Kilka słów o adaptacji dziecka w przedszkolu

Utworzono: 05-09-2022

        Pierwsze dni i tygodnie w przedszkolu mogą upłynąć pod znakiem płaczu dziecka i niechęci wobec nowego miejsca. To zwykle przejściowe smutki. Trwają krócej lub dłużej, ale z czasem wszyscy przyznają, że przedszkole to najlepsze rozwiązanie.

Wcześniejsze doświadczenia dziecka są ważne...

      Nawet dziecko, które chodziło wcześniej do żłobka lub brało udział w zajęciach klubu malucha, może mieć w pierwszych tygodniach trudność z zostawaniem w przedszkolu. Może czuć się onieśmielone nowym miejscem i kolegami. Może udzielić mu się nastrój innych dzieci (skoro one płaczą przy rozstaniu, popłaczę i ja). Pierwsze dni są jednak najtrudniejsze dla tych dzieci, które nie są przygotowane do rozłąki, do tej pory pozostawały w domu pod opieką mamy, babci lub niani. Dla nich pójście do przedszkola to naprawdę wielka zmiana i tu mogą pojawić się kłopoty z adaptacją przedszkolną. 

 

Kilka rad:

1. Nigdy nie straszymy dziecka przedszkolem.

2. Dbamy o odpowiednią dawkę snu.

3. Wspólnie przygotowujemy się do pójścia do przedszkola.

4. Nie boimy się rozstania.

5. Nie okazujemy dziecku strachu i niepewności.

Jakie umiejętności ułatwiają dziecku debiut w przedszkolu?  

W przedszkolnej grupie dobrze poradzą sobie dzieci, które są pewne swoich umiejętności:

  • sygnalizują swoje potrzeby,
  • korzystają z toalety,
  • używają chusteczki do nosa,
  • potrafią założyć kapcie,
  • samodzielnie jedzą.

       W przedszkolu procentują też wcześniejsze kontakty z rówieśnikami, ale także umiejętność słuchania bajek oraz tego, co mówią dorośli.

       W pierwszych dniach dziecku szczególnie nie służy wahanie rodzica przy rozstaniu, uleganie presji malucha, które skutkuje rezygnacją z pozostawienia go w przedszkolu.

Jak można pomóc dziecku, które z trudem się aklimatyzuje?

      Najlepiej skrócić czas pobytu i potem stopniowo go wydłużać. Można też nagradzać najmniejsze nawet postępy w adaptacji, chwalić. Warto utrzymywać też bliski kontakt z nauczycielem, informować go, że np. dziecko źle sypia w nocy, odkąd chodzi do przedszkola, ale też opowiadać o jego upodobaniach. To wszystko pozwoli osobom, które się zajmują twoim przedszkolakiem, lepiej zrozumieć jego potrzeby. 

Jak pomóc dziecku w adaptacji?