Liczenie pisanek (wtorek 30.03.2021 r.)

Utworzono: 30-03-2021

 Wielkanocne obrzędy i zwyczaje związane są mocno z wiosną. Wielkanocy towarzyszy więc zawsze radość z powodu budzenia się natury do życia oraz powrotu słońca. Sianie rzeżuchy, stroiki wiosenne, sadzenie żonkili w doniczkach i wprowadzanie wiosennych akcentów do wystroju mieszkania sprawiają, że czujemy powiew zdrowej świeżości i energii.

       Skoro wiosna, to i wiosenne porządki, takie  oczyszczenie przed nowymi narodzinami natury. Ważnym elementem przygotowania do świąt jest wykonywanie pisanek różnymi sposobami. To ulubiona przez dzieci czynność.

     W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarm na świąteczny stół. Do wiosennie przystrojonego koszyczka wkładamy wybrane pokarmy. Tymi poświęconymi produktami dzielimy się kolejnego dnia przy świątecznym śniadaniu. Zanim jednak zasiądziemy do stołu, wiele rodzin wita Wielką Niedzielę w kościele na tzw. rezurekcji.

        Wielkanocne śniadanie to prawdziwa uczta. Zaczyna się od dzielenia jajkami. Na świątecznym stole obowiązkowo żurek z jajkiem i białą kiełbasą. Jajka jako symbol nowego życia i zmartwychwstania pełnią ważną rolę w zwyczajach wielkanocnych. Dzieciaki uwielbiają wojny na pisanki, czyli turlania jajek albo stukanie się nimi – przegrywa ten, którego jajko pęknie jako pierwsze.

      Lany poniedziałek: na to czekają dzieci. Po dniu biesiadowania, przychodzi dzień wzajemnego odwiedzania się. Wielki Poniedziałek upływa pod znakiem goszczenie się u bliskich oraz przyjmowanie gości w swoim domu („Gość w domu. Bóg w dom”). Ale Wielki Poniedziałek dla dzieci to przede wszystkim śmigus-dyngus, który również wpisuje się w zwyczaj wzajemnych wizyt u rodziny i znajomych. Wielu przedszkolaków przez wiele dni szykuje na ten dzień „broń” - plastikowe pistolety różnego kalibru. Nie zdziw się więc, gdy o świcie w Wielki Poniedziałek obudzi cię zimy strumień wody. No i nie złość! Przecież śmigus - dyngus  to zabawa o charakterze ludycznym, czyli dającym radość.

      Przyjęło się myśleć, że oblewania wodą zapobiega chorobom i sprzyja urodzajowi w najbliższym roku. A jeśli nie chcemy być totalnie mokrzy, wykupmy się u dziecka najpiękniejszymi pisankami. Na to pozwala wielkanocny zwyczaj i z tym wiąże się nazwa „dyngus” - od niemieckiego słowa „dingen”, czyli „wykupywanie się”.

 I. Zadania dla Starszaków:

  • Rozwiąż zagadki o tematyce Świąt Wielkanocnych:

    W wielkanocnym koszyczku leżeć będą sobie. 
    Zanim je tam włożę, ślicznie je ozdobię. (Pisanki)

    Nie miauczą, lecz kwitną, białe albo szare.
    Znajdziesz je na wierzbie, gdy się kończy marzec. (Bazie)

    Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce, jarzyny.
    Podwieczorek też weźmie czasem, a i grzyby przyniesie z lasu. (Koszyk)

    Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą.
    Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą. (Kurczątka)

    Nie ma nóg, tylko „skoki”, nie ma oczu tylko „trzeszcze”,
    śpi w kotlinie niegłębokiej, kocha lasy i pól przestrzeń. (Zajączek)

    Przeważnie jestem biały i na stole leżę.
    Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze. (Obrus)

    Ten prawdziwy na śniadanie wychodzi na łąkę,
    ten cukrowy raz do roku ozdabia święconkę. (Baranek)

    Tańczy się go żwawo, parami lub w kole,
    inny - słodki leży na świątecznym stole. (Mazurek)

    Na wielkanocnym stole to ona króluje.
    Polana słodkim lukrem i gościom smakuje. (Babka Wielkanocna)
  • Zabawy pisankami. 
    Proszę wytnij z kolorowego papieru, bądź z białej kartki i pokoloruj 10 kół w kształcie jajek. Zapraszam do ćwiczeń z pisankami.
    - do 6 pisanek dosuwamy 4 
    Ile razem mamy pisanek?
    - do 5 pisanek dosuwamy 2
     Ile razem jest pisanek?
    - 10 pisanek leży na stole, zabieramy 7
     Ile pisanek zostało na stole?

II. Zadania dla Maluchów i Średniaków:

 1.Piosenka dla dzieci:

 https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

  2. Ułóż puzzle:

 https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/wielkanoc/220248-zając-z-pisanką

  3. Matematyka sensoryczna. Trzy przykłady na liczenie za pomocą prostych pomocy.

  •  Wyklejanki/Prace plastyczne

 Możemy przygotować pomoce edukacyjne wcześniej albo wykonywać je razem z dzieckiem. Na wydrukowany bądź namalowany przez dziecko szablon przyklejamy dodatki w takiej liczbie, jaką wskazuje wylosowana cyfra. Może to być doklejanie oczu potworom, kropek biedronce, gałek lodów w rożku, piór ptakowi czy pestek arbuzowi.

  •  Liczenie ze smakiem

 Kto powiedział, że do nauki liczenia nie można włączyć zmysłu smaku? Na podwieczorek przygotujmy kilka miseczek z różnymi smakołykami: rodzynkami, pestkami dyni, kawałkami owoców. Dziecko wybiera kartę i kładzie sobie (do jogurtu, na talerzyk albo prosto do buzi) tyle wybranego smakołyku, ile wynosi wartość wylosowanej cyfry. Jest to motywacja do szybkiego zrozumienia, która cyfra oznacza mniej, a która więcej.

  •  Koło i klamerki

 Wycinamy z papieru koło i dzielimy je na 10 równych części. W każdej rysujemy kolejno określoną liczbę kropek: 1, 2, 3… Na brzegach klamerek do bielizny wypisujemy cyfry 1–10. Zadaniem dziecka jest dopasować cyfrę do liczby kropek w danym przedziale i przypiąć odpowiedni spinacz.

 4.Praca plastyczna Wielokolorowe jajko - pisanka:

        W miskach rozpuszczamy barwniki zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ugotowane jajko owijamy ręcznikiem papierowym. Ręcznik możemy przedtem zmiąć. Za pomocą łyżeczki nasączamy ręcznik barwnikami. Gdy jest już mocno nasączony odkładamy jajko na około 2-3 godziny. Ściągamy ręcznik z jajka i przecieramy je nowym kawałkiem ręcznika nasączonym olejem. Tak przygotowane jajko ma niecodzienny wygląd, a także interesujące kolory. Farby na ręczniku zmieszały się ze sobą dając specyficzny efekt. Każde jajko będzie inne i jedyne w swoim rodzaju.

 Materiały:

  •  białe jajko ugotowane na twardo
  • ręcznik papierowy
  • barwniki do jajek
  • ocet

 Narzędzia:

  •  miski
  • łyżeczka

 5. Kolorowanka dla chętnych dzieci:

https://www.e-kolorowanki.eu/wielkanoc-kolorowanki/pisanka-i-zajac-wielkanocny/

https://www.e-kolorowanki.eu/wielkanoc-kolorowanki/zajaczek-i-pisanka/

 

Wychowawca: Grażyna Damps 

 Serdecznie pozdrawiamy...

Pisanki