Konstytucja 3 Maja

Utworzono: 29-04-2020

Drodzy Uczniowie.

Zbliża się kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – już 229- ta.

Zapamiętamy ją zapewne szczególnie,  poprzez wyjątkowość sytuacji , w której wszystkim przyjdzie nam ją świętować- razem ale  osobno.

Zapraszamy Was do uczczenia tego jednoczącego Polaków wydarzenia.

Może na początku przypomnimy sobie, czym była Konstytucja 3 Maja dla Polaków. Była czymś bardzo ważnym. Uchwalono ją 3 maja 1791 roku podczas obrad Sejmu Wielkiego. Polska była w tragicznej sytuacji bo była już po dwóch rozbiorach. Konstytucja dawała nadzieję, że nie dojdzie do trzeciego rozbioru i uda się uratować Rzeczpospolitą. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją.

Została zaprojektowana w celu zlikwidowania  wad  systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, zniosła liberum veto. Obowiązywała 14 miesięcy. Stała się dla wszystkich Polaków symbolem marzeń o wolnej Polsce. Co roku świętujemy w szkole rocznicę uchwalenia konstytucji, organizując np. uroczyste apele. W tym roku tego nie zrobimy… ale możemy uczcić to święto inaczej.

Mam do Was ogromną prośbę. Zastanówcie się co to znaczy według Was – BYĆ PATRIOTĄ     W XXI WIEKU. Patriota to ktoś, kto kocha swoją ojczyznę, jest w stanie wiele dla niej poświęcić. Zastanów się co to znaczy być patriotą współcześnie i odpowiedz na to pytanie- może być to bardzo krótka wypowiedź a nawet hasło. Zapisz je na kartce minimum A4 i zrób sobie z kartką zdjęcie. Jeżeli bardzo nie lubisz zdjęć, to może być to zdjęcie samej kartki                   z odpowiedzią na pytanie. A może nie chcesz tego opisywać tylko pokazać? Może ubierzesz strój w barwach narodowych? Powiesisz flagę na domu i zrobisz zdjęcie? A może lubisz rysować i przedstawisz graficznie swój patriotyzm? Czekam na Wasze cudowne jak zawsze pomysły i zdjęcia (proszę wysłać je na adres elalaskiewicz@wp.pl  do dnia 1 maja najpóźniej). Zdjęcia chciałabym umieścić na stronie szkoły z okazji rocznicy, która przypada w niedzielę. Wierzę w Waszą kreatywność. Poniżej podaję linki do fajnych filmików, quizów  związanych     z naszym tematem.

Propozycja dla dzieci młodszych- klas I-IV:

/files/site-spgarczegorze/userfiles/import/1.-rejtan_kl.-1-3.pdf

Propozycja dla uczniów z klas V-VIII:

/files/site-spgarczegorze/userfiles/import/4.-rejtan_kl.-4-8.pdf

Pozdrawiam Was serdecznie, flagę już przygotowałam, a Wy?

Grafika #0: Konstytucja 3 Maja