ZDALNE NAUCZANIE – CZWARTEK 08.04.2021

Chciałbym być sportowcem

Utworzono: 07-04-2021

 1. Sportowe ćwiczenia słuchowe.

• Ćwiczenia słuchowe z piłką lub  podskokami. Rodzic podaje nazwę związaną ze sportem, np. koszykówka, hokej, piłka, pływanie itd. Zadaniem dziecka jest dzielenie nazw  na głoski (lub, w razie problemów, na sylaby). Dzielenie na głoski powinno  łączyć z odbijaniem piłki o podłogę (lub jej podrzucaniem i łapaniem) – jedno odbicie, jedna głoska – lub z podskokami  – jeden podskok, jedna głoska.

 • Zabawa Podaj słowo.  Zabawę rozpoczyna rodzic,  wymawiając głoskę, np. u. Dziecko  mówi słowo rozpoczynające się tą głoską .

 2. Obejrzyj  filmik   https://www.youtube.com/watch?v=-I0t9TxBQS4  , a następnie ułóż zdania na temat dyscyplin sportowych. Potem  rodzic układa zdania, a Ty policz słowa w zdaniu, np.   Mężczyźni grają w piłkę ręczną (5 słów). Siatkarze są wysocy (3 słowa). Gimnastyk ćwiczy na drążkach (4 słowa).

  3. Ćwiczenia gimnastyczne – potrzebna będzie piłka lub okrągła maskotka

• Toczenie piłki do partnera (w parach).

• Dziecko leży na brzuchu, trzymając piłkę w dłoniach, przed głową. Partner siedzi na piętach, około 1,5–2 m przed dzieckiem, przodem do niego. Dziecko unosi łokcie nad podłogę i odepchnięciem toczy piłkę do partnera.

 • Podawanie piłki bokiem.

Osoby siedzą z wyprostowanymi nogami, w rozkroku, tyłem do siebie, w odległości około 0,5 m. Jedna osoba trzyma w dłoniach piłkę,  jednocześnie wykonują skręt tułowia (jedna osoba  w prawo, druga – w lewo) z przekazaniem piłki partnerowi. Następnie wykonują skręt tułowia w przeciwną stronę, z ponownym przekazaniem piłki.

 • Podawanie piłki do siebie. Osoby stoją naprzeciwko siebie i rzucają piłkę do siebie.

 • Rzucanie piłki w górę i jej łapanie.  Ćwiczenie można wykonać również w siadzie.

 • Podania piłki górą i dołem.

Osoby stoją tyłem do siebie, w rozkroku, w odległości około 0,1 m. Jedna osoba  trzyma w dłoniach piłkę. Oboje  unoszą ręce w górę, przekazując piłkę do rąk partnera, a następnie wykonują skłon tułowia w przód, przekazując piłkę między nogami w ręce partnera.

 • Rzucanie piłki do kosza.

 • Toczenie piłki do bramki.

Osoby stają przodem do siebie, w odległości około 2 m. Jedna osoba  stoi w rozkroku, a druga  trzyma w dłoniach piłkę. Dziecko trzymające piłkę wykonuje skłon tułowia w przód i toczy piłkę po podłodze w stronę partnera,  starając się wcelować piłkę między jego nogi – do bramki. Następnie piłkę toczy druga  osoba, a pierwsza  staje w rozkroku. Uwaga! Stając w rozkroku, dziecko powinno przenieść ciężar ciała na zewnętrzne krawędzie stóp.

 • Łapanie piłki po klaśnięciu.

Dziecko  staje z piłką  w dłoniach. Rzuca piłkę  w górę, klaszcze  w dłonie i stara  się złapać opadającą piłkę . Ćwiczenia można wykonać również w siadzie.

Zadania dla starszaków ( 5,6 latki)

Karta pracy, cz. 3, nr 64.

− W co grają chłopcy? Pokolorujcie rysunki chłopców i piłki.

− Nazwijcie sportowców przedstawionych na zdjęciach. Rysujcie po śladach – od zdjęć sportowców do zdjęć piłek. Nazwijcie poszczególne piłki.

Karta pracy, cz. 3, nr 65.

− Policzcie przedmioty w każdej ramce. Zaznaczcie ich liczbę w pustych okienkach. Dokończcie ozdabiać ramki.

Karta pracy, cz. 3, nr 66.

− Przeczytajcie z rodzicem  lub samodzielnie wyrazy: nietak. Połączcie je z odpowiednimi zdjęciami.

− Określcie położenie obrazka przedstawiającego piłkę na kolejnych kartkach.

− Rysujcie po śladach rysunków piłek.

Zadania dla maluchów:

Karta pracy, cz. 2, nr 23.

− Odszukajcie w naklejkach zdjęcia przedstawiające  skowronka i przebiśniegi. Naklejcie skowronka na wierzbie, a przebiśniegi – pod wierzbą.

Karta pracy, cz. 2, nr 24.

− Nazwijcie sporty przedstawione na zdjęciach. (Biegi, kolarstwo, pływanie, piłka nożna, tenis, skoki narciarskie).

− Odszukajcie w naklejkach obrazki buź. Naklejcie je na zdjęciu przedstawiającym (na zdjęciach przedstawiających) Wasze ulubione sporty.

Propozycja dla chętnych dzieci, które nie mają książek: 

- narysuj piłkę po śladzie i pokoloruj,

- pokoloruj obrazek.

 

Grafika 1: ZDALNE NAUCZANIE – CZWARTEK 08.04.2021
Grafika 2: ZDALNE NAUCZANIE – CZWARTEK 08.04.2021
Grafika 3: ZDALNE NAUCZANIE – CZWARTEK 08.04.2021