DZIEŃ SYBIRAKA

Utworzono: 19-05-2023

18 maja po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ SYBIRAKA. Na uroczystość przybyli: zastępca Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska pani Monika Włusek, dyrektorzy szkół, przedszkola i żłobka z terenu naszej gminy - pani Mariola Motyl, pani Grażyna Wójcik, pani Agnieszka Fitowska, pani Teresa Rycak, pani Katarzyna Tabaka . Szkołę w Łebieniu reprezentowała pani Elżbieta Laskiewicz. Gościliśmy panią Adelę Andrzejewską- córkę żołnierza AK, pana Radosława Czapiewskiego-wnuka zesłańca oraz jego żonę panią Krystynę Czapiewską, radnego naszej gminy -pana Mariana Syldatka, przedstawiciela Rady Rodziców- panią Bogumiłę Paczos oraz panią Jadwigę Zarzycką i pana Alojzego Bajora.

W montażu słowno-muzycznym pt. JEST JEDNA DROGA W POLSCE przedstawiono losy deportowanych na Sybir w czasie II Wojny Światowej polskich dzieci i ich rodzin. Uczniowie w wierszach i wspomnieniach obrazowo i wymownie ukazali drogę, życie codzienne i powrót z zesłania.

Wystąpili: Wiktoria Bemowska, Amelia Gerc, Marcjanna Itrych, Aleksandra Klawikowska, Małgorzata Krotoszyńska, Alicja Lejkowska, Oliwia Nadolska, Mariusz Paczos, Monika Postma, Michał Rybakowski, Natalia Wolska. Role dzieci zesłańców odegrali: Miłosz Kościjański, Anastazja Oborzyńska, Olaf Polewik, Antonina Ramczykowska, Jan Wrzesień. Jako narratorzy wystąpili Lilianna Plichta i Julian Rzepka. Montaż słowno-muzyczny przygotowały panie Irena Bednarczyk i Bożena Lenart.

Należy podziękować wszystkim pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości.

Dzień Sybiraka
Grafika 14: DZIEŃ SYBIRAKA