ŚWIĘTO TATY

Utworzono: 23-06-2020

Oto niezwykle łatwa zagadka, kim jest dla Ciebie syn Twego dziadka?

Bohaterem dzisiejszych zajęć oczywiście będzie tata!

Życzę wszystkim tatusiom moich przedszkolaków spokoju i zdrowia,
      radości i dobrego humoru, dużo sił do pracy oraz pociechy i dumy z dzieci.

1.Posłuchaj piosenki ,,Mój tata”

2.Zabaw się w pomocnika taty

- dziecko, na paluszkach, biega po pokoju, na podaną przez rodzica czynność, zatrzymuje się i obrazuje ruchem podaną czynność, np. przybijanie gwoździ, czytanie książki, prowadzenie samochodu, niesienie ciężkich zakupów, wkręcanie żarówki, itp.

6 – latki – ułóż zdania z rozsypanki literowej

Tata robi zakupy.

Tata pomaga mamie.

On jest pracowity.

3.Obejrzyj bajkę ,,Biuro taty”

Już wiesz czym zajmuję się tata Tosi i Tymka, a co robi twój tata, jaką ma pracę. Jeśli tego nie wiesz, poproś tatę aby ci o tym opowiedział.

4.Krótka przerwa na ruch

5.Posłuchaj opowiadania

Portret taty
Renata Piątkowska
Jak ja lubię rysować. A właśnie wczoraj w przedszkolu nasza pani powiedziała:
– Dzieci, zbliża się Dzień Ojca. Z tej okazji niech każde dziecko namaluje portret swojego taty. Potem oprawimy wasze rysunki w ramki i prezent gotowy. Wszystkie dzieci zabrały się do pracy. Malowały w skupieniu. Niektóre z przejęcia wysunęły nawet koniuszki języków, a inne przygryzały wargi.
– Tomek, zobacz – powiedział Maciek, pokazując swój rysunek.
– Mój tata jest nawet trochę podobny do twojego.
– No chyba tak. Rysunki Wiktora i Szymona też mało się różnią od naszych – stwierdziłem.
– Za to zobacz rysunek Bartka – szepnął Maciek. – On namalował tacie długie włosy i kolczyk w uchu– No to może on się pomylił i narysował swoją mamę – zaciekawiłem się. Inne dzieci też zwróciły uwagę na rysunek Bartka.
– Proszę pani, czy tak może wyglądać tata? – zapytała Ania, wskazując palcem na kartkę
Bartka.
– Jego tata ma dłuższe włosy niż moja mama – zmartwiła się Marta.
– Odczepcie się – zdenerwował się Bartek. – Mój tata ma długie włosy, bo mu się tak podoba.
– Ciekawe, czy on czasem zaplata je sobie w warkoczyki? – chciała się dowiedzieć Ania.
– To nie może być tata – stwierdził Olek – bo panowie nie noszą kolczyków. To na pewno jest jego mama.
– Wcale nie. – Bartek był już bliski łez. – To jest mój tata, a wy się nie znacie!
Pani kazała powiesić dzieciom gotowe rysunki na ścianie. Jednak Bartek schował swój obrazek i nie chciał go już nikomu pokazywać.
– Dzieci – powiedziała pani – tatuś Bartka nosi długie włosy i kolczyk w uchu. Bartek świetnie go namalował, bardzo mi się podoba jego praca. Tata Bartka jest muzykiem, artystą, występuje na scenie. Artyści często ubierają się kolorowo, noszą długie włosy, czasem nawet farbują je na różne kolory. Ale pamiętajcie, że jeśli ktoś wygląda lub ubiera się inaczej, to nie powód, żeby się z niego śmiać lub mu dokuczać. (…)
– Dzieci, jutro w przedszkolu będzie dzień muzyczny. Poznacie różne instrumenty. Zobaczycie, jak się na nich gra. To właśnie tata Bartka opowie Wam wiele ciekawych rzeczy o muzyce.
(…) I rzeczywiście, następnego dnia tata Bartka przyniósł do przedszkola gitarę, harmonijkę, flet i skrzypce. Jakoś nikt nie wspominał już o jego długich włosach i kolczyku w uchu.
Tata Bartka zachęcał wszystkich, by spróbowali zagrać coś na flecie i gitarze. Dzieci były zachwycone, a Bartek pękał z dumy. Już nikt nie śmiał się z jego rysunku, który Bartek nie wiadomo kiedy powiesił obok innych. (…)

Pytania: Co robiły dzieci w przedszkolu? Dlaczego dzieci zainteresowały się rysunkiem Bartka? Kim okazał się tata Bartka? Co lubisz robić ze swoim tatą?

6.Namaluj  portret swojego taty, będzie to prezent dla niego z okazji święta.

Grafika #0: ŚWIĘTO TATY