ROK 2022 ROKIEM JÓZEFA WYBICKIEGO

Utworzono: 22-12-2022

Ustawą z dnia 14 października 2021 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego – autora słów naszego Hymnu Narodowego!

Podkreślono, iż w tym roku mija 275 lat od urodzin, a 200 lat od śmierci Józefa Wybickiego, oraz wojskowej wojskowej 225 lat od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”.

Kim był Józef Wybicki? Urodził się w Będominie na Pomorzu. Szczególnie związany był z wielkopolskimi Manieczkami. Józef Wybicki był wielkim humanistą, prawnikiem, ekonomistą, dyplomatą oraz poetą i pisarzem dramatycznym. W 1794 roku był obrońcą gen. Henryka Dąbrowskiego, oskarżonego o zdradę.  Mowa obrończa Wybickiego przed warszawskim sądem pomogła uchronić generała od grożącej mu kary śmierci. Od tego czasu zawiązała się pomiędzy nimi wielka przyjaźń. Kiedy w 1797 roku gen Dąbrowski zaczął we Włoszech tworzyć Legiony Polskie, Józef Wybicki do niego dołączył. Pieśń Legionów Polskich powstała w lipcu 1797 roku w Reggio Emilia, tuż po wielkich uroczystościach w mieście, w których udział brali także legioniści uczestniczący w wojskowej defiladzie.

Słowa hymnu są śpiewane do melodii mazura popularnego w końcu XVIII wieku. Pieśń ta upowszechniła się bardzo szybko, najpierw była śpiewana przez żołnierzy, a potem we dworach i rezydencjach szlacheckich, na koniec wśród biedniejszej polskiej ludności.

Józef Wybicki zmarł w 1822 roku w Manieczkach, a jego prochy są złożone na poznańskiej Skałce czyli w Krypcie Zasłużonych przy  Kościele św. Wojciecha w Poznaniu.

W naszej szkole również uczciliśmy ROK JÓZEFA WYBICKIEGO organizując konkursy i wystawę prac plastycznych.

SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY - ,,Wybicki, jakiego nie znamy"

kategoria klas IV-VI

I miejsce - Dorian Las kl. IV

II miejsce - Szymon Domarus kl. IV

III miejsce - Filip Lejk kl. V

Udział wzięli także uczniowie kl. IV: Wiktoria Romanowska i Igor Środa.

kategoria klas VII-VIII

I miejsce - Jakub Misiorek kl. VIIIb

II miejsce - Julian Rzepka kl.VIIIa

III miejsce - Sandra Labuda kl.VII

Wyróżnienie otrzymała Magdalena Leyk kl. VII

Udział wzięli również: Maciej Szablewski kl.VII, Oliwia Nadolska kl. VIIIb, Franciszek Leyk kl.VIIIb oraz Lilianna Plichta kl.VIIIb.

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO-HISTORYCZNY - Album - ,,Życie i działalność Józefa Wybickiego"

I miejsce -Sandra Labuda kl.VII

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I-IV- ,,Ilustracja  zwrotki Mazurka Dąbrowskiego"

I miejsce - Antonina Ramczykowska kl. I

II miejsce - Marcin Borzyszkowski kl. I, Lena Drużyńska kl. II,  Aleksander Hinca kl. II,   Nadia Urbowska   kl. II

III miejsce - Marta Bobrucka kl. III, Veronica Kurek kl. II, Kuba Mrzygłód kl. II, Hubert Reszka kl. I

Wyróżnienie - Anastazja Oborzyńska kl. I

Udział wzięli też: Julita Bikowska kl. IV, Dawid Kadłubowski kl. II, Nikodem Lejk kl. I.

Konkursy zorganizowały p. Irena Bednarczyk i p. Bożena Lenart.

Prace plastyczne uczniów
Grafika 3: ROK 2022 ROKIEM JÓZEFA WYBICKIEGO