"Fair play" to nie tylko szacunek dla przeciwnika...

Utworzono: 16-04-2020

Szacunek dla przeciwnika, przestrzeganie przepisów gry danej dyscypliny sportu  oraz dążenie do zwycięstwa bez uciekania się do różnego rodzaju oszustw – taka postawa powinna charakteryzować każdego sportowca. Zarówno na boisku, jak i poza nim. A wszystko w myśl zasady fair play. Fair play czyli czysta gra Zasada fair play to system wartości, jakimi powinien kierować się każdy, kto bierze udział we współzawodnictwie sportowym. To rodzaj postawy opierającej się na respektowaniu zasad obowiązujących w danej dyscyplinie sportu, a także uczciwości, szacunku i braku agresji wobec przeciwnika. Pochodzenie zasady fair play.

                Historia zasady „czystej gry” sięga czasów starożytnej Grecji i pierwotnie związana była z etyką walki wojennej. Podczas popularnych igrzysk olimpijskich odwaga oraz dbanie    o równe szanse stron walczących były wartościami nadrzędnymi  w pojedynkach. Dlatego też do rywalizacji sportowej nie byli dopuszczani zabójcy, niewolnicy, kobiety oraz wszyscy obywatele, którzy naruszyli „Pokój Boży”. Przed każdymi zawodami sportowcy składali przysięgę przed posągiem Zeusa, zobowiązując się do uczciwego przestrzegania reguł poszczególnych dyscyplin sportowych. Współczesna zasada fair play wykształciła się    z kodeksu średniowiecznych rycerzy, który zakazywał wykorzystywania słabości przeciwnika oraz uciekania się do podstępu w celu wygrania walki.

                Uczciwość ponad wszystko Postępowanie zgodnie z zasadą fair play jest także uregulowane prawnie. Od 1963 roku funkcjonuje Międzynarodowy Komitet Fair Play. Co roku odznacza on sportowców, dla których zwycięstwo nie jest celem samym w sobie, osiąganym za wszelką cenę, ale wartością osiąganą dzięki ciężkiej i uczciwej pracy.

 

                                                                                                                                                              10 Najsłynniejszych postaw fair play.

  1. Niemiec Rudiger Selig na trasie wyścigu kolarskiego Dawars door Vlaanderen, pomógł zawodnikowi, który w wyniku kraksy stracił przytomność i doznał poważnych obrażeń głowy.
  2. Miroslav Klose dostał nagrodę fair play za swoją uczciwość na boisku.Jednym z jej przejawów jest sytuacja z 2005 r. kiedy grał w barwach Werderu Brema, która rozgrywała spotkanie z Arminią Bielefeld.Jego drużyna dostała rzut karmny, jednak Klose podszedł do arbitra i powiedział, że bramkarz drużyny przeciwnej najpierw dotknął piłki ręką, a dopiero potem przewrócił szarżującego.Sędzia odwołał swoją decyzję o rzucie karnym
  3. W 1960 roku podczas spotkania Botafago-Fluminese genialny skrzydłowy wszedł w pole karne i miał doskonałą sytuacje strzelecką.Zauważył jednak, że zawodnik drużyny przeciwnej leży i zwija się z bólu na murawie.Wybił on piłkę poza boisko aby pomoc natychmiast została udzielona poszkodowanemu.Drużyna przeciwna nie wiedziała jak się zachować więc oddała piłkę przeciwnikom.Od tamtego czasu takie zachowanie jest nazwane „Gestem Garrinchy”
  4. Podczas spotkania PSG-Nancy, Zlatan Ibrahimović mając rzut wolny prawie z lini pola karnego, zamiast strzelać podał piłkę rywalom.Warto wspomnieć iż PSG przegrywało 1:0.
  5. W 2001 roku, gdy Bayern zmierzył się w finale z Valencią.Bawarczycy wygrali w rzutach karnych.Jedynym, który odłączył się od szalejących z radości Niemców był Oliver Kahn.Podszedł on do płaczącego bramkarza drużyny przeciwnej, podniósł z murawy i uściskał.
  6. Gdy w 75 minucie spotkania Werder_Norynbergia Hunt wbiegł w pole karne przeciwnika i przewrócił się po rzekomym kontakcie z obrońcą gospodarzy.Sędzia zarządził karnego jednak Hunt przyznał się iż chciał wymusić rzut karny.
  7. W czasie spotkania drużyn Estudiantes z Pachuca sędzia podyktował kontrowersyjny rzut karny dla Estudiantes.Trener tej drużyny wezwał do siebie piłkarza który szykował się do oddania strzału aby przekazać mu że nie powinien zamienić tej bramki na gol.
  8. Kibice też potrafią zachować się fair play.Świadczy o tym zachowanie kibiców Realu Madryt.Ich zespół został rozgromiony przez Barcelonę 0:3.Fantastyczną grę pokazał Ronaldinho, który strzelił dwie bramki.Grał on tak wspaniale,że gdy schodził dostał owacje na stojąco zarówno od kibiców swojej drużyny jak i „Królewskich.
  9. Słynny polski napastnik Włodzimierz Lubański  w meczu Polska-Dania miał doskonałą sytuacje na strzelenie bramki.Jednak gdy bramkarz wypuścił piłkę z rąk zamiast uderzać zamarkował strzał i przeskoczył nad bramkarzem, aby nie spowodować jego kontuzji,
  10. Kiedy pierwsze spotkanie drużyn Nottinghan z Leicaster zostało przerwane z powodu ataku serca obrońcy gospodarzy panował wynik 1:0.Mecz został jednak przełożony na inny termin i rozegrany od nowa.Gracze Leicaster uznali, że jest to niesprawiedliwe i oddali bramkę rywalom.

 

 Grafika #0: "Fair play" to nie tylko szacunek dla przeciwnika