Internet - żródło wiedzy i dobrej zabawy

Utworzono: 24-03-2020

Drodzy Rodzice!

Dzisiaj kolejne propozycje stron i platform internetowych dla dzieci, które pomogą umilić wspólnie spędzony czas.

Serwis Polskie Radio Dzieciom

www.maluchy.pl

www.miastodzieci.pl

www.fabrykasmyka.pl

Telewizja TAK TV - Faacebok

www.superdzieciaczki.pl

www.bajkowisko.pl

Czas jest jednym z cenniejszych zasobów, stale go nam brakuje, gdzieś się spieszymy, a niektóre ważne sprawy odkładamy na później. Mamy wiele ról, obowiązków, zainteresowań i innych zobowiązań. Co wybrać? Nie zwiększymy ilości czasu, nie mamy czasami możliwości dokonania wyboru. Zachęcamy, by zatrzymać się na chwilę i spokojnie popatrzeć na codzienne wybory i ich rezultaty w krótszej i dłuższej perspektywie.

Wszystkie dzieci na całym świecie potrzebują uniwersalnych jakości w relacji z bliskimi. Potrzebują bezwarunkowej akceptacji, bezpieczeństwa, relacji opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu, a także słów, które pomagają mu poznawać i rozwijać wewnętrzny potencjał. Potrzebują wspólnie spędzanego czasu.

Żadna zabawka nie zastąpi tych jakości. Nie mamy na myśli konieczności przeznaczania wielu godzin na wspólne zabawy. Zobowiązania zawodowe lub inne obowiązki często zostawiają rodzicom naprawdę niewiele czasu na życie rodzinne. A w życiu rodzinnym nie chodzi o liczbę wspólnie spędzonych godzin, lecz o to, co w tym czasie robimy, co jeszcze moglibyśmy zrobić w przyszłości, a także o to, czy na pewno jest to nas wspólny czas.

Dla tych, którzy zastanawiają się nad sposobami wspólnego spędzania czasu, spieszymy z pomysłami:

•  gry, np. gry planszowe – jest ich naprawdę wiele, a niektóre są kooperacyjne, czyli uczestnicy gry tworzą drużynę i mają wspólne zadanie, a nie rywalizują między sobą,
  • zabawy plastyczne, np. lepienie z gliny czy plasteliny albo zabawa masą solną z dodatkiem przypraw kuchennych – zawsze jest dużo śmiechu i ogrom zapachów: od kawy przez pieprz, majeranek do rozmarynu,
  • zabawy w terenie: wycieczki rowerowe, podchody, robienie zielnika – czasem i dorośli potrzebują się doszkolić z botaniki, a w internecie można znaleźć wszystkie rośliny, które spotykamy na drodze,
  • czytanie książek, wspólne pisanie opowiadań,
  • wspólne gotowanie,
  • wspólne rysowanie – zacznij jakiś kształt i poproś dziecko, aby dokończyło rysunek, i na odwrót,
  • zabawy z komputerem,
  • wspólne nicnierobienie i leniuchowanie – ot, choćby leżenie na trawie i obserwowanie obłoków.

Zastanawiając się nad tym, co podarować dzieciom, zachęcamy do podarowania im wspólnego czasu. Ten trudny okres jest dobrym momentem, aby spędzać z dzieckiem więcej czasu, a przy tym dobrze się bawić. Przez zabawę do wiedzy. Do czego Państwa zachęcamy.

Pozdrawiamy serdecznie!

Inspirowane artykułem:

Wspólny czas - dla dziecka równie ważny jak poczucie bezpieczeństwa

Joanna Berendt i Magdalena Sendor

Grafika #0: Internet - żródło wiedzy i dobrej zabawy