Stutthof

Utworzono: 03-09-2018
W dniu 02 września 2018r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w obchodach 79 rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji ofiar byłego obozu. Wraz z delegacjami z innych szkół w asyście Kompanii Reprezentacyjnej uczniowie złożyli kwiaty przed pomnikiem Walki i Męczeństwa oddając hołd ofiarom obozu.
Honorowy Patronat objął p. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, który powiedział -KL Stutthof to miejsce gdzie blizny po dramatycznych wydarzeniach nie chcą i nie mogą się zabliźnić.-Stworzony z myślą o eksterminacji Polaków z Pomorza, szybko jednak przekształcił się w rozciągniętą w setki hektarów fabrykę śmierci, dla ludzi różnych narodowości i wiary.
Dyrektor Muzeum Stutthof p. Piotr Tarnowski podkreślił z kolei, że trudno jest zrozumieć upadek człowieczeństwa, którego nie można porównać z żadnym innym wydarzeniem w historii ludzkości, a znajomość faktów nie zawsze jest tożsama ze zrozumieniem . - Czas nie jest dla nas łaskawy bo nieubłaganie poddaje próbie świadomość oraz pamięć o ludziach i wydarzeniach, które nie mogą być zapomniane. Odbiera nam też najważniejszych, przyjaciół i życzliwych recenzentów naszej publicznej służby, świadków historii, byłych więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. To najtrudniejsze zadanie stawiane przez upływający czas.
W uroczystości, jak co roku uczestniczyła grupa byłych więźniów Stutthofu. - Nasz ubiór to był pasiak, a obuwie holenderki, bardzo nieprzyjemne - wspominał p. Feliks Werner Rzeźnikowski, były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, nr obozowy 19 384. 
Tegorocznej uroczystości towarzyszyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci członków Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" więzionych i poległych w obozie Stutthof. Tablicę odsłonięto w dawnym krematorium.
Odśpiewano również pieśń obozową.
Ponadto, otwarta została wystawa „Zawsze wierni. Gdańska niepodległość. Polacy z Wolnego Miasta”. Wystawa to opowieść o historii dwudziestu lat istnienia Wolnego Miasta Gdańska w kontekście jego mieszkańców - Polaków. 
 Grafika #0: Stutthof
 Grafika #1: Stutthof
 Grafika #2: Stutthof
 Grafika #3: Stutthof
 Grafika #4: Stutthof
 Grafika #5: Stutthof
 Grafika #6: Stutthof
 Grafika #7: Stutthof
 Grafika #8: Stutthof
 Grafika #9: Stutthof
 Grafika #10: Stutthof
 Grafika #11: Stutthof
 Grafika #12: Stutthof
 Grafika #13: Stutthof
 Grafika #14: Stutthof
 Grafika #15: Stutthof
 Grafika #16: Stutthof