ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY W GARCZEGORZU

2023-05-22

Wycieczka na dworzec kolejowy w Lęborku

Wraz z grupą z Janowic, wybraliśmy się na dworzec kolejowy w Lęborku. Zwiedziliśmy budynek dworca, poczekalnię, kasy biletowe. Tunelem podziemnym przeszliśmy na perony 2 i 3. Na drugim peronie mieliśmy możliwość odwiedzić stanowisko dyżurnego ruchu. Mieliśmy również możliwość wybrania się w podróż pociągiem. Wszyscy z przyjemnością wsiedli do pociągu.

2023-05-08

Dzień Książki

Z okazji Dnia Książki odwiedziliśmy szkolną bibliotekę. Pani Bożena Lenart przeprowadziła z dziećmi lekcję biblioteczną, na koniec każdy otrzymał na pamiątkę zakładkę do książki z planem lekcji.

2023-05-02

Dzień Flagi

Dziś Dzień Flagi , zachęcamy do wywieszenia flagi państwowej na swoim domu.

2023-04-28

Ćwiczenia gimnastyczne.

Wykonywaliśmy dziś ćwiczenia z piłką. Pokonywaliśmy tor przeszkód, slalom, ćwiczyliśmy podania i kozłowanie.

2023-04-27

Swięto Konstytucji 3 Maja

 Dnia 27 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VII wspólnie z wychowawcą panem Michałem Górskim przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Podczas uroczystości przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Garczegorzu obejrzały program w skupieniu.

2023-04-24

Dzień Ziemi

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie  świętowało Dzień Ziemi. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach - od Singapuru do Rzymu… od Alaski po Australię. Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie. Nasza szkoła również aktywnie zaangażowała się w obchody tego święta. Dzieci robiły plakaty, rozwiązywały quizy, zwiększając tym samym wiedzę ekologiczną. My również przygotowaliśmy taki plakat i przypomnieliśmy sobie co my możemy zrobić dla Ziemi.

2023-04-24

Skąd się biorą produkty ekologiczne - aktualizacja

Spróbowaliśmy z cebuli wyhodować  własny ekologiczny szczypiorek. Udało się! Dziś możemy dodać go do kanapek i zjeść smaczne, zdrowe śniadanie.

2023-04-05

Z wizytą w Teatrze

Wybraliśmy się do teatru lalek "Tęcza" w Słupsku na przedstawienie "Niedźwiedź i Masza - czyli gdzie moja kasza?"

Dzieci mogły w holu teatru pobawić się rekwizytami teatralnymi, zrobić sobie zdjęcie w makiecie przedstawienia. Spektakl był na podstawie popularnego cyklu bajek, przedstawiony w bardzo wesoły, żartobliwy sposób, na widowni co chwilę wybuchały salwy śmiechu. Dzieci z naszej szkoły bardzo ładnie potrafiły się zachować w teatrze, z zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Zasady kulturalnego zachowania w miejscu publicznym zaliczone na piątkę z plusem.( korekta, na szóstkę :)

2023-04-03

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzieci w czasie zajęć zapoznały się z informacjami o autyzmie, dowiedziały się jakie problemy w codziennym funkcjonowaniu mogą mieć osoby ze spektrum autyzmu i jak my możemy im pomóc. Dowiedziały się również, że autyzmowi często towarzyszą różne supermoce. Wzięliśmy udział w konkursie plastycznym na ten temat. Lenka Paczos zdobyła pierwsze miejsce na etapie szkolnym i jej praca została wysłana na etap powiatowy. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami.

Zapraszam do zapoznania się z krótkim filmem edukacyjnym na temat autyzmu

https://youtu.be/5n93mDQ8080

2023-04-03

Wielkanocne zwyczaje

Rozmawiamy o zwyczajach wielkanocnych na podstawie ilustracji, filmu edukacyjnego i własnych doświadczeń dzieci.

Zapraszamy do galerii prac.

2023-04-03

Skąd się biorą produkty ekologiczne

"Jestem sobie ogrodniczka, mam nasionek pół koszyczka".

Poznajemy różne sposoby uprawy warzyw, owoców i  zbóż. Zachęcamy do ekologicznych upraw we własnym ogrodzie. Posadziliśmy w klasie cebulkę, fasolę, będziemy obserwowali co nam z tego wyrośnie.

2023-03-31

Palmy Wielkanocne

Dziś zorganizowaliśmy warsztaty tworzenia Palm Wielkanocnych. Dzieci przygotowały gałązki bukszpanu, trawki, wstążeczki i rozmaite ozdoby. Pracy było sporo, ale wszyscy zadowoleni zabrali swoje palmy do domu.

2023-03-31

Dzień Jedności Kaszubów

31marca odbył się w naszej szkole koncert  okazji Dnia Jedności Kaszubów w wykonaniu pana Leszka Boliboka z Teatru Muzycznego w Gdyni, grającego na skrzypcach oraz pana Rafała Rompcy grającego na gitarze. Obaj panowie są członkami zespołu Fuks i przedstawiają  muzykę folkową: irlandzką, bretońską i szkocką. Zespół może się również pochwalić tworzeniem własnych kompozycji do tekstów w języku kaszubskim. Szanty i pieśni morskie również znajdują się w repertuarze tego zespołu. Podczas koncertu nasi uczniowie mieli okazję śpiewać, tańczyć i zademonstrować tekst piosenki w języku kaszubskim. Koncert był wspaniałą okazją do ujrzenia naszej rodzimej kultury kaszubskiej na tle folkloru z innych krajów. Nogi i ręce same rwały się wszystkim do tańca.

Wszyscy doskonale się bawiliśmy i mamy nadzieję zobaczyć się ponownie.

2023-03-22

Dzień Kolorowych Skarpetek

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.   Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Tego dnia uczniowie naszej szkoły chętnie przyłączyli się do tej akcji ubierając się w kolorowe i różne skarpetki.

2023-03-21

Witamy Wiosnę!

Razem ze wszystkimi uczniami szkoły wzięliśmy udział w powitaniu Wiosny. Zrobiliśmy kolorową Marzannę, wybraliśmy się na spacer dookoła wsi i na końcu spaliliśmy Marzanny na boisku szkolnym na znak pożegnania zimy. Natalka została ucharakteryzowana na Panią Wiosnę wraz z przedstawicielkami innych klas. Wszyscy bawiliśmy się wesoło, mamy nadzieję, że wiosna będzie równie słoneczna i radosna.