Wyjazd do Oliwy

Utworzono: 29-01-2024

Uczniowie klasy 8a na uroczystej Mszy św. w Archikatedrze Oliwskiej.

W Archikatedrze Oliwskiej modlono się w czwartek 25 stycznia za więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu w Sztutowie. 79 lat temu tego dnia rozpoczął się Marsz Śmierci, w którym życie straciło blisko 20 tys. osób.

Uroczystą Mszę św. w intencji ofiar Marszu Śmierci, który stanowił pierwszą fazę ewakuacji KL Stutthof, odprawił bp Wiesław Szlachetka. W modlitwie udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a także uczniowie szkół upamiętniających bohaterskich więźniów wraz z pocztami sztandarowymi. Inicjatorem wyjazdu była Pani Dyrektor Alicja Guźniczak. W liturgii wzięła udział także Cornelia Pieper, konsul generalna RFN w Gdańsku.

Grafika 1: Wyjazd do Oliwy
Grafika 2: Wyjazd do Oliwy