Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji K.K. Baczyńskiego

Utworzono: 20-05-2021

KONKURS RECYTATORSKI Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY URODZIN K. K. BACZYŃSKIEGO

W bieżącym roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego poety – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji odbędzie się w bibliotece konkurs recytatorski poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Do udziału w nim zapraszamy wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły.

Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z Kolumbów, pokolenia młodych, wybitnie zdolnych pisarzy i artystów, których życie przypadło nieszczęśliwie na czas drugiej wojny światowej. Poeta zginął w czasie walk Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako żołnierz Batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

Choć Poeta zmarł w wieku zalewie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki. Już w czasie wojny opublikował cztery tomiki, a w sumie na jego twórczość składa się kilkaset wierszy, kilkanaście poematów i około dwadzieścia opowiadań.

W uchwale sejmowej możemy przeczytać: „W uznaniu zasług K.K. Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

CELE KONKURSU:

• Upowszechnienie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

• Upamiętnienie Roku 100-lecia urodzin poety

• Rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich.

• Upowszechnianie kultury żywego słowa wśród młodzieży.

• Rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji

ZASADY UCZESTNICTWA:

1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 4-8

2. Jury oceniać będzie recytatorów w dwóch grupach wiekowych – klasy 4-6 i klasy 7-8

3. Każdy uczestnik prezentuje wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

5. Jury oceniając prezentacje uczestników będzie uwzględniać:

• interpretację i dobór repertuaru do osobowości, ekspresji recytatora

• kulturę słowa,

• dykcję

• ogólny wyraz artystyczny

6. Konkurs odbędzie się w bibliotece 11 czerwca.