AKTUALNOŚCI

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA SYBIRAKA

              Dziś, pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru w Alei Sybiraków w Parku im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku, odbyła się wzruszająca uroczystość upamiętniająca Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hymnu Sybiraków, po czym uczestnicy wysłuchali wzruszającej pieśni Niepodległość, wykonanej przez uczniów  Szkoły Podstawowej w Garczegorzu oraz fragmentu wspomnień Sybiraków. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili Sybiracy - pani Zofia Bladowska, pani Krystyna Olszewska, pani Leokadia Szanter, pan Marian Siejka, pan Edmund Robak oraz pan Zygmund Sikorski - Przyjaciel Przewodniczącego lęborskiego koła Związku Sybiraków śp. pana Witolda Bani i brat pana Jana Redźko.  Pani Zofia Bladowska - wręczyła w imieniu Związku Sybiraków ze Słupska medal i dyplom rzeźbiarzowi panu Janowi Redźko – autorowi pomnika Zesłańcom Sybiru w Lęborku.

Na miejscu zgromadzili się przedstawiciele lokalnych władz oraz liczni mieszkańcy, aby uczcić pamięć o tragicznych losach Polaków zesłanych na Syberię. Wśród licznych gości znaleźli się Burmistrz Miasta Lęborka, Jarosław Litwin, radna wojewódzka Iwona Mielewczyk, Starosta Lęborski Tomasz Litwin, oraz przedstawiciele innych gmin i miast regionu, w tym Jerzy Bańka - wójt gminy Cewice, Agnieszka Derba - burmistrz miasta Łeba oraz Szymon Medalion - wójt gminy Nowa Wieś Lęborska. Obecni byli również radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele Wojska Polskiego, służb mundurowych, szkół oraz organizacji społecznych. Głos zabrał burmistrz miasta Jarosław Litwin, który podzielił się refleksjami na temat znaczenia pamięci historycznej i konieczności przekazywania jej młodym pokoleniom. Następnie odczytany został apel pamięci, a kompania honorowa 1. Lęborskiego batalionu zmechanizowanego oddała salwę honorową, upamiętniając zmarłych Sybiraków. Na zakończenie przedstawicieli delegacji złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem, manifestując hołd dla wszystkich, którzy cierpieli i zmarli na zesłaniu, jak również dla tych, którzy wrócili do ojczyzny z utraconym zdrowiem.

2024-02-28

Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem

  W środę, 28 lutego  odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem, pisarzem książek dla dzieci i młodzieży,
   Spotkanie uczniów klas V i VI z autorem  lektury „Skrzynia Władcy Piorunów”, wypełnione było wciągającą narracją, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami.

   Pan Marcin opowiadał o wykreowanych przez siebie bohaterach, zdradził, skąd czerpał inspirację a nawet zaproponował zabawę w poszukiwaczy nastoletnich władców piorunów. Podczas spotkania autorskiego dzieci poznały sylwetkę wynalazcy Nikoli Tesli

   Atrakcją tej multimedialnej lekcji było doświadczenie z kulą plazmową. To prawdziwa szklana kula wypełniona mieszanką gazów szlachetnych, w której wiją się wstęgi wyładowań elektrycznych. Ten wynalazek Nikoli Tesli jest niezwykle widowiskowy i pozwala na bezpieczne przeprowadzanie doświadczeń. Uczestnicy spotkania mogli osobiście wziąć w nich udział. Niektórzy podchodzili do nich z niepewnością ale widok żarówki trzymanej w dłoni i zapalającej się dzięki zbliżeniu jej do kuli czy ruch palca po kuli i przemieszczające się w ślad za nim „świecące włókienka” zrekompensowały wszelkie obawy. W ten sposób dzieci chociaż na chwilę mogły zostać władcami piorunów!

2024-02-27

Spotkania, spotkania, spotkania…

     Są takie dni w kalendarzu życia szkolnego, o których jeszcze długo będziemy mówić. Pełnym niezapomnianych wrażeń dla społeczności szkolnej, ale także dla naszych gości był dzień 27 lutego 2024 roku. Tego dnia naszą szkołę odwiedził ks. Mikołaj Skłodowski- więzień obozu Ravensbruck, który urodził  się w najcięższym i najokrutniejszym obozie koncentracyjnym dla kobiet. Ks. Mikołaj Skłodowski przeprowadził lekcję historii dla uczniów kl. VIII. Jak mówią sami uczniowie - to była lekcja, którą przeżyli bardzo emocjonalnie. W skupieniu i z ogromnym zainteresowaniem słuchali historii życia Księdza i jego najbliższych: cioci, babci i mamy, które dostały się do obozu po powstaniu warszawskim.

2024-02-26

Sukces naszej uczennicy!!

Iga Budzeń zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Nowoczesnego Elbląg 2024 w kategorii DEBIUT SOLO DO 8 LAT. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

2024-02-23

One The Top

II Ogólnopolskie Mistrzostwa Zespołów Tanecznych "On The Top" odbyły się w miniony weekend  w Szkole Podstawowej w Bożympolu Wielkim. Uczeń klasy drugiej - Michał Mielewczyk zdobył srebrny medal wraz ze swoim zespołem TOP HOP 1 w kategorii hip-hop formacje 11-12 lat. Nasz zdolny tancerz wystąpił również w kategorii hip-hop solo 9-10 lat i zajął V miejsce. Były to Mistrzostwa Ogólnopolskie, więc sukces ogromny.  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

2024-02-23

Zakręć się na maskową książkę - konkurs

"Zakręć się - na maskową wstążkę". To powiatowy konkurs plastyczny zorganizowany przez Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła. Zadaniem uczestników konkursu było artystyczne wykonanie maski. Uczennica klasy II - Anastazja Oborzyńska otrzymała wyróżnienie.   Wielkie gratulacje!

2024-02-15

32 FINAŁ WOŚP

Nasza wspaniała ekipa wolontariuszy z klasy VII i VIII tym razem wsparła zbiórkę do puszek przeznaczona na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zbiórka odbywała się cały tydzień na terenie szkoły, a zakończyła się w niedzielę 28.01.2024 r kwestą pod kościołem w Janowicach oraz Garczegorzu. Wolontariusze kwestowali również pod Dino. Ostatecznie udało się zebrać 1463,65 zł. Świetny wynik

2024-02-15

Zajęcia w klasie 1a

Uczniowie z klasy 1a wspaniale wykorzystali swoją kreatywność, tworząc zegary wodne z plastikowych butelek i plasteliny! To inspirujące połączenie nauki i sztuki, które pokazuje, jak można wykorzystać codzienne przedmioty do edukacyjnych projektów.

2024-02-12

Aktywne ferie

W drugim tygodniu ferii zimowych rozpoczęły się zajęcia kreatywno – sportowe w ramach projektu “Aktywne Ferie”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły i Szkoły Podstawowej z Łebienia. W pierwszym dniu na zajęciach plastycznych postawiliśmy na kreatywność i wyobraźnię. Główny temat naszych zajęć to papierowa rolka i to, co możne z niej powstać… a powstać mogą cuda, Na zajęciach sportowych po rozgrzewce i zabawach kształtujących sprawność ruchową dzieci rozegrały mecz piłki nożnej i unihokeja...

 

2024-02-01

Dowozy Aktywne Ferie

 

Poniedziałek 05.02.2024 r.

Zajęcia od 9:00 do 13:00

Dowóz :

8:00 - Wilkowo
8:05 – Obliwice
8:10 – Garczegorze(kościół)
8:12 – Garczegorze(osiedle)
8:14 – Pogorszewo
8:17 – Janowice
8:19 – Rozgorze
8:22 – Krępa Kaszubska

Odwóz od 13:00

Wtorek 06.02.2024 r.

...

 

2024-01-29

Wyjazd do Oliwy

Uczniowie klasy 8a na uroczystej Mszy św. w Archikatedrze Oliwskiej.

W Archikatedrze Oliwskiej modlono się w czwartek 25 stycznia za więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu w Sztutowie. 79 lat temu tego dnia rozpoczął się Marsz Śmierci, w którym życie straciło blisko 20 tys. osób.

Uroczystą Mszę św. w intencji ofiar Marszu Śmierci, który stanowił pierwszą fazę ewakuacji KL Stutthof, odprawił bp Wiesław Szlachetka. W modlitwie udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a także uczniowie szkół upamiętniających bohaterskich więźniów wraz z pocztami sztandarowymi. Inicjatorem wyjazdu była Pani Dyrektor Alicja Guźniczak. W liturgii wzięła udział także Cornelia Pieper, konsul generalna RFN w Gdańsku.

2024-01-27

Zabawa Karnawałowa

Karnawał to miła,szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 27 stycznia. Na pięknie udekorowanym korytarzu pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny,biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów,żołnierzy… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na sali podczas pląsów było bardzo kolorowo. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

2024-01-26

XVIII Otwarty Konkurs Literacki "Legendy Błękitnej Krainy"

Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Lęborska - Łeba" ogłasza rozpoczęcie XVIII Otwartego Konkursu Literackiego "Legendy Błękitnej Krainy".

Główny cel przedsięwzięcia to, podobnie jak w latach ubiegłych, popularyzacja wiedzy o ziemi lęborskiej i terenach ościennych. Tematem inspirującym wyobraźnię uczestników będzie, już tradycyjnie, napisanie legendy związanej z Błękitną Krainą (czyli historyczną ziemią lęborską, obejmującą obszar obecnego powiatu lęborskiego oraz gmin Łęczyce, Gniewino, Choczewo) lub terenem sąsiednich gmin – Czarna Dąbrówka, Linia oraz Potęgowo.

Nadesłane prace zostaną ocenione i nagrodzone w ramach kategorii uwzględniających wiek osób biorących udział w konkursie ("7 - 9 lat", "10 - 12 lat", "13 - 15 lat", "16 lat - Osoby Dorosłe") oraz kategorii specjalnej dla najlepszej legendy dotyczącej tylko Lęborka ("Nagroda Burmistrza Miasta Lęborka"). Ponadto jurorzy przyznają, wzorem lat ubiegłych, Grand Prix (nagroda finansowa).

Termin dostarczania prac upływa 18 marca 2024 roku.

Informację na temat daty uroczystości rozstrzygnięcia konkursu i odbioru nagród organizator przekaże każdemu z uczestników indywidualnie z odpowiednim wyprzedzeniem. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu dostępne są w załączonym regulaminie.

2024-01-25

Aktywne ferie

Zapraszamy chętnych uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łebieniu oraz ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu do udziału w zajęciach "Aktywne ferie", które odbędą się od 5 lutego 2024r. do 9 lutego 20224r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu.

Wypełnione zgody (zamieszczone w załączniku) należy składać: 

- w Łebieniu u pana Marcina Dawidowskiego

- w Garczegorzu u pana Michała Górskiego.

Uwaga ilość miejsc ograniczona  ( liczy się kolejność zgłoszeń)

2024-01-25

Zapraszamy na lodowisko

Informujemy, że w okresie ferii zimowych tj. od 29 stycznia 2024 roku do 11 lutego 2024 roku uczniowie i dzieci szkół podstawowych, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych funkcjonujących na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska, będą mogli korzystać z lodowiska zlokalizowanego przy ul. Żeromskiego 7a w Lęborku w cenie 1 zł za pojedyncze wejście (bez limitu czasowego). Uczniowie szkół podstawowych będą mogli skorzystać z atrakcji w cenie 1 zł po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej, a dzieci przedszkolne na podstawie oświadczenia opiekuna prawnego.

Korzystający z lodowiska zobowiązani są do stosowania się do obowiązującego w obiekcie regulaminu, a także w razie konieczności do pokrycia kosztu wypożyczenia łyżew i innego sprzętu, według cennika lodowiska.

Zapraszamy do skorzystania z lodowiska w okresie ferii zimowych!!!

2024-01-24

„100 bajek Jana Brzechwy”

Uczennica klasy II - Anastazja Oborzyńska wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "100 bajek Jana Brzechwy" , który został zorganizowany w ramach obchodów 125 rocznicy urodzin poety, autora bajek oraz wierszy dla dzieci. W konkursie wzięło udział 1600 osób w wieku od 3 do 62 lat. W kategorii : prace przestrzenne - prace rodzinne Anastazja zajęła 2 miejsce wraz z mamą - Angeliką Oborzyńską wykonując pracę zatytułowaną "Smok". Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.