Dziś mam dla Was, drogie dzieci, kolejne propozycje zabaw:
1. "J, j jak Jola i jajko" - zachęcam do odszukiwania naszej nowej literki w czasopismach oraz nazw przedmiotów, zabawek, imion, które rozpoczynają się na głoskę j. Wspólnie z rodzicami zabawmy się w dzielenie tych nazw na sylaby i głoski.
Zadanie dla 6 - latków:
Karty pracy " Litery i i liczby" s. 52-55 - nazywanie zdjęć, dzielenie nazw zdjęć na głoski. zaznaczanie na niebiesko liter j, J w wyrazach. czytanie sylab, wyrazów i tekstu, rozwiązywanie krzyżówki. pisanie liter j, J po śladach, a potem – samodzielnie.
Zadanie dla 5 - latków:
Karta pracy "Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia", s. 64: opisywanie, co przedstawia obrazek, określanie pierwszych głosek w słowie jajka i nazwach rysunków, rysowanie po śladach rysunków, kolorowanie wybranych rysunków, zaznaczanie liter j, J w wyrazach.
Zadanie dla maluszków:
Karty pracy s. 22, 23 : Układanie obrazków. Określanie, czego jest więcej i o ile.
Następnie dzieci: − na każdej kolejnej gałązce rysują o jeden pąk więcej niż na poprzedniej
− na każdej kolejnej gałązce rysują o jeden pąk mniej niż na poprzedniej.
2. Propozycje zagadek o ptakach:
O tej porze pióra biało-czarne, buciki czerwone; uciekają przed nim żabki, bardzo przestraszone.
(bocian)
Wiosną do nas przyleciała ta ptaszyna czarna, mała. Murować się nie uczyła, ale gniazdko ulepiła.
(jaskółka)
Już po lesie kuka, gniazdka sobie szuka. Jak znajdzie, podrzuca jaja, niech inni je wygrzewają.
(kukułka)
Śpiewa wysoko piosenki do słonka, głos ma podobny do drżenia dzwonka.
(skowronek)
3. Ruch to zdrowie- domowe zabawy ruchowe dla dzieci.
- Wyścig żółwi
Zabawa, przy której jest sporo śmiechu, a dzieciaki lubią ją powtarzać i bić swoje rekordy. Pamiętacie ze szkolnych zajęć gimnastycznych woreczki z grochem? Będziecie ich potrzebowali! Bardzo łatwo je uszyć, ale jeśli jednak z igłą i nitką Wam nie po drodze, wsypcie groch lub kaszę do woreczka na mrożonki. A teraz reguły gry! Na mecie ustawia się jedno lub więcej dzieci w pozycji na czworaka (mama czy tata również mogą). Każdy zawodnik na plecach ma balast w postaci woreczka. Każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaznaczamy od miejsca dokąd żółw dotarł. Dzieciaki lubią poprawiać swój rekord i próbować dojść za każdym razem dalej.
2. Przeprawa przez rzekę
Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny level do przejścia w grze.
3. Butelkowy slalom
Uważacie, że poruszanie się slalomem jest łatwe? To spróbujcie to zrobić z zawiązanymi oczami! Ta zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Gdy już popisałam się mądrymi słowami, opowiem Wam na czym polega! Zaczynacie od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki.
4. Tor przeszkód
Nie znam dziecka, które nie uwielbiałoby toru przeszkód! Do jego wykonania wykorzystajcie to co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać! Zabawa idealna zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci.
5. Mały ninja
Mały ninja, człowiek pająk, nazywajcie to jak chcecie. Jedno wiem na pewno – dzieciaki będą tą zabawą zachwycone! Wystarczy zaplątać sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy do przejścia tor . Ćwiczenie wymaga skupienia, precyzji i trochę gimnastyki. A układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę.
6. Poszukiwacze skarbu
Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu. Możecie narysować normalnie lub eksperymentalnie mapę, dodać kilka zadań specjalnych, typu: zrób 10 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 7 razy do góry itp. lub pochować kilka kartek z podpowiedziami takimi jak „sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do lodówki” itp. by dziecko nareszcie odnalazło skarb! A co będzie poszukiwaną nagrodą zależy już tylko od Was!
7. Balonowy tenis
Gra w piłkę w domu nie jest do końca bezpieczna. Dlatego z odbijaniem piłki poczekamy, a tymczasem w domu gramy balonem. A zamiast rakietek używamy papierowych talerzy przyklejonych do drewnianych łyżek! W ten sposób rozgrywamy punktowane mecze! I skończył się problem potłuczonych naczyń!
8. Rzucamy do celu
Prosta, ale zajmująca gra. Na podłodze stawiacie miskę lub wiaderko i wrzucacie do niego piłki, balony lub zmięte w kulki gazety. Oczywiście wygrywa ten, kto wykona najwięcej prawidłowych rzutów z linii mety.