AKTUALNOŚCI
II miejsce w kategorii hip hop
Uczennica klasy 1a, Julita Trzaskalska, zdobyła II miejsce w kategorii hip hop debiuty solo do 8 lat podczas I Ogólnopolskich Zmaganiach Tanecznych "Rozdźwięk Tańca". To fantastyczne osiągnięcie, gratulacje Julicie za pierwsze kroki w tańcu i już tak imponujący sukces!
Zajęcia przyrodnicze
18 stycznia odbyło się spotkanie podsumowujące Szkolną zbiórkę kasztanów i żołędzi. Swoją obecnością zaszczycił nas prezes Koła Łowieckiego Głuszec, pan Radosław Czapiewski, który chętnie odpowiadał na liczne pytania dzieci dotyczące zwierząt i ich zwyczajów. Po części dydaktycznej zostały wręczone nagrody sfinansowane przez Koło Głuszec. Szczególne podziękowania za współpracę i wsparcie kierujemy również dla pana Waldemara Lenart.
Szkolna zbiórka kasztanów
I miejsce
- Mazur Łucja - uczennica klasy Ib
- Kadłubowski Dawid uczeń klasy IV
II miejsce
- Janiszewska Oliwia - klasa Ib
- Grunau Ignacy - klasa Ib
- Dziembowski Kajetan - klasa Ib
III miejsce
- Reszka Hubert - klasa II
- Durma Antoni kl. II
Wyróżnienia
- Bikowski Oliwier klasa Ib
- Romanowska Wiktoria kl. V
- Brylowska Katarzyna kl. VI
- Brylowska Magdalena klasa IV
- Oborzyńska Anastazja kl. II
Szkolna zbiórka żołędzi
I miejsce - Środa Igor klasa V
II miejsce - Durma Antoni klasa II
III miejsce Pawelczyk Marcelina kl. IV
Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
Nasza szkoła przystąpiła do projektu: “WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI” Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. „IM WIĘCEJ SPRZĘTU UZBIERAMY, TYM WYŻSZY BON OTRZYMAMY!’’
SZYDEŁKOWANIE- WARSZTATY Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO
Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach dotyczących szydełkowania. Robótki ręczne rozwijają sprawność manualną, twórcze myślenie, dokładność, pamięć, poczucie estetyki i cierpliwość. Jest to też odpoczynek od zajęć lekcyjnych, wyciszenie i odreagowanie emocji i napięć. Na zajęciach uczniowie wykonywali podstawowe ściegi szydełkowe (łańcuszek, półsłupek) . Z satysfakcją obserwuje się radość i uśmiech dzieci, które z zapałem tworzą kolejne prace, swoje arcydzieła rękodzieła artystycznego. Każdy drobny sukces osiągany podczas szydełkowania umacnia ich wiarę we własne możliwości i zachęca do dalszego wysiłku i poszukiwań. Efektem tych zajęć jest duże zainteresowanie nie tylko wśród uczniów, ale również i rodziców, którzy chętnie współpracują zaopatrując własne dzieci we włóczki i szydełka . Rodzice dostrzegają pozytywną stronę podejmowanych przez dzieci zainteresowań rękodziełem. Zauważają sięganie po taką formę spędzania wolnego czasu przez uczniów również w domu.
Sportowy weekend uczennic naszej szkoły.
Uczennice naszej szkoły reprezentujące gminny klub UKS „Libero” Łebień rywalizowały w kategorii „dwójek” i „trójek” w Ogólnopolskich Mistrzostwach Polski w Mini Piłce Siatkowej. Tym razem dziewczęta klasy 3 i 4 gościły na hali sportowej w Chwaszczynie. Drużyna w składzie Marcelina Pawelczyk i Lena Klawińska wygrały wszystkie spotkania w lidze IX i awansowały do ligi ósmej. Dziewczęta z klasy 3 grały ze zmiennym szczęściem. Warto jednak wspomnieć, że rywalizują z zawodniczkami starszymi o rok.
W kategorii trójek drużyna w składzie: Maja Syldatk (SP Garczegorze), Julia Folga (SP Łebień) i Zosia Bieluch (SP nr 1 w Lęborku) awansowały do II ligi i tym samym znalazły się w gronie 12 najlepszych drużyn w województwie. Środki na udział w mistrzostwach zapewnione są dzięki dofinansowaniu Gminy Nowa Wieś Lęborska. Pozostałe dziewczęta utrzymały się w VIII lidze.
Zajęcia praktyczne z techniki
Dzięki sprzętowi zakupionymi z programu "Laboratoria przyszłości" zostały przeprowadzone zajęcia praktyczne z techniki. Na zakończenie działu o drewnie uczniowie klasy 5-tej poznali umiejętność wiercenia i wkręcania wkrętów w drewnie. Dla niektórych, to było pierwsze wiercenie i wkręcanie wkrętów w życiu! Czynności te przydadzą się na pewno w przyszłości, szczególnie gdy komuś spodoba się zawód stolarza lub cieśli.
DOKARMIAMY PTAKI
W czasie zimy wiele osób chętnie dokarmia ptaki. Niestety, nie zawsze robimy to umiejętnie i zamiast pomagać ptakom, niechcący im szkodzimy. Zanim rozpocznie się dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się co nieco na ten temat, zwłaszcza gdy angażuje się do tego dzieci. Uczniowie klas: Ia, II i III uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego dowiedzieli się jakiego rodzaju pokarmu potrzebują poszczególne ptaki, poznali zasady ich dokarmiania. Wykonali zawieszki do kulek z ziarnami. Tak przygotowane smakołyki zawiesiły na krzaczkach i na siatce przed szkołą. Teraz pozostaje już tylko obserwować, kto będzie odwiedzać tę ptasią stołówkę.
Wyjazd na spektakl pt. „Hejter” z Wrocławia.
Hejt to zjawisko obecnie już powszechne, a przy tym szkodliwe i groźne. Hejtowanie może być rodzajem mowy nienawiści, albo bezmyślnym obrażaniem kogoś, deprecjonującym i nienawistnym. Często ten nienawistny komentarz jest wyrażony za pomocą słowa lub obrazu czy filmu, ale zawsze ma na celu zdyskredytowanie innej osoby.
10 stycznia 2024 roku w Lęborskim Centrum Kultury „Fregata” uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję zobaczyć spektakl pt. „Hejter”. Został on zrealizowany przez aktorów z Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia. Cyberprzemoc, kradzież tożsamości i obrażanie w Internecie to problemy, z którymi każdy może się spotkać i będzie musiał sobie z nimi radzić. Spektakl pokazywał, do czego może doprowadzić działanie hejtera.
Grudzień - siatkarskim miesiącem naszej szkoły
Dziewczęta i chłopcy klas trzecich, czwartych i piątych rywalizowali w Ogólnopolskich Mistrzostwach w Mini Piłce Siatkowej. W ramach współpracy z UKS „Libero” Łebień nasi uczniowie rywalizowali w turniejach rozstawieniowych w Malborku i Chwaszczynie. Dodatkowo dziewczęta z klasy piątej uczestniczyły w turnieju w Wałczu. W styczniu czekają nas kolejne sportowe emocje. Trzymamy kciuki!
POMOC SCHRONISKU W MAŁOSZYCACH
Schronisko dla bezdomnych zwierząt jest miejscem, w którym zwierzę może znaleźć schronienie i pożywienie, jednak brakuje mu przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa oraz miłości. W takich miejscach mieszkają przecież głównie psy i koty porzucone przez swoich "właścicieli".
Przed świętami grupa uczniów naszej szkoły spakowała zebrane przez nas dary, które zawieźliśmy do schroniska w Małoszycach. Podczas wizyty pracownicy opiekujący się zwierzętami opowiedzieli nam o pracy w schronisku, o zwierzętach i ich problemach.
Szlachetna Paczka
Szlachetna Paczka to pomoc, która wynika z chęci dzielenia się z drugim człowiekiem. Po raz kolejny przyłączyliśmy się do pomocy osobom, które w danym momencie znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Dziękujemy, wszystkim za przyłączenie się do przygotowania Szlachetnej Paczki. Wspólnie razem jesteśmy w stanie zmieniać świat na dobre.
Poniżej przeczytacie jakie były wrażenia Rodziny (Pani Katarzyna z rodziną) oraz słowa Wolontariusza, Wolontariuszki z Weekendu Cudów.
Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS
W miesiącu grudniu zostały przedstawione wyniki ,, Szkolnego konkursu Wiedzy o HIV i AIDS ". Udział w zmaganiach wzięło 18 uczniów z klasy VI - VIII.
I miejsce - Aleksandra Klawikowska ( kl. VI )
II miejsce - Amelia Gerc ( kl. VIII )
III miejsce - Klaudia Rogowska ( kl. VIII).
Chętne osoby wykonały plakaty związane z tematyką Światowego Dnia Wiedzy o AIDS. W działania profilaktyczne zaangażowały się p. Justyna Rosik i p. Honorata Smentoch.
"Wzrost kompetencji dzieci z terenu Gminy Nowa Wieś Lęborska w zakresie bezpieczeństwa na drodze poprzez budowę miasteczek ruchu drogowego i montaż radarowego wyświetlacza prędkości"
Gmina Nowa Wieś Lęborska zrealizowała projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wzrost kompetencji dzieci z terenu Gminy Nowa Wieś Lęborska w zakresie bezpieczeństwa na drodze poprzez budowę miasteczek ruchu drogowego i montaż radarowego wyświetlacza prędkości”. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska.
Wydatki ogółem: 514.698,72 PLN
Wydatki kwalifikowalne: 514.698,72 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 437.493,91 PLN
Efekty projektu: