Wielkanoc - pisanki, kraszanki

Utworzono: 06-04-2020

Dzień Dobry!

Serdecznie witamy w nowym tygodniu.

Tym razem zadania i zabawy związane będą z nadchodzącymi Świętami Wielkiej Nocy.

Ćwiczenia na dziś dla wszystkich dzieci:

* Ćwiczenia dużych grup mięśniowych – Wysoko – nisko.
 Dziecko stoi,  na hasło: Wysoko – staje na palcach, wyciąga ku górze ręce z piłeczką. Na hasło: Nisko – wykonuje przysiad podparty,       stukając piłeczką w podłogę.
* Ćwiczenia tułowia. Dziecko w siadzie skrzyżnym, toczy wokół siebie piłeczkę. Na sygnał ( np. hop ) zmienia kierunek toczenia.
* Zabawa ruchowa z elementem skoku – Przeskocz piłeczkę. Dziecko wykonuje przeskoki obunóż przez położoną na podłodze piłeczkę.

I. Zadania dla Starszaków:

1. Słuchanie piosenki - Pisanki , kraszanki, skarby wielkanocne  (kopiuj i wklej w nowym oknie):

2. Obejrzyj ciekawostki  o świętach Wielkanocnych - prezentacja ( kopiuj i wklej w nowym oknie) :

3. Przeczytaj z rodzicem, rodzeństwem ( lub  samodzielnie) wyrazy , połącz je z odpowiednimi obrazkami.

4. Rysowanie po prawej stronie karty takich samych pisanek, jakie są po lewej stronie karty.

5. Zabawa plastyczna dla chętnych- Pisanka

Różne materiały potrzebne do ozdobienia pisanek, np.: farby plakatowe, włóczki, kolorowy papier; nożyczki, kleje, pędzle, mazaki, ugotowane jajka.

Zapoznanie ze sposobem wykonania prac:
 np. − oklejanie ugotowanych jajek włóczką,
− oklejanie kolorowym papierem lub elementami wyciętymi z kolorowego papieru, − malowanie jajek farbami lub mazakami.

6. Poniżej udostępniono obrazek „Wielkanocne zadanie” do wydrukowania i pokolorowania.

II. Zadania dla Maluchów i Średniaków:

1. Eksperyment: Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

Na pewno znacie Państwo sposób, aby sprawdzić, czy jajko jest świeże czy nie. Jest to świetna okazja do wykonania z dziećmi prostego eksperymentu. Potrzebne nam będą dwie szklanki z wodą i dwa jajka: świeże i stare ( jeżeli mamy oczywiście).

Sposób wykonania: Rodzic nalewa do obu szklanek wodę (po pół szklanki). Prezentuje dziecku dwa jajka  i pyta: Czy wiesz, po czym poznać, że jajko jest świeże? Prosi dziecko, aby włożyło do każdej szklanki po jednym jajku i ob­serwowało, co się z nimi dzieje. Czy w obu szklankach jajka zachowują się tak samo? Jajko, które jest świeże, opada na dno, a to, które jest stare, unosi się do góry.

2. Rozwiąż zagadkę:

To w nim leżą na serwetce

jajka malowane,

a pośrodku, obok chlebka,

spoczywa baranek. (koszyk wielkanocny)

3. Prezentowanie koszyczka wielkanocnego i wyjaśnianie jego symboliki.

Rodzic prezentuje koszyczek wielkanocny i jego zawartość. Dziecko nazywa znajdujące się w nim produkty. Rodzic wyjaśnia ich symbolikę:

Chleb symbolizuje ciało Chrystusa. Wkładamy go do koszyczka, aby zapewnić sobie dobrobyt i po­myślność.

Jajka są symbolem nowego, rodzącego się życia.

Wędlina jest symbolem dostatku, bogactwa i dobrobytu.

Sól i pieprz symbolizują oczyszczenie, prostotę i prawdę.

Baranek jest symbolem Chrystusa – Baranka Bożego, który zwyciężył śmierć. Wkładana do koszycz­ka figurka baranka jest zazwyczaj wykonana z cukru, czekolady lub chleba.

Chrzan jest oznaką ludzkiej siły, którą chcemy mieć przez cały rok.

Ilustracje przedstawiające wymienione produkty znajdują się poniżej.

4. Praca plastyczna: Stemplowanie pisankami z ziemniaków.

Materiały:

• farby,
  • pędzle,
  • ziemniaki przekrojone na pół lub połowy ziemniaka z wyciętymi wzorami – rodzic za pomocą nożyka wycina proste wzory,
  • sylweta jaja (wzór poniżej).

Sposób wykonania:

Dziecko maluje farbami kolorowe paski na przekrojonym ziemniaku i odbija kilkukrotnie ten  sam wzór na sylwecie jaja. Jeżeli rodzic wyciął wzory na połówce ziemniaka, dziecko odbija wzory.

Serdecznie pozdrawiamy

Panie Grażyny z Przedszkola