29 marca - zdalne nauczanie

WKRÓTCE WIELKANOC

Utworzono: 28-03-2021

Kochane starszaki i maluszki !

Dziś poznacie  literkę C, c,   wysłuchacie  opowiadania pt.  Historia wielkanocnego zajączka  oraz  pięknej piosenki  pt. Są takie Święta Wielkanocne.  Proponuję Wam również wykonanie pracy plastycznej " Wielkanocny zajączek".

1. Zachęcam starszaków  do  poznania   literki  C, c   i  proponuję następujące  zabawy dzieci  z rodzicami:

• Posadzenie w doniczce lub w skrzyneczce cebulek na szczypiorek bądź cebulek kwiatowych, np. hiacynty.
  • Rozmowa rodzica z dzieckiem : − Dlaczego sadzimy cebulę w pojemniku z ziemią? − Z czym możemy spożywać zielony szczypior z cebuli? − Dlaczego jedzenie warzyw służy zdrowiu? − Do czego w kuchni wykorzystujemy cebulę?
  • Podział słowa cebula  na sylaby i głoski
  • Szukamy przedmiotów i  imion, które rozpoczynają się na głoskę  C,c
  • Rodzic podaje słowa, a dziecko mówi, gdzie słyszy głoskę: na początku, w środku, czy na końcu, np. koc, cudak, taca, Wielkanoc, zając itp.
  • Rodzic dzieli słowa na głoski, a dziecko podaje jego nazwę np. c-y-t-r-y-n-a  - cytryna
  • Dzielimy  słowa z literą „c” na głoski i sylaby
  • Szukanie  poznanej literki  w czasopismach,
  • Czytanie wyrazów i zdań w zależności od możliwości dziecka,
  • Układanie modelu poznanej  literki  oraz innych liter z korków od butelek, klamerek, patyczków, sznurka czy plasteliny

Dzieci  4 – letnie mogą również skorzystać z niektórych powyższych propozycji.

2. Audiobook pt. "Historia wielkanocnego zajączka" https://www.youtube.com/watch?v=vjQrmmMiVas

3. Piosenka pt. "Są takie Święta Wielkanocne"   https://www.youtube.com/watch?v=9pCJGz1jOzk

4. Praca plastyczna " Wielkanocny zajączek" -  zadanie 2 .                                                Przygotuj:  kartę plastyczną - skserowanego zajączka, kredki, klej, krepinę i zieloną wycinankę. Pokoloruj zajączka kredkami, pisankę ozdób kuleczkami z krepiny, a trawę wydzieranką z wycinanki. Chętne dzieci mogą również pokolorować tło na niebiesko. Bardzo chciałabym zobaczyć zdjęcia Waszych wielkanocnych  prace . Na  pewno będą bardzo ciekawe.

5. Zadania w KP ( biała książka) :  6 latki - str 68-70  i 102, 5 latki - str 37 i 74

Grafika 1: 29 marca - zdalne nauczanie