole koncert  okazji Dnia Jedności Kaszubów w wykonaniu pana Leszka Boliboka grającego na skrzypcach oraz pana Rafała Rompcy grającego na gitarze. Obaj panowie są członkami zespołu i przedstawiają  muzykę folkową: irlandzką, bretońską i szkocką. Zespół może się również pochwalić tworzeniem własnych kompozycji do tekstów w języku kaszubskim. Szanty i pieśni morskie również znajdują się w repertuarze tego zespołu. Podczas koncertu nasi uczniowie mieli okazję śpiewać, tańczyć i zademonstrować tekst piosenki w języku kaszubskim. Koncert był wspaniałą okazją do ujrzenia naszej rodzimej kultury kaszubskiej na tle folkloru z innych krajów. Nogi i ręce same rwały się wszystkim do tańca.

Wszyscy doskonale się bawiliśmy i mamy nadzieję zobaczyć się ponownie.

 

2023-03-29

WARSZTATY - PALMY WIELKANOCNE

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych 23 marca w naszej szkole zorganizowano warsztaty wyrobu palem wielkanocnych  dla młodszych uczniów uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni.

2023-03-29

KONCERT Z OKAZJI DNIA JEDNOSCI KASZUBÓW

30 marca o godz. 7.45 w naszej szkole odbędzie się koncert  w wykonaniu pana Leszka Boliboka. W repertuarze usłyszymy piosenki w języku kaszubskim.Zapraszamy wszystkich chętnych do zabawy z muzyką.

2023-03-28

Turniej Wiedzy Pożarniczej

W szkole w Nowej Wsi Lęborskiej odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Nasz uczeń Dorian Las w finale zajął II miejsce i awansował do etapu powiatowego w kategorii klas I-IV. Zakres wiedzy był duży, mimo to nasi uczniowie popisali się doskonałą wiedzą. Opiekę nad uczestnikami sprawował p. M.Górski i p. D.Waszczuk. Może kiedyś, wyrosną z nich prawdziwi strażacy?

Gratulujemy wspaniałych wyników i powodzenia w dalszych zmaganiach!

2023-03-24

Dzień kolorowych skarpetek

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe. Tego dnia uczniowie naszej szkoły chętnie przyłączyli się do tej akcji ubierając się w kolorowe i różne skarpetki.

2023-03-21

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie każdy z nas wyczekuje pierwszych promyków słońca i szukamy pierwszych oznak zwiastujących nadejście wiosny. Liczne atrakcje całkowicie zastąpiły dziś tradycyjne lekcje. Zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie marzanny, która uosabia zimę i którą wyprasza się w dosadny sposób, aby zrobić miejsce wiośnie. Dziś każda klasa wykonywała własną kukłę, a następnie wszyscy uczniowie wybrali się na przemarsz ulicami Garczegorza. Świętowaliśmy także Dzień Jedności Kaszubów, dlatego wiosenny program dnia uzupełnił występ uczniów, którzy uczęszczają na zajęcia z języka kaszubskiego. Kolejną atrakcją był konkurs na najlepsze wiosenne przebranie. Zainaugurowaliśmy także sezon grillowy, częstując uczniów kiełbaskami. Imprezę zakończyły rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej.

Samorząd Szkolny.

2023-03-18

KANGUR MATEMATYCZNY

     MIĘDZYNARODOWY KONKURS- KANGUR MATEMATYCZNY

     16 marca 2023 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs - Kangur Matematyczny. Ogólnopolskim organizatorem konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, działające przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Swoje umiejętności matematyczne postanowiło sprawdzić 14 uczniów. Przez 75 minut pisali test zawierający zadania o zróżnicowanym stopniu trudności...

2023-03-17

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Nasza szkoła przyłączyła się do udziału w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to projekt, w którym wspólnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza. Tworzymy sieć zaangażowanych szkół i przedszkoli, która stopniowo obejmuje obszar całej Polski. Edukujemy dzieci i dorosłych po to, abyśmy jak najszybciej wszyscy mogli odetchnąć czystym powietrzem. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!

Uczniowie klas 8 pod opieką p.Karoliny i p.Honoraty wezmą udział w Olimpiadzie Antysmogowej. 

2023-03-17

Świetlicowy Konkurs "Wielkanocna Pisanka"

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez świetlicę szkolną. Zadaniem jest wykonanie Pisanki Wielkanocnej w formie przestrzennej, dowolną techniką. Prace prosimy przynosić do świetlicy do 30.03.2023 r.

2023-03-13

I Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki

Tym razem  nasze uczennice w składzie Maja Syldatk, Wiktoria Romanowska i Nikola Karczewska uczestniczyły w I Ogólnopolskim Turnieju Minisiatkówki o Puchar Prezydenta Grudziądza. Oprócz sportowej rywalizacji dziewczęta integrowały się z rówieśniczkami z całej Polski. Łącznie w turnieju wzięły udział 54 zespoły w kategorii „dwójek’  i „trójek”.  W ciągu 7 godzin ciągłej gry odbyło się 296 spotkań. Dziewczęta kolejny raz zaprezentowały wysoki poziom przegrywając tylko 3 mecze w całym turnieju. Ostatecznie zajęły 11 miejsce na 29 drużyn grających w kategorii „dwójek”.

Gratulujemy!!

2023-03-13

Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę uwolnienia uczestników Marszu Śmierci KL Stutthof więźniów obozów ewakuacyjnych w Nawczu i Łowczu.

W dniu 10 marca 2023 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę uwolnienia uczestników Marszu Śmierci KL Stutthof więźniów obozów ewakuacyjnych w Nawczu i Łówczu. 

Dyrektor Szkoły Pani Alicja Guźniczak wraz z uczniami Lilianną Plichta, Tomaszem Małeckim i Nikodemem Sprawskim wzięli udział w w/w uroczystości. Delegacja uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w intencji ofiar Marszu Śmierci KL Stutthof w Kościele Filialnym w Nawczu. Następnie pracownicy Muzeum KL Stutthof zaprezentowali "Marsz Śmierci w pamięci i eksponatach". Pod Pomnikiem Pamięci w Nawczu złożono wiązankę kwiatów.

2023-03-08

Szkolny konkurs- SUDOKU

3 marca 2023 roku odbył się Szkolny Konkurs SUDOKU. Wzięło w nim udział dwudziestu pięciu uczniów z klas V - VIII. W ciągu 50 min uczestnicy konkursu rozwiązywali łamigłówki- Sudoku o zróżnicowanym stopniu trudności. Wszyscy pracowali wytrwale, w wielkim skupieniu. Konkurs miał na celu popularyzację łamigłówek matematycznych wśród dzieci. Uczył logicznego myślenia, przewidywania i dostrzegania związków...

2023-03-03

Wyjazd do Jumping Park Trampolin.

3 marca uczniowie klas I-IV wybrali się na wyjazd integracyjny do Parku Trampolin w Lęborku. Uczniowie świetnie się zrelaksowali, dbając przy okazji o swój rozwój fizyczny i kondycję. Była to też okazja do integracji zespołów klasowych. Pobyt w Parku Trampolin  dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uświadomił także uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni.

2023-03-02

Zajęcia profilaktyczne z Panią Policjantką

Dnia 1 marca 2023r. odbyły się spotkania profilaktyczno-edukacyjne uczniów klas IV-VIII z funkcjonariuszem policji mł. asp. Martą Bąciaszek, która przybyła do szkoły na zaproszenie pani dyrektor Alicji Guźniczak.  Na spotkaniach zostały poruszone bardzo ważne kwestie dotyczące aktywności i bezpieczeństwa uczniów w sieci oraz przemieszczania się rowerem i hulajnogą drogami publicznymi. Policjantka przypomniała uczniom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Opowiedziała o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Funkcjonariuszka przedstawiła zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich w związku    z negatywną aktywnością w Internecie.