W codziennym życiu zarówno dorośli jak i dzieci doświadczają różnych trudnych sytuacji, uczestniczą w przykrych zdarzeniach, przeżywają nieprzyjemne emocje (obawa, lęk, strach), zmagają się z kłopotami i problemami.
Z jakimi problemami mogą zetknąć się dzieci, młodzież? Mogą to być:
-trudne sytuacje rodzinne(np. rozwód rodziców, wyjazd jednego z nich na dłuższy czas, brak porozumienia z rodzeństwem)
-trudne sytuacje w szkole (problemy z nauką, stres)
-dojrzewanie (zmiany zachodzące w ciele i psychice, presja rówieśnicza)
-niska samoocena i problemy ze zdrowiem (smutek, nadmierna wybuchowość, depresja, autoagresja, zaburzenia odżywiania)
-przemoc (w szkole, rodzinie, grupie rówieśniczej, cyberprzemoc).
A czy wiecie, gdzie można zwrócić się o pomoc?
Na początku warto się zastanowić, czy o danej sprawie możecie porozmawiać z rodzicami, dziadkami, zaufanym nauczycielem, pedagogiem, psychologiem szkolnym, trenerem. Być może w waszym otoczeniu znajduje się osoba, którą darzycie tak wielkim zaufaniem, że zdecydujecie się jej zwierzyć. Czasami już samo opowiedzenie o własnych uczuciach lub niepokojach, przynosi dużą ulgę. Nie bez przyczyny do osoby, która ma jakiś problem, mówimy: ”Wyrzuć to z siebie”. W obecnej sytuacji będzie to kontakt przez Internet, telefon… pamiętajcie jednak, że jesteśmy i, że zawsze będziemy starać się Wam pomóc. Możecie też zwrócić się o pomoc do instytucji, których zadaniem jest wspieranie młodzieży. Należą do nich m.in.:
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
• Miejski (Gminny) Ośrodek Pomocy Społecznej
• Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
• Ośrodek Interwencji Kryzysowej
• Rzecznik Praw Dziecka
• Telefon Zaufania
Informacje o adresach poradni znajdziecie w Internecie. Możecie też o nie zapytać pedagoga szkolnego. Jeśli chcecie uzyskać wsparcie, a bardzo wam zależy na zachowaniu anonimowości, zadzwońcie do telefonu zaufania. Może to być np. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12.
Pozdrawiamy Was serdecznie
Wychowawcy świetlicy