Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem

Utworzono: 28-02-2024

W środę, 28 lutego  odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem, pisarzem książek dla dzieci i młodzieży,
   Spotkanie uczniów klas V i VI z autorem  lektury „Skrzynia Władcy Piorunów”, wypełnione było wciągającą narracją, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami.

Pan Marcin opowiadał o wykreowanych przez siebie bohaterach, zdradził, skąd czerpał inspirację a nawet zaproponował zabawę w poszukiwaczy nastoletnich władców piorunów. Podczas spotkania autorskiego dzieci poznały sylwetkę wynalazcy Nikoli Tesli

Atrakcją tej multimedialnej lekcji było doświadczenie z kulą plazmową. To prawdziwa szklana kula wypełniona mieszanką gazów szlachetnych, w której wiją się wstęgi wyładowań elektrycznych. Ten wynalazek Nikoli Tesli jest niezwykle widowiskowy i pozwala na bezpieczne przeprowadzanie doświadczeń. Uczestnicy spotkania mogli osobiście wziąć w nich udział. Niektórzy podchodzili do nich z niepewnością ale widok żarówki trzymanej w dłoni i zapalającej się dzięki zbliżeniu jej do kuli czy ruch palca po kuli i przemieszczające się w ślad za nim „świecące włókienka” zrekompensowały wszelkie obawy. W ten sposób dzieci chociaż na chwilę mogły zostać władcami piorunów!

Pan Marcin to bardzo ciekawy człowiek. Pierwszą książkę opublikował, kiedy miał piętnaście lat. Jako szesnastolatek (i pierwszy Polak) został stypendystą szkockiej uczelni Gordonstoun – będącej pierwowzorem magicznego Hogwartu. Ukończył ją jeszcze przed Harrym Potterem. Dziś jest ekspertem w dziedzinie mediów elektronicznych. Zgromadził całkiem pokaźny zbiór starych komputerów. Zwiedził około 60 krajów, zaś swoje przygody i fotografie wykorzystał podczas pisania kolejnych książek.
   Spotkanie przebiegało bardzo dynamicznie, dzieci chętnie odpowiadały na pytania autora i same też zadawały wiele pytań. Dowiedziały się co to jest synestezja i kto może mieć taką moc?

Detektywistyczna lektura szkolna „Skrzynia Władcy Piorunów” oraz jej kontynuacja, nietuzinkowa „Gwiazda Blachonosego”  oraz ,,Tajemnica przeklętej harfy” z serii: Detektywi na kółkach, a także ciekawostki z dziedziny nauki i eksponaty zaprezentowane podczas spotkania, okazały się strzałem w dziesiątkę w promocję dziecięcego czytelnictwa.

Dzieci były usatysfakcjonowane spotkaniem, które zakończyło się  udzielaniem autografów dla uczniów i podpisywaniem zakupionych książek.

Serdecznie dziękujemy Bibliotece Publicznej w Nowej Wsi Lęborskieji za wsparcie tej inicjatywy.