Kto do nas wraca na wiosnę? (piątek 09.04.2021 r.)

Utworzono: 09-04-2021

Dzień dobry...

Nowe zadania i zabawy do wyboru.

Pamiętamy też o zadaniach w naszych kartach pracy.

I. Zadania dla Starszaków:

Powroty ptaków

1. Na początek pobawimy się z p. Moniką przy piosence “Wiosna urodziły się motyle”. Do zabawy potrzebujemy np.; kolorowe chustki albo wstążki, a może ktoś ma pompony. Zapraszam do świetnej zabawy.

2. Spróbuj rozwiązać zagadki o ptakach. Proszę o przeczytanie rodzica.
- Pióra biało-czarne, buciki czerwone; uciekają przed nim żabki, bardzo przestraszone (bocian).
- Wiosną do nas przyleciała ta ptaszyna czarna, mała. Murować się nie uczyła, ale gniazdko ulepiła (jaskółka).
- Już po lesie kuka, gniazdka sobie szuka. Jak znajdzie, podrzuca jaja, niech inni je wygrzewają (kukułka).
- Śpiewa wysoko piosenki do słonka, głos ma podobny do drżenia dzwonka (skowronek).

3. Zabawa Prawda czy fałsz? Dzieci odgadują, czy zdanie wypowiedziane przez rodzica jest prawdziwe, czy fałszywe (jeżeli zdanie jest prawdziwe, przechodzą do przysiadu; jeżeli jest fałszywe, wykonują dwa podskoki);
Wiosną zwierzęta zapadają w sen zimowy.
- Marzec, kwiecień to jesienne miesiące.
- Kiedy jest lato, w jeziorach zamarza woda.
- Wiosną z dalekich krajów wracają ptaki i budują sobie gniazda.

4. Zadania w karcie pracy cz.3, str. 68, 69, 70,71
- Odszukaj w drugim i trzecim rzędzie takich samych wyrazów i pokoloruj je tak samo jak tych we wzorze.
- Rysuj po śladzie drogę bociana do gniazda.
- Rysuj po śladach linii- od zdjęć dorosłych ptaków do ich potomstwa. Nazwij ptaki.
- Policz żaby. Wskaż dwie takie same pary żab. Pokoloruj je.
- Rysuj szlaczki po śladach, a potem samodzielnie.

5. Zabawa plastyczna dla chętnych.
Przygotuj; żółty papier i pomarańczowy, kartka w kształcie słońca, klej:
Wycinanie pasków – promyków słońca – z żółtego i pomarańczowego papieru; przyklejanie ich na kartce w kształcie słońca.

6. Robimy wiosenne porządki.
Zachęcam do prosty prac na powietrzu, np.; grabienie liści, patyków i gałązek, zbieranie drobnych kamyków, przenoszenie śmieci wiaderkami na wyznaczone miejsce, zamiatanie ścieżek czy chodnika, spulchnianie ziemi na grządki, sadzenie cebul kwiatów.

Wychowawca: Iwona Leik

II. Zadania dla Maluchów i Średniaków:

1. Zabawa matematyczna Żabki w stawie.

Dla każdego dziecka: niebieska kartka w kształcie stawu (owalna), 5 obrazków żabek. Można posłużyć się nawet wyciętymi zielonymi krążkami.

Rodzic  rozdaje dziecku niebieską kartkę, a także obrazki żabek. Prosi, aby dziecko umieściło w stawie dwie żabki. Doskoczy do nich jeszcze jedna żabka. Ile jest teraz żabek? Rodzic może modyfikować w dowolny sposób zarówno liczbę dodawanych, jak i odejmowanych obrazków żabek.

2. Zabawa dydaktyczna: Zobacz, gdzie jest jaskółka.

Obrazek jaskółki dla dziecka.

Rodzic prosi, aby dziecko położyło gdzieś swój obrazek (może go podpisać). Następnie dziecko wra­ca na dywan i opowiada, gdzie jest jaskółka, używając słów określających położenie przedmio­tów w przestrzeni (nad, pod, obok.).

3. Rozwiąż zagadki:

Ma długie czerwone nogi,

długi dziób.

Choć żabek nie lubi,

to czasem je zje. (bocian)

Śpiew tego ptaka leci wysoko do słonka,

bo właśnie wołamy na wiosnę... (skowronka)

Ptaszek ten nie jest duży, nie stoi na półkach

i choć, nie wiem czemu, robi kółka,

to wiadomo, że to…(jaskółka)

Ptaszek, o którym myślę, boi się huku,

a oprócz tego często woła: kuku, kuku. (kukułka)

4. Praca plastyczna. Czarodziejska dłoń.

Praca plastyczna pt.:  „Czarodziejska dłoń” jest ciekawą i kreatywną propozycją dla dzieci. Aby ją wykonać potrzebna jest dłoń autora, którą odbijamy na kartce za pomocą farb w dowolnym ułożeniu (lub odrysowujemy) oraz bogata wyobraźnia. I tu zaczyna się twórcza  i bardzo fantazyjna część plastycznej zabawy. Po obejrzeniu efektów odciśnięcia lub odrysowania dłoni czas uruchomić wyobraźnię i stworzyć, przemienić dłoń w coś zaskakującego - każdy tworzy  swoją oryginalną pracę. Proponuję wykorzystanie tu techniki – orgiami płaskie z koła. Starsze przedszkolaki mogą same przygotować się do pracy wycinając koła różnej wielkości, młodsze poćwiczą zdolności manualne podczas składania kół oraz klejenia. Myślę, że prace przedszkolaków według tego pomysłu będą bardzo twórcze, intrygujące i barwne a dopełnione  komentarzem dzieci przerosną nasze oczekiwania.

Materiały:

1 biała (A4)

1kolorowa kartka (A3)

kilka kolorowych kartek papieru dowolnej wielkości

farby plakatowe

pędzel

nożyczki

klej

szablony kół w różnych wielkościach

5. Taniec – połamaniec dla rozruszania ciała po ciężkiej pracy.

a, także:

Taniec - Zygzak

Wychowawca: Grażyna Damps

Przykładowe prace
Materiały potrzebne do wykonania pracy