SŁONECZNY UŚMIECH

Utworzono: 15-06-2020

Dziś, kończąc rozmowy na temat letnich podróży,  wykonamy wiele ciekawych zadań w kartach pracy oraz  rozwiążemy zagadki o bezpieczeczych wakacjach.

1. Posłuchaj  wiersza Marioli Golc  „Słoneczny uśmiech”.

Nadchodzą wakacje, słoneczna pora.

Słoneczny uśmiech śle więc przedszkolak.

I tym uśmiechem ze słonkiem razem

ogrzeje wszystkie nadmorskie plaże.

• odpowiedz  na pytania:

− Kto przesyłał uśmiechy?

− Komu przedszkolak przesyłał uśmiechy?

− Dlaczego przesyłał je dzieciom?

2. Zagadki słuchowe dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji.

Wiem, że pan ratownik mnie nie zauważy, dlatego nie kąpię się na niestrzeżonej… (plaży)

Kiedy płoną lasy, to giną zwierzęta, dlatego dbam o to i o tym pamiętam, by w lesie wszystkim żyło się dogodnie. Z tego powodu nie bawię się… (ogniem)

Jeśli się zagubię w obcym dla mnie mieście, wiem, co mam zrobić, wiem nareszcie! Mogę zaufać pewnemu człowiekowi, czyli panu… (policjantowi)

Gdy nie ma rodziców w domu, to choć bardzo przykro mi, nie otwieram obcym ludziom do naszego domu… (drzwi)

Ze względu na żmije zawsze w lesie noszę moje ukochane, gumowe… (kalosze)

Grzybobranie to grzybów zbieranie, a nie ich jedzenie czy też smakowanie. Dlatego po powrocie z lasu sięgam do grzybów pełnego… (atlasu

Nie podchodzę do dzikich zwierząt, bo choć są piękne i bajeczne, bywają także dla ludzi bardzo… (niebezpieczne)

3. Ćwiczenia gimnastyczne  z wykorzystaniem małej poduszki.

4.      Zadania dla 4, 5,6 latków:

• Karty pracy, cz. 4, s. 68–69. Oglądanie zdjęć miejsc, w których Ada i Olek byli rok temu z rodzicami na wakacjach, opowiadanie o niektórych z nich. Rysowanie po śladzie drogi rodziny Ady nad morze.

• Karta pracy, cz. 4, s. 70. Rysowanie w ramce na górze karty, gdzie dziecko pojedzie na wakacje, a na dole – gdzie chciałoby pojechać na wakacje. Rysowanie po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.

• Karta pracy, cz. 4, s. 71. Oglądanie rysunków schematycznych. Mówienie, na co powinno się zwracać uwagę na wakacjach. Rysowanie po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.
  •  Karta pracy - Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 79. Otaczanie pętlami muszli tego samego rodzaju. Porównywanie ich liczby ( 5 latki).
  •  Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby, cz. 2, s. 78–79. Czytanie wyrazów. Pisanie po ich śladach. Czytanie tekstu. Odpowiadanie na pytania. Wskazywanie odpowiednich zdjęć ( 6 latki).
  •  Karta pracy, cz. 2,  nr 60. Dzieci: − nazywają miejsca przedstawione na zdjęciach i to, co znajduje się pod nimi, − łączą zdjęcia z odpowiednim krajobrazem, − kolorują muszelki, liczą je i pokazują ich liczbę na palcach ( 4 latki).

5. Propozycja dla chętnych maluchów.

Obejrz program dla dzieci " Budzik". W odcinku pt. "Przygotowania do wakacji" dowiemy się  co zrobić, żeby wakacje były bezpieczne? Kamizelka odblaskowa, kask ochronny... w jaki sposób przygotować się na rower? Co zabrać na wakacje, żeby zmieścić wszystko w jednej torbie lub plecaku, w jaki sposób prowadzić...

Grafika #0: SŁONECZNY UŚMIECH