KOSZYCZEK DOBRYCH ŻYCZEŃ

Utworzono: 06-04-2020

Kochane  przedszkolaki!

Święta wielkanocne coraz bliżej. Dziś proponuję Wam zabawę "Ciepło, zimno". Zaproście do zabawy rodziców lub rodzeństwo. Do zabawy możecie wykorzystać własnoręcznie wykonaną pisankę lub jajko z kinder niespodzianki. Ponieważ często korzystaliśmy z tej zabawy w przedszkolu, zasady powinny być Wam znane. Pokrótce je przypomnę: dziecko szuka  schowane jajko. Mama, która je zchowała, słowami ciepło, cieplej, zimno, gorąco, mróz podpowiada, czy osoba szukająca idzie w dobrym kierunku. Miłej zabawy.

Jeśli tradycyjne malowanie jajek na Wielkanoc znudziło się Wam, albo po prostu chcecie spróbować czegoś innego to  proponuję do malowania  wykorzystać bibułę, która jest obecnie w wielu kolorach, tym samym pozwoli Wam  stworzyć wyjątkowe kolory pisanek.

Rzeczy, których potrzebujecie
* Garnek,
* Ocet,
* Stare gazety,
* Talerz,
* Kolorową bibułę,
* Nożyczki,
* Szczypce kuchenne,
* Wytłaczanka.

1  Nalej 2 szklanki wody do garnka i 2 łyżki octu.
2 Postaw na gazie i zagotuj.
3 Zdejmij garnek z ognia.
4 Potnij około 1 m bibuły w wybranym kolorze i wrzuć do garnka przyciskając szczypcami aby zanurzyć całą bibułę we wrzątku.
5 Wyjmij szczypcami bibułę kładąc na gazetę lub talerz.
6 Ugotowane wcześniej jaja na twardo kładź na bibule i zawijaj szczelnie dookoła.
7 Odczekaj koło 15 minut i odwiń jajka wyrzucając bibułę. Jaja powinny być zabarwione kolorem bibuły.
8 Poukładaj pisanki w wytłaczance, ostudź je i przechowuj w lodówce.
Wskazówki
* Jeżeli jajka będą przeznaczone do spożycia a nie jedynie na dekorację upewnij się że barwnik do kolorowania bibuły nie jest toksyczny,
* Wyjmując bibułę z garnka zachowaj ostrożność gdyż będzie ona ociekająca wrzątkiem.
* Zawsze przechowuj w lodówce surowe i gotowane jajka.

Czym barwić jajka wielkanocne – sposoby naturalne

Jak farbować jajka cebulą?

Malowanie jajek cebulą, a dokładnie łupinami cebuli, to najbardziej znana naturalna metoda farbowania. Jak to zrobić? Podajemy dokładną instrukcję.

Będziesz potrzebować:

• jajka (surowe) lub wydmuszki,
  • łupin z 10 sporych cebul,
  • łyżki oleju lub innego tłuszczu,
  • łyżki octu

Malowanie jajek w łupinach cebuli – jak to zrobić?

Jajka dokładnie umyj ze wszystkich zanieczyszczeń. Łupiny cebul włóż do garnka, wlej zimną wodę i dodaj ocet. Wodę z łupinami zagotuj, a potem włóż jajka i gotuj je przez około 10 minut. Po tym czasie wyjmij je i osusz (będą wtedy miały dość delikatną barwę) lub zostaw na kilka godzin w wywarze. Pozostawione jajka ściemnieją; warto obracać je co jakiś czasy, by zabarwiły się równomierne i bez odbitych łupinek. Po wyjęciu osusz jajka i natłuść je olejem, by pięknie błyszczały.

Jak farbować jajka kurkumą?

Będziesz potrzebować:

• 1/2 litra wody,
  • opakowanie mielonej kurkumy,
  • kilku surowych jajek lub wydmuszek

Malowanie jajek kurkumą – jak to zrobić?

Do garnka wlej wodę, wsyp opakowanie kurkumy, wymieszaj i zagotuj. Następnie włóż jajka i gotuj przez około 7-10 minut. Wyłącz kuchenkę i zostaw jajka do ostudzenia. Im dłużej będą w wywarze, tym bardziej żółte się staną.

Jak farbować jajka szpinakiem, burakami lub modrą kapustą?

Posiekane liście szpinaku dadzą kolor zielony, starte buraki – różowy, a szatkowana modra kapusta – niebieski. Wybrane warzywo należy wrzucić do wody i gotować przez kilka minut, aż wywar będzie miał odpowiednią barwę. Wtedy włóż surowe jajka do przygotowanego naturalnego barwnika i gotuj je przez 7-10 minut. Pamiętaj, że na im dłuższy czas pozostawisz jajka w barwniku, tym bardziej intensywny będzie kolor. Później osusz jajka i natłuść je olejem, by ładnie błyszczały.

Czym barwić jajka wielkanocne – barwniki chemiczne

Jeżeli wolisz jednak tradycyjne barwniki chemiczne (ich kolory są jednak intensywniejsze, gama kolorystyczna jest też bardziej zróżnicowana), kup wybrane kolory w sklepie – przed Wielkanocą na pewno będą dostępne. Każdy z barwników wsyp do osobnej szklanki i zalej odpowiednią ilością wody wskazaną na opakowaniu. Gdy dodasz do barwników po łyżce octu, kolory będą bardziej wyraziste! Ugotowane na twardo jajka lub dobrze oczyszczone wydmuszki wkładaj do szklanek z rozpuszczonym barwnikami na kilka – kilkanaście minut. Potem osusz je na papierowym ręczniku.

Może macie ochotę własnorecznie ozdobić swoje jajko? Oto kilka propozycji dla Was i Waszych rodziców.

Jeśli zdecydujecie się na ozdabianie pisanek metodą dequpage a nie macie odpowiedniego kleju, możecie go zastąpić rozbełtanym białkiem.

Miłego dnia. Pozdrawiam.

Grafika #0: KOSZYCZEK DOBRYCH ŻYCZEŃ