Spotkania, spotkania, spotkania…

Utworzono: 27-02-2024

Są takie dni w kalendarzu życia szkolnego, o których jeszcze długo będziemy mówić. Pełnym niezapomnianych wrażeń dla społeczności szkolnej, ale także dla naszych gości był dzień 27 lutego 2024 roku. Tego dnia naszą szkołę odwiedził ks. Mikołaj Skłodowski- więzień obozu Ravensbruck, który urodził  się w najcięższym i najokrutniejszym obozie koncentracyjnym dla kobiet. Ks. Mikołaj Skłodowski przeprowadził lekcję historii dla uczniów kl. VIII. Jak mówią sami uczniowie - to była lekcja, którą przeżyli bardzo emocjonalnie. W skupieniu i z ogromnym zainteresowaniem słuchali historii życia księdza i jego najbliższych: cioci, babci i mamy, które dostały się do obozu po powstaniu warszawskim. Obóz ten położony w malowniczej scenerii niedaleko Berlina kojarzy się z piekłem na ziemi ze względu na ból i cierpienie, którego tam doświadczyły osadzone.

Po spotkaniu z młodzieżą,  nauczyciele i inni zaproszeni goście  w tym Pani Beata Sobańska – Zając - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Gdańsku, wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska Pan Zdzisław Chojnacki, Proboszcz Parafii Garczegorze ks. Czesław Kubera mieli  również zaszczyt i okazję  wysłuchać wspomnień ks. Skłodowskiego. Dla naszych gości  uczniowie  dwukrotnie wystąpili w przedstawieniu słowno- muzycznym związanym z tematyką historyczną – prezentowali wspomnienia i wiersze związane z obozem KL Stutthof.

Po południu  gościliśmy Pana dr Marcina Owsińskiego – pracownika Muzeum Stutthof, który zaprezentował książkę ,,Marsz Śmierci. Ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof i jego podobozów 25 stycznia- 3 maja 1945” . Autorzy współczesnego wydania  - Pani Agnieszka Kłys i Pan dr Marcin Owsiński, w oparciu o najnowsze badania, uzupełnili opisane wcześniej przez Panią Janinę Grabowską wydarzenia. Historyczny wykład o KL Stutthof Pana dr Marcina Owsińskiego spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, władz gminy  i powiatu lęborskiego, którzy przybyli do naszej szkoły.

Pani Wizytator Beata Sobańska -Zając, która w tym dniu wizytowała szkołę, była pod ogromnym wrażeniem ogromu pracy Pani Dyrektor Alicji Guźniczak, grona pedagogicznego i innych pracowników szkoły. Słowa uznania Pani Wizytator dla nas - pedagogów -napełniają nas radością i motywują do dalszych wyzwań.

Spotkanie pokoleń i promocja książki p.Janiny Grabowskiej "Marsz Śmierci" w szkole w Garczegorzu.