SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY ,,MOJA KSIĄŻKA"

Utworzono: 01-02-2022

Szkolny konkurs plastyczny dla dzieci

MOJA KSIĄŻKA”

Drodzy Uczestnicy Konkursu

Waszym zadaniem jest stworzenie książki autorskiej czyli niezwykłej, unikatowej, takiej z jaką rzadko spotykamy się w codziennym życiu. Stworzona praca nie powinna być zwyczajnym, zszytym z lewej strony plikiem zadrukowanych kartek, lecz czymś więcej: połączeniem interesującej i mądrej treści, która będzie pretekstem dla znalezienia pięknej formy. Projektowanie jej pozwali Wam puścić wodze fantazji. Inspiracji szukajcie w najrozmaitszych przedmiotach i materiałach, od papieru, kartonu, przez fotografie i stare gazety, po tkaninę, drewno, ceramikę czy twory natury. Możecie korzystać z różnorodnych technik plastycznych płaskich i przestrzennych.

W zakresie treści (która może stać się uzupełnieniem autorskiej książki artystycznej) zaczerpnijcie z bogatej skarbnicy literatury dziecięcej i młodzieżowej lub z własnego, wewnętrznego świata wyobraźni, wrażliwości, przeżyć, a może znajdziecie ją w tworzonych przez siebie wierszach lub opowiadaniach. Zachęcamy do kreatywnego, niczym nieskrępowanego poszukiwania tworzywa, kształtu i przekazu WASZEJ KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ. Niech gotowa praca nas zaskoczy i zachwyci. Pamiętajcie, jury oceniać będzie niebanalny WYGLĄD książki artystycznej, NIE JEJ TREŚĆ, która może być inspiracją, punktem wyjścia!

Warunki uczestnictwa:

1. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 7 – 19 lat. W związku z tym, prace oceniane będą w kategoriach wiekowych:

1. I kategoria – uczniowie klas 1-3;

2. II kategoria – uczniowie klas 4-6;

3. III kategoria – uczniowie klas 7-8

2. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu książki artystycznej, która stanowić będzie połączenie interesującej, mądrej treści z piękną formą. PROSIMY NIE PRZYSYŁAĆ OPOWIADAŃ, WIERSZY, GDYŻ SAMA FORMA LITERACKA NIE JEST TEMATEM KONKURSU.

3. Praca musi składać się z minimum 4 stron, a jej format nie może przekroczyć A2.

4. Technika pracy pozostaje dowolna, tj. malarstwo, rysunek, grafika, techniki półprzestrzenne i przestrzenne, np. ceramika, masa papierowa, asamblaż, inne techniki mieszane (bez używania artykułów spożywczych, zakrętek, nalepek, etc.).

5. Na odwrocie każdej pracy należy umieścić Imię i nazwisko napisane delikatnie ołówkiem.

6. Prace należy dostarczyć do biblioteki w takiej formie, w jakiej mają być prezentowane. Nie mogą być zgięte ani zrolowane.

7 Termin składania prac konkursowych upływa z dniem 13 kwietnia 2022r.

8. Ocenie podlegać będą:

- PLASTYCZNA interpretacja tematu;

- oryginalność pomysłu;

- estetyka wykonania.

9. Spośród nadesłanych prac konkursowych jury wyłoni laureatów we wszystkich kategoriach wiekowych, którym zostaną przyznane nagrody rzeczowe. Najciekawsze prace wezmą udział w Konkursie ogólnopolskim.

Cele konkursu:

Głównym celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży książką i czytelnictwem oraz sztuką i pięknem. Konkurs ma zainspirować uczestników do oryginalnego i niebanalnego spojrzenia na FORMĘ - WYGLĄD książki artystycznej.

Dodatkowo ma na celu:

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wrażliwości artystycznej i wyobraźni uczestników,

- zachęcenie do twórczych poszukiwań w obrębie formy książki,

- odkrywanie radości tworzenia i obcowania z piękną książką,

- integrację twórczości plastycznej i literatury,

- promowanie twórczości i kreatywności młodych artystów.