AKTUALNOŚCI
Zbiórka dla powodzian
W całym kraju prowadzone są zbiórki na rzecz osób z regionów dotkniętych powodzią. Nasza szkoła również włączyła się w akcję pomocową i nie została obojętna wobec potrzebujących ludzi. Prowadziliśmy zbiórkę rzeczy, których uczniowie przynieśli bardzo dużo. W ramach zbiórki odbył się również kiermasz ciast, podczas którego zebraliśmy łącznie1583 zł. Nasi szkolni wolontariusze pomogli wszystko spakować i przygotować do transportu w miejsce zbiórki.
Dziękujemy wszystkim za dotychczasowe zaangażowanie i otwarcie serc na potrzeby poszkodowanych w powodzi.
Pamietajmy! - DOBRO WRACA
Uczniowie naszej szkoły na podium w finale powiatowym w szachach drużynowych!
W dniu 9 października odbył się Finał Powiatowy w Szachach Drużynowych. W starszej kategorii wiekowej Gminę Nowa Wieś Lęborska reprezentowali uczniowie z naszej szkoły w składzie:
1. Marcjanna Itrych
2. Wiktoria Bemowska
3. Krzysztof Rybakowski
4. Kacper Mrzygłód
5. Kacper Kotłowski
6. Kamil Pyrtek
W klasyfikacji końcowej nasza drużyna wywalczyła 3 miejsce w powiecie lęborskim. Gratulujemy!!!
Wycieczka z języka kaszubskiego
Dnia 8 października klasy od I do VIII podróżowały na Hel. Odwiedziliśmy m.in. Muzeum Obrony Wybrzeża, pamiątkowy kamień z napisem "Początek Polski", fokarium + świetny występ podczas karmienia fok. Nie zabrakło również czasu na spacer wzdłuż morza, zakup pamiątek i oczywiście wizytę w McDonald’s . Pogoda dopisała, więc wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni.
Opiekunowie: D. Boetcher, M. Leyk, R. Kasprzak, T. Neubauer oraz H. Smentoch.
Mistrzostwo i wicemistrzostwo gminy w badmintonie
W dniu 1 października na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Leśnicach odbyły się Gminne Zawody w badmintona. Rewelacyjnie zaprezentowali się starsi chłopcy, którzy wygrali wszystkie mecze i zasłużenie zostali mistrzami gminy w ramach Igrzysk Młodzieży. Bardzo dobry wynik osiągnęły młodsze dziewczęta, które po zaciętym i wyrównanym finale przegrały mecz z zawodniczkami ze SP w Łebieniu zdobywając wicemistrzostwo gminy w kategorii Igrzysk Dzieci. W kategorii dziewcząt starszych nasze zawodniczki zajęły 4 miejsce, a w kategorii młodszych chłopców nasi uczniowie wywalczyli 5 miejsce w gminie.
Wyjazd do kina.
Dziś uczniowie klas IV,V raz VI wraz z opiekunami wybrali się do kina na projekcję filmu „Akademia Pana Kleksa”.
“Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę.
Gminne Zawody w Szachach Drużynowych
W dniu 26 września 2024 r. w Szkole Podstawowej w Garczegorzu odbyły się Gminne Zawody w Szachach Drużynowych. Był to pierwszy etap w ramach Wojewódzkich Igrzysk Sportowych Dzieci i Młodzieży. W młodszej kategorii wiekowej 1 miejsce w gminie wywalczyli uczniowie Szkoły Podstawowej z Nowej Wsi Lęborskiej. Wicemistrzami zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu. W starszej kategorii wiekowej 1 miejsce wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu. Wicemistrzostwo przypadło zawodnikom z Nowej Wsi Lęborskiej. Zwycięzcy będą reprezentować naszą gminę w finale powiatowym, który odbędzie się 9 października w Łebie. Gratulujemy!!!
Mistrzowie Gminy (Igrzyska Dzieci) - SP Nowa Wieś Lęborska
Mejna Antoni
Olszewski Mikołaj
Pryczkowski Nikodem
Hagel Zosia
Nauczyciel: Adam Mielewczyk
Mistrzowie Gminy (Igrzyska Młodzieży) - SP Garczegorze
Krzysztof Rybakowski
Kacper Mrzygłód
Kacper Kotłowski
Marcjanna Itrych
Nauczyciel: Michał Górski
SPRZĄTANIE CMENTARZA W KRĘPIE KASZUBSKIEJ
W sobotę 29 września, tradycyjnie już od lat, sprzątaliśmy cmentarz w Krępie Kaszubskiej przed niedzielnymi uroczystościami. Mimo, że padał deszcz, to nie przestraszyli się i przyszli sprzątać : Wiktoria Bemowska, Krzysztof Rybarczyk, Kacper Kotłowski, Kacper Mrzygłód, Igor Środa, Marysia i Matylda Maksymowicz z mamą Stellą, Milena Rzepka oraz Julian Rzepka- absolwent naszej szkoły. Uczniami opiekowała się p. Irena Bednarczyk. Dziękujemy!
Wycieczka klasy II i III
Dnia 25 września uczniowie klasy III oraz II a wybrali się na wycieczkę integracyjną do Rodzinnego Parku Rozrywki w Nowęcinie. Wspaniałe miejsce z mnóstwem atrakcji - Dom strachów, Labirynt luster, wodne zjeżdżalnie i wiele, wiele innych, które zachwyciły naszych uczniów. Nie obyło się bez lodów. Dopisała nam piękna pogoda i wyśmienite humory.
Opiekunowie: E. Bira, M. Leyk oraz D. Boetcher.
Wyjazd integracyjny z j. kaszubskiego
Dziś w Wilkowie odbyła się impreza integracyjna dla uczniów uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego. Od godziny 12 uczestnicy bawili się w znanym miejscu bicia rekordów Guinessa dzięki uprzejmości sołtysa p. Leszka Września. Mogliśmy zobaczyć ogromne diabelskie skrzypce oraz burczybas - instrumenty charakterystyczne dla kaszubskiej muzyki. Wspólnie odśpiewaliśmy „Kaszubskie nuty” i zatańczyliśmy „Kowala”. Był też czas na rozgrywki sportowe; indywidualne i drużynowe. Drużyny zmierzyły się w kaszubskiej grze zespołowej „Buczka” , skokach w workach, a indywidualnie w rzucie beretem i kaloszem. O pełne brzuchy dzieci zadbali niezastąpieni: p. Danuta Reszka i p. Wacław Madej, a na koniec imprezy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Pogoda i humory dopisały. Serdecznie dziękujemy za gościnę. Dołożymy wszelkich starań, żeby nie była to tylko jednorazowa impreza - organizatorzy: p. Bożena Lenart, p. Małgorzata Leyk, p. Dorota Boetcher, p. Tomasz Neubauer.
Do ùzdrzeniô!!!
Żywa lekcja historii na temat Zbrodni w Lesie Piaśnickim
W czwartek 19 września uczniowie klasy VIII pod opieką pani dyrektor Alicji Guźniczak uczestniczyli w żywej lekcji historii na temat zbrodni w Lesie Piaśnickim. Uczniowie dowiedzieli się, że tak blisko miejsca naszego zamieszkania znajduje się szczególny obszar, na którym hitlerowcy podczas II Wojny Światowej zamordowali około 12 tysięcy Polaków. Piaśnica w świadomości historycznej mieszkańców Pomorza, a szczególnie Kaszubów - ma ogromne znaczenie symboliczne: jest miejscem martyrologii, nazywana również „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”. Pani Justyna Marcinkiewicz – nauczycielka SP w Nowej Wsi Lęborskiej – w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o tych tragicznych wydarzeniach. Usłyszeliśmy różne historie dotyczące tego miejsca. To była piękna lekcja historii i patriotyzmu. Mamy nadzieję, że już nigdy więcej człowiek nie zrobi czegoś tak okrutnego drugiemu człowiekowi. Dziękujemy pani Małgorzacie Markiewicz oraz panu Rafałowi Gajewskiemu za inicjatywę i zorganizowanie wyjazdu.
DZIEŃ SYBIRAKA
Światowy Dzień Sybiraka, to polskie święto obchodzone co roku 17 września, upamiętniające rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Po raz pierwszy odbył się w 2004 roku z inicjatywy Związku Sybiraków, a od 2013 roku ma status święta państwowego. Dziś, pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru w Alei Sybiraków w Parku im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku, odbyła się wzruszająca uroczystość upamiętniająca Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hymnu Sybiraków, po czym uczestnicy wysłuchali wzruszającej pieśni Niepodległość, wykonanej przez uczniów Szkoły Podstawowej w Garczegorzu oraz fragmentu wspomnień Sybiraków. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili Sybiracy - pani Zofia Bladowska, pani Krystyna Olszewska, pani Leokadia Szanter, pan Marian Siejka, pan Edmund Robak oraz pan Zygmund Sikorski - Przyjaciel Przewodniczącego lęborskiego koła Związku Sybiraków śp. pana Witolda Bani i brat pana Jana Redźko. Pani Zofia Bladowska - wręczyła w imieniu Związku Sybiraków ze Słupska medal i dyplom rzeźbiarzowi panu Janowi Redźko – autorowi pomnika Zesłańcom Sybiru w Lęborku.