AKTUALNOŚCI
Gminne Zawody w Szachach Drużynowych
4 października w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody w Szachach Drużynowych. Rywalizacja przebiegała w 2 kategoriach wiekowych (klas IV-VI i VII-VIII). Zawody odbywały się systemem „każdy z każdym”. W obydwu kategoriach wiekowych poziom gier był bardzo wyrównany, a o poszczególnych miejscach decydowały pojedyncze gry na poszczególnych szachownicach. Każda drużyna składa się z 4 zawodników (3 chłopców i 1 dziewczyny). W wyniku sportowej rywalizacji reprezentacja w składzie: Kacper Itrych, Wiktor Kreft, Mikołaj Mielewczyk i Alicja Syldatk zajęła III miejsce w gminie. Jeszcze lepiej wypadła nasza młodsza reprezentacja w składzie (Oskar Okrój, Marcel Detlaf, Igor Środa i Marcjanna Itrych), która wywalczyła I miejsce w Gminie i awansowała do finału powiatowego, który odbędzie się 6 października w Szkole Podstawowej w Łebie.
Gminne zawody w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców
1 października w boisku przy Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Lęborskiej odbyły się gminne zawody w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. Rywalizacja przebiegała w 2 kategoriach wiekowych (klas IV-VI i VII-VIII). Każda drużyna składała się z 6 zawodników/zawodniczek. Biegi odbywały się na dystansie 600m ( dziewczęta młodsze) i 800 m (młodsi chłopcy, starsze dziewczęta, starsi chłopcy). Reprezentacje chłopców młodszych, dziewcząt i chłopców starszych wywalczyły 3 miejsca w gminie. Największą dawkę emocji dostarczyła reprezentacja dziewcząt młodszych, która do samego końca walczyła o I miejsce w gminie. Ostatecznie po bardzo wyrównanej walce nasze dziewczęta zajęły II miejsce przegrywając zaledwie kilkoma metrami z faworyzowaną drużyną gospodarzy.
Wycieczka do Czołpina klas 8
Dnia 29 września uczniowie klas ósmych udali się do Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie, które znajduje się w zabytkowym kompleksie Osady Latarników z 1871 roku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu „Nawigacja w Przyszłość, czyli lekcje z klimatem”. Tematem zajęć było: „Przyroda systemem naczyń połączonych, czyli co mamy pod stopami? Każdy uczeń otrzymał pakiet edukacyjny, a do zasobów szkoły trafiła gra edukacyjna.
Ogólnopolski Konkurs - ,,Być jak Ona "
Uczniowie klasy VIII b wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie - ,,Być jak Ona " o Irenie Sendlerowej.Organizatorem konkursu jest Fundacja Honor Pomagania Dzieciom z Warszawy.
Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W dniu 29 września 2021 r. uczniowie klasy VII wraz z opiekunem uczestniczyli w wycieczce do Gdańska. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej i pogłębienie wiedzy o tym tragicznym okresie historycznym.
Zajęcia edukacyjne ,,Nawigacja w Przyszłość, czyli lekcje z klimatem w SPN''
Zajęcia edukacyjne w ramach programu,,Nawigacja w przyszłość, czyli lekcje z klimatem w SPN". Zajęcia przeprowadzone w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego
w Czołpinie.
„Dzień Chłopaka” w klasie II
Dziś 30 września w klasie drugiej obchodziliśmy „Dzień Chłopaka”. Z tej okazji dziewczęta wykonały portrety swoich kolegów. Zadania wykonywane przez dziewczęta nie były łatwe. Wszak każdy z chłopców dysponuje nietuzinkową urodą, którą mistrzynie pędzla musiały uwiecznić w swoich dziełach. Na chłopców czekały tez słodkie niespodzianki i oczywiście radosne „Sto lat...”. Po tych szczególnych wydarzeniach dziewczynki z niecierpliwością czekają na 8 marca.
Spotkanie autorskie z Panią Adelą Andrzejewską
28 września (wtorek) o godzinie 16.00 odbyło się w szkole spotkanie autorskie z Panią Adelą. Pani Adela Andrzejewska- jest przyjacielem naszej szkoły, córka żołnierza AK, wydała tomik poezji, który można było nabyć na spotkaniu.
Sprzątanie cmentarza w Krępie
W sobotę, 25 września 2021 r., mieszkający w Krępie Kaszubskiej uczniowie naszej szkoły pod kierownictwem Pani Ireny Bednarczyk, przybyli na miejscowy cmentarz. Tradycyjnie już – w przeddzień uroczystości patriotyczno-religijnych odbywających się w ostatnią niedzielę września – uprzątnęli teren cmentarza, na którym pochowani są więźniowie KL Stutthof, którzy zmarli w czasie Marszu Śmierci w 1945r.
W prace porządkowe zaangażowali się: siódmoklasista Julian Rzepka, ósmoklasiści Natalia Drywa i Filip Polewik, a także najmłodsza drugoklasistka – Malwina Drywa. Pomagali też rodzice: mamy – panie Ilona Drywa, Aleksandra Polewik oraz tata, p. Adam Rzepka. Inicjatorem prac porządkowych była Pani Irena Bednarczyk, której należą się ogromne podziękowania.
Wszystkim dziękujemy za pracę i poświęcony czas.
Dzień Sybiraka
Przy pomniku Zesłańców Sybiru w Lęborku odbyły się uroczystości, w których braliśmy udział. W poczcie sztandarowym godnie reprezentowali nasza szkołę: Julia Domarus, Amelia Las i Kacper Labuda.
Wycieczka do Kniewa na farmę strusi.
15 września, w ramach języka kaszubskiego udaliśmy się na Farmę Strusi do Kniewa, którą zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Oprócz wspomnianych strusi podziwialiśmy także inne zwierzęta: lamy, kozy, owce, króliki, konie, kury, gęsi, osły, alpakę.
82 rocznica agresji ZSRR na Polskę
82 lata temu- 17 września 1939 roku, około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop- Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRR na przestrzeni nieco ponad 2 tygodni zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej. Armia Czerwona uderzyła na Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP (ponad 1400 km). Polakom zacięcie zmagającym się od 1 września z armią III Rzeszy został wbity nóż w plecy. Rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Poza tym ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat.
Pamiętajmy o ofiarach wojny. Oddajmy Im hołd.
POMÓŻ MŁODYM NA KRESACH!
KREDKOBRANIE to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest wsparcie naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej.