GÓRALSKIE LICZENIE

Utworzono: 05-06-2020

Dziś zapoznamy się ze środowiskiem przyrodniczym obszarów górskich.

  1. Utrwal piosenkę pt. „Lato na wakacjach”.

https://www.youtube.com/watch?v=xf6sPWoIWXs

 2. Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu  zakresie 10. Przygotuj dowolne liczmany np. guziki, klamerki, cukierki . Rodzic czyta treść zadania, a dziecko układa do niego schemat z liczmanów i podaje wynik. Można na kartce napisać do danej treści działanie.

Przykłady:

  • Po górskiej łące chodziły 4 owieczki, baca przyprowadził jeszcze 6 owieczek. Ile razem owieczek pasło się na łące?     4+6 = 10
  • Na górskiej polanie rosło 9 kwiatków. Turysta zerwał 8 . Ile kwiatków zostało? 9-8 =1
  • Na hali, na hali  10 owiec juhas pasie.   Dwie w góry mu uciekły. Ile teraz masz owiec, juhasie?
  • Do zagrody 9 owiec  wpędził juhas młody.  Ale cztery starsze owce  uciekły z zagrody. Policz teraz szybko mi ile owiec w zagrodzie śpi?
  • Na hali, na hali  - raz się tak zdarzyło,  że do 7 starszych owiec  3 młode przybyły  Powiedz teraz mi,  ile wszystkich owiec  w zagrodzie śpi?
  • Na łące pod górą   juhas owce pasie;  cztery czarne owce  i pięć białych hasa . Ile wszystkich owiec   jest w stadzie juhasa?

 

Zachęcam do sfotografowania  zabawy matematycznej z wykorzystaniem liczmanów

( starszaki) i wykonanych działań  ( sześciolatki) i wysłanie ich na naszą grupę Messenger. 

Z maluszkami  manipulujemy liczmanami  w zależności od umiejętności dziecka, np. do 5.

 

3. Malowanie gór farbami na pogniecionej kartce. Dzieci formują z pogniecionego papieru pasmo górskie, przyklejają je na kartce z bloku technicznego; malują farbami plakatowymi na różne odcienie brązu; malują drzewa iglaste u podnóża gór.

4. Zapraszam Was na wędrówkę po jednym z zakątków naszej Polski, ale zanim to nastąpi weźmy udział w zabawie muzyczno - ruchowej!

https://www.youtube.com/watch?v=oGjfOzvojwg

    Świnka Peppa - Wycieczka w góry https://www.youtube.com/watch?v=InXOi-_11Fs

 5. Religia- Chleb jest darem Boga. Katecheza nr 48

Obejrzyj film animowany pt. Chleb z nieba  https://www.youtube.com/watch?v=SSfwVG4Smbk

 

Zadanie dla sześciolatków

 Ćwiczenia indywidualne w czytaniu. Czytanie tekstu o wyjściu mamy, Olka i Ady do kina na film o małpce, książka (s. 92–93).

Zadanie dla pięciolatków

 Karta pracy - Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 76. Kolorowanie pól według kodu. Określanie, o czym śniła Ada.

Zadania dla czterolatków

Karta pracy, cz. 2,  nr 58. Dzieci:  − oglądają obrazek,  − wymieniają rzeczy, które pakuje do walizki Olek, − liczą ubrania,  − rysują odpowiednią liczbę kropek w ramkach pod małymi obrazkami, − w każdej ramce rysują o jedną chmurkę więcej niż w poprzedniej.

 

 


 Grafika #0: GÓRALSKIE LICZENIE