"Szkoła Pamięta"

Utworzono: 28-10-2022

W odpowiedzi na apel Ministerstwa Edukacji i Nauki nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. Nauczyciele wspólnie z uczniami podjęli szereg działań. Obejmowały one: 27 października odbyło się spotkanie ósmoklasistów z panią Elżbietą Grot – kustosz Muzeum Stutthof w Sztutowie. Uczniowie wysłuchali informacji na temat powstawania pierwszych niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Niemiec, a potem w Polsce, w tym w Sztutowie. Pani Elżbieta Grot opowiadała o ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku. Był to Marsz Śmierci, który przemierzał także miejscowości, w których mieszkają nasi uczniowie. Dla wielu więźniów tutaj był koniec wędrówki. Prelegentka nawiązała także do wojny w Ukrainie. Ciekawe były również informacje o tym, że mimo upływu wielu lat, nadal trwają badania historyczne i nadal odkrywa się mogiły, w których pochowano zmarłych w czasie marszu. Uczniowie ósmych klas wysłuchali w skupieniu „żywej lekcji historii”.

Spotkanie ósmoklasistów z panią Elżbietą Grot

Uczniowie klas IV i VI zapalili znicze na grobach Ofiar Marszu Śmierci oraz odwiedzili Izbę Pamięci w Krępie Kaszubskiej.

Uczniowie klas IV i VI zapalili znicze na grobach Ofiar Marszu Śmierci

Nauczyciel historii pani Irena Bednarczyk opowiedziała uczniom o przedmiotach i pamiątkach znajdujących się w Izbie Pamięci oraz o związanej z nimi historii.

Pani Irena Bednarczyk opowiada uczniom o przedmiotach i pamiątkach znajdujących się w Izbie Pamięci

Uczniowie naszej szkoły wraz z panią Ireną Bednarczyk wzięli udział w porządkowaniu cmentarza Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej.

Porządkowanie cmentarza Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej.

Także najmłodsi uczniowie zaangażowali się w akcję „Szkoła pamięta”. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy III wybrali się na cmentarz w Garczegorzu zapalając znicze na grobach Tych, którzy mieli udział w tworzeniu historii regionu i szkoły.

Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy III  na cmentarz w Garczegorzu zapalają znicze na grobach

Uczniowie klasy II swoją pamięć o tradycji związanej z Dniem Wszystkich Świętych wyrazili w pracach plastycznych.

Prace plastyczne uczniów klasy drugiej

Szkoła pamięta o wszystkich, którzy walczyli o naszą wolność. Z okazji zbliżającej się rocznicy Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy gazetkę ścienną.

Gazetka z okazji rocznicy Narodowego Święta Niepodległości

Dzięki podjętym działaniom uczniowie mogli wyrazić swój szacunek dla życia i dokonań wszystkich tych,

którzy odeszli, ale pozostają w naszej pamięci.