Dzień Matki

Utworzono: 26-05-2020

Początki Dnia Matki sięgają starożytności. Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie - symbole płodności i urodzaju. Dzień Matki zbliżony do tego, który znamy dzisiaj wywodzi się z siedemnastowiecznej Anglii. Obchodzono go w czwartą niedzielę Wielkiego Postu pod nazwą „Niedziela u Matki”. Z tej okazji w kościołach odbywały się msze, a tradycją było obdarowywanie mam kwiatami i słodyczami w zamian za otrzymane błogosławieństwo.

Dzień Matki w Polsce. Kiedy obchodzimy?

CIEKAWE ZWYCZAJE ZE ŚWIATA

W wielu krajach Dzień Matki obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet 8 marca. Dobrze, że nie w Polsce - wiadomo, że prezenty się wtedy łączą :)

Ciekawy zwyczaj można zobaczyć we Włoszech. Dzieci pieką wtedy dla mam ciasta w kształcie serc. Urocze!

Nieco bardziej osobliwie świętuje się w Jugosławii… Tam dzieci urządzają mamom “łóżkowe więzienie”. Nie wypuszczają mamy z łóżka, dopóki nie dostaną słodyczy. Swoją drogą, ciekawi jesteśmy, jak fizycznie dzieci są w stanie zatrzymać mamę w łóżku :) W zamian za otrzymanie słodyczy, dzieci przez cały dzień wyręczają mamę w obowiązkach domowych, aby ta mogła odpocząć.

W Stanach Zjednoczonych natomiast, od 1914 r. Dzień Matki jest świętem narodowym. A u nas?

My dziękujemy swoim mamom za trud wychowania i poświęcenie, składamy serdeczne życzenia z drobnym upominkiem w ręce. Świętujemy skromnie, lecz szczerze. Wszystkiego najlepszego, mamo!

Grafika #0: Dzień Matki