Maraton Pisania Listów

Utworzono: 22-12-2021

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Maratonie Pisania Listów – globalnej akcji organizowanej od dwudziestu lat przez Amnesty International.  Celem Maratonu Pisania Listów jest obrona 10-12 konkretnych ludzi z całego świata, których prawa człowieka są łamane.

Uczniów naszej szkoły najbardziej poruszyła historia Zhang Zahn, dziennikarki śledczej z Chin, która jako pierwsza na świecie ujawniła informacje o Covid-19 i wysiłkach władz chińskich zmierzających do zatuszowania problemu. W sprawie Zhang Zhan napisano 11 listów, a 10 w sprawie Imoleyo Michaela, programisty aresztowanego i zamkniętego w podziemnej celi na 41 dni, zagrożonego wieloletnim więzieniem – na podstawie fałszywych zarzutów – za udział w protestach przeciwko przemocy policji w Nigerii.

Najwięcej listów napisali uczniowie klas ósmych, a zwłaszcza Wiktoria Burzyńska z kl. VIIIa i Paweł Misiura z kl. VIIIb.

W organizację akcji w szkole włączyli się wolontariusze m.in. wykonując skrzynkę na listy, które to następnie posegregowali. Ogłosili też zbiórkę i zbierali fundusze na wysłanie listów. Zgromadzono 72 zł, co wystarczyło na zakup kopert i znaczków, a resztę przekazano na konto Maratonu Pisania Listów w ramach działania „Kup znaczek”. Dziękujemy za każdą złotówkę wrzuconą do skarbonki. Na pochwałę za zaangażowanie zasłużyli: Julia Domarus, Zuzanna Jarzębińska, Kacper Labuda oraz  Filip Polewik.

Dziękujemy też nauczycielom, którzy przyczynili się do organizacji Maratonu Pisania Listów w szkole, zwłaszcza paniom Bożenie Lenart i Annie Milczarek.

W Polsce pisano listy w 1093 miejscach, w tym także w naszej szkole! Napisano 170652 listy, a wśród nich znalazły się nasze listy – 68.  Może to niedużo, ale przecież każdy głos jest ważny! Mamy nadzieję, że również nasze głosy przyczynią się do uwolnienia lub skrócenia wyroków przynajmniej kilku osób. O wynikach podjętych działań można będzie wkrótce znaleźć na stronie Maratonu Pisania Listów.

maraton pisania listów - grafika