Szkoła Pamięta

Utworzono: 30-10-2020

Szkoła Pamięta

Grafika: Szkoła Pamięta

Nasza szkoła już po raz drugi przyłączyła się do Ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne rocznice i postaci historyczne, zwrócenie większej uwagi na historię małej ojczyzny oraz uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci
o bohaterach naszej wolności.

W ubiegłym roku nasi uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

W tym roku, ze względu na pandemię, działania były realizowane
w obrębie szkoły.
W akcję włączyły się nasze przedszkolaczki, zerówiaczki oraz uczniowie.

Dzieci z przedszkola uczestniczyły w pogadance na temat czczenia pamięci o zmarłych z rodziny a także o żołnierzach poległych za naszą Ojczyznę. Poznały tradycje oraz zwyczaje związane z kultywowaniem pamięci o tych, którzy odeszli. Na zajęciach dzieci uświadomiły sobie charakter, nastrój i znaczenie świąt obchodzonych 1 i 2 listopada - przepełnionych zadumą i przemijaniem. Dowiedziały się, jak należy zachowywać się na cmentarzu. Wykonały prace plastyczne - "Znicz",

z których wykonano pamiątkową gazetkę.

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Garczegorzu złożyły kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą Patronowi szkoły - Męczennikom Marszu Śmierci KL Stutthof. „Zerówiaczki” wykonały też prace plastyczne przedstawiające to, jak opiekują się grobami swoich bliskich zmarłych.

Uczniowie z klasy pierwszej przedstawili w formie rysunku, jak pielęgnują pamięć o swoich bliskich. Dowiedzieli się też, kim byli Sybiracy. Stworzyli piękną gazetkę z własnoręcznie wykonanych prac.

Nasze „trzeciaczki” wykonały prace na temat świąt zadusznych w Polsce oraz piękną wystawę na temat muzeum Stutthof. Odwiedzali ze swoimi rodzicami groby bliskich, porządkowali je, zapalali znicze.

Nasza szkoła nosi imię Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof. W związku z tym uczniowie rokrocznie uczestniczą w uroczystościach patriotyczno-religijnych na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej, wyjeżdżają do obozu w Sztutowie, organizują spotkania z bohaterami tamtych trudnych czasów… W bieżącym roku szkoła przygotowuje się już do obchodów Święta Niepodległości. W tym roku nieco inaczej… smutniej… nie przygotujemy uroczystego apelu.. wieczornicy dla społeczności lokalnej… Ale najważniejsze, że pamiętamy… .

Szkoła pamięta - to nie tylko nazwa akcji. To słowa, które autentycznie pasują do ducha naszej szkoły. Na stałe kultywujemy pamięć o naszych przodkach, o naszej trudnej historycznej przeszłości, uczymy patriotyzmu i szacunku… . Każdego dnia…