Utworzono: 16-04-2020

Proszę zwracajcie uwagę czy Wasze pociechy zachowują prawidłową postawę podczas pracy przy biurku.
Miejsce do odrabiania lekcji - powinno mieć światło, umieszczone po lewej stronie biurka dla dzieci praworęcznych i po prawej dla leworęcznych – wtedy dzieci pisząc nie zasłaniają sobie ręką zeszytu.

Krzesło, na którym siedzą, powinno mieć regulowaną wysokość, ale kupując to

z kółkami, ryzykujemy, że dziecko będzie pisać jeżdżąc.

Siedząc na krześle, stopy dziecka powinny dotykać podłogi całą podeszwą. Jeśli nie ma takiej możliwości można dać pod stopy jakąś podkładkę (np. sztywny karton po butach, twardą poduszkę).

Wysokość stołu lub biurka powinna być dostosowana do pozycji siedzącej dziecka

i nie powinna być zbyt niska (wtedy dziecko się garbi) ani zbyt wysoka (dziecko siedzi nienaturalnie, a zeszyt czy książka są wtedy zbyt blisko jego oczu, co z kolei prowadzi do wad wzroku). Absolutnie odradzam odrabianie lekcji przy stoliku niskim w salonie, na podłodze na klęczkach. Kręgosłup dziecka przyjmuje nienaturalne pozycje, a pozycja na klęczkach często pogłębia istniejące już wady stóp.

Ale najważniejsze co musimy pamiętać, że przeciwdziałanie wadom postawy, to ruch. Pozwalajmy dzieciom biegać, skakać i bawić się na świeżym powietrzu, kiedy tylko się da! Pozdrawiam.

Grafika #0: Drodzy Rodzice